پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٣:٥٧   1397/08/14 شماره خبر:  ٢٠٥٢٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
لیلا پرویزی؛
پویایی و نشاطِ حاصل از رقابت دو اتحادیه!
به‌طورکلی واضح است ادغامی مثمر ثمر خواهد بود که مستقل، پویا، پیگیر مطالبات مؤسسات و بدون تسلط ارگان‌های دولتی باشد، اما متأسفانه آنچه شاهد بودیم، سیاسی‌کاری و تسلط بعضی ارگان ها در اتحادیه‌های مدغم بود که نه‌تنها اتحادیه را به وابستگی و انفعال می‌کشاند.

پویایی و نشاطِ حاصل از رقابت دو اتحادیه!

لیلا پرویزی مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت معراج بیرجند و مدیرعامل سابق اتحادیه تشکل های قرآن و عترت استان خراسان جنوبی، ادغام دو اتحادیه را عاملی برای رفع دوگانگی در جامعه قرآنی و مؤثر بر فعالیت‌های قرآنی قلمداد و عنوان کرد: البته این اثرگذاری مشروط بر شفاف‌سازی و صادقانه عمل کردن دو اتحادیه است.

وی افزود: دغدغه مند بودن اتحادیه و ید واحد شدن بدون دخالت ارگان‌های دولتی کمک شایانی به حل مشکلات مؤسسات قرآنی می‌کرد که متأسفانه ما شاهد آن نبودیم.

پرویزی شرایط فعلی را وضعیت مطلوبی برای ادغام دو اتحادیه ندانست و تصریح کرد: متأسفانه در ایام برپایی مجامع عمومی اتحادیه‌های استانی، آنچه مشخص شد دخالت بعضی ترجمان‌های دولتی در این امر بود.

این فعال قرآنی تصریح کرد: به‌طورکلی واضح است ادغامی مثمر ثمر خواهد بود که مستقل، پویا، پیگیر مطالبات مؤسسات و بدون تسلط ارگان‌های دولتی باشد، اما متأسفانه آنچه شاهد بودیم، سیاسی‌کاری و تسلط بعضی ارگان ها در اتحادیه‌های مدغم بود که نه‌تنها اتحادیه را به وابستگی و انفعال می‌کشاند، بلکه موجب نا امیدی موسسات می شود.

وی در توضیح این امر، عنوان کرد: در مدت یک سال گذشته، متأسفانه ما شاهد اعمال اهرم زور نیز از طرف برخی ارگان‌ها بودیم که همین امر از وابستگی اتحادیه مدغم به برخی دستگاه‌های حکایت دارد.

مدیرعامل موسسه معراج بیرجند همچنین افزود: ما از ادغام وزارتخانه‌های دولتی ترقی و پیشرفتی را شاهد نبودیم به همین منوال ادغام اتحادیه‌ها هم بعید است، منفعتی عاید مؤسسات قرآنی شود.

پرویزی به مزایای عدم ادغام اتحادیه‌ها پرداخت و افزود: عدم ادغام مزایایی دارد که نباید از آن غافل شد. بودن دو اتحادیه خود باعث رقابت سالم و پویا و ایجاد هیجان و انگیزه می‌شود، همچنین باعث تلاش مضاعف مسئولان و اعضای اتحادیه‌ها شده و مطالبات مؤسسات راحت‌تر پیگیری می‌شود. وجود دو اتحادیه نقاط ضعف و قوت دو اتحادیه را در معرض دید مؤسسات قرار می‌دهد و عدم ادغام بر شفافیت مالی اتحادیه‌ها می‌افزاید.

وی افزود: ادغام اتحادیه‌ها باعث سلیقه‌ای کار کردن و سیاسی‌کاری خواهد شد که تسلط ارگان و یا نهاد خاص بر اتحادیه را افزایش می‌دهد.

پرویزی با برشمردن مشکلات و موانع بر سر راه اتحادیه مدغم ادامه داد: مشکلاتی بر سر راه ادغام اتحادیه کشوری وجود دارد که مهم‌ترین آن عدم صداقت بعضی مسئولان است که از همان ابتدای کار وجود داشت، همچنین عجول بودن وعدم پیگیری به‌موقع در انتخابات برخی استان‌ها از دیگر موانعی بود که بر سر راه اتحادیه مدغم وجود داشته است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه الزام قانونی برای ادغام دو اتحادیه وجود دارد افزود: هیچ الزام حقوقی بر ادغام اتحادیه وجود ندارد زمانی که یک‌طرف به دلایلی منصرف شود، ادامه کار برای طرف مقابل خودبه‌خود فسخ‌شده و توجیه قانونی ندارد.

مدیرعامل سابق اتحادیه تشکل های قرآن و عترت خراسان جنوبی با برشمردن نقاط قوت و ضعف مدغم شدن اتحادیه‌ها در استان در پایان گفت: در استان ما هیچ تغییرات خاصی را با ادغام شاهد نبودیم جز دخالت ارگان دولتی در کار اتحادیه درحالی‌که باید مردمی و غیردولتی باشد، سلیقه‌ای کار کردن را شاهد بودیم.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: