پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , موسسات عضو ١١:٠٧   1397/06/19 شماره خبر:  ٢٠٢٢٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
علی سواری حافظ قرآن و رتبه 17 کنکور سراسری سال97:
حفظ قرآن به زندگی نظم می دهد/ در سال کنکور هم، یک جزء حفظ کردم
علی سواری؛ دانش آموز دبیرستان امام خامنه ای کاشان که توانست در کنکور سراسری سال 97 رتبه 17 کشوری در رشته انسانی را کسب نماید؛ گفت: صرف رتبه آوردن افتخاری ندارد؛ ادامه مسیر مهم است.

به گزارش اتقان ، علی سواری متولد سال 79 است؛ درباره تلاش های خود در طول سال تحصیلی چنین گفت: از تابستان96 شروع به مطالعه کردم؛ البته در برنامه ریزی ام اشتباهاتی هم داشتم. درس خوان بودم اما درس خواندن برای کنکور را به طور جدی از مهر ماه شروع کردم؛ چون کنکور شیوه درس خواندن خودش را دارد. ابتدا هدفم که تحصیل در رشته اقتصاد بود را مشخص کردم.

وی ادامه داد: ساعت درس خواندنم طبق شرایط متفاوت بود. در تیرماه روزانه سه ساعت و در مرداد بالای شش ساعت مطالعه داشتم. در شهریور از این ساعت کاسته شده و اواخر پاییز مجددا به شش ساعت رسید. به هر حال استفاده از تابستان در برنامه ریزی ها خیلی با اهمیت است. اواخر اسفند روزانه 9 ساعت و در سه ماه آخر 12 ساعت در روز مطالعه داشتم. جایگاه خوب، تلاش متناسب با خودش را نیاز دارد و این که انسان مجبور است برای رسیدن به اهداف از یکسری خوشی ها دست بکشد.

رتبه 17 کنکور انسانی در پاسخ به این که آیا بعد از آزمون سراسری، کسب رتبه دو رقمی را پیش بینی می کردید؛ گفت: همان طور که خیلی از متخصصین گفته اند؛ کنکور یک تصادف است. به این نحو که خیلی از افراد، رتبه ای که برای آن ها پیش بینی شده است را نمی گیرند...و من انتظار بیشتر از این را از خودم داشتم.

سواری درباره سهم خانواده خود در کسب موفقیت اش عنوان کرد: به نظرم برای دسترسی به چنین هدفی یک مکان آرام نیاز است. هم چنین وجود صفا و محبتی که باید در طول این دوران به فرد از طرف خانواده تزریق شود. همین جا از خانواده ام به خاطر حمایتشان تشکر می کنم.

وی با اشاره به اینکه در زمان برنامه ریزی برای مطالعه کنکور تخاطب حضوری بین دوستان و هم کلاس ها اهمیت زیادی دارد؛ افزود: یعنی صرف درس خواندن شخص بی فایده است و درس خواندن در جوی متقابل تاثیر گذار است. به یاد دارم که برای ثبت نام در آزمون های تستی به مدت یک ماه دست نگه داشتیم تا بتوانیم نظر اکثریت همکلاسی ها را جلب کرده و آن ها را نیز با خود همراه کنیم. پرسیدن از نوع برنامه ریزی سایر بچه ها، چگونگی اجرای آن و میزان تست هایی که انجام داده اند؛ نوعی رقابت سالم به وجود می آورد.

سواری ادامه داد: از استاد اسلامی که در این مسیر نقش یک راهنما و مشاوری خوب را برای من داشتند و زمان زیادی را به من اختصاص دادند؛ تشکر می کنم.

رتبه 17 کنکور انسانی در بیان واکنش خانواده و دوستان پس از شنیدن رتبه اش گفت: غالب افراد خیلی تشویق کردند و خوشحال شدند ولی دوستانی که با هم رقابت می کردیم تعجب کردند و توقع بیشتری داشتند. به هر حال کنکور گذرگاهی است که باید از آن گذشت. صرف رتبه آوردن افتخاری ندارد؛ ادامه مسیر مهم است.

سواری در پاسخ به این سوال که به نظر شما کنکور چقدر ملاک دقیقی برای سنجش توانایی ها و استعدادهای دانش آموزان است؛ ادامه داد: سنجیدن تمام آمادگی 12 ساله فرد در یک آزمون چهار ساعته نمی تواند مطلوب باشد. اما طرح معدل که چند سالی است در حال اجرا شدن است ملاک بهتری است.

وی که در ورزش رزمی نیز مهارت دارد؛ درباره میزان پرداختن به این رشته در زمان کنکور تصریح کرد: اختصاصا کشتی کار می کردم. ولی متاسفانه از اردیبهشت ماه نمی توانستم ورزش کنم. چون نیم ساعت ورزش کردن به قدری از فرد انرژی می گیرد که دیگر توانی برای درس خواندن باقی نمی ماند.

این رتبه 17 کنکور انسانی که به انجام کارهای فرهنگی و از آن جمله مداحی اهلبیت علیه السلام هم می پردازد؛  درباره عاملی که باعث علاقه مندی وی به این کار شده؛ افزود: همه ما به دستگاه نوکری اهل بیت علیه السلام ارادت داریم. یک سری از ویژگی ها در من دیده شده که افراد مرا تشویق کردند تا این مسیر را ادامه بدهم.

سواری با اشاره به مسئولیت یک مداح خاطر نشان کرد: گاهی اوقات یک مداح در 30 دقیقه زمانی که دارد می تواند به اندازه سخنرانی که یک ساعت صحبت می کند؛ تاثیر گذار باشد. پس باید از همین امکانی که دارد؛ بهره برده و معارف اهل بیت علیه السلام را به مردم بشناساند.

وی که از حافظین قرآن نیز به شمار می رود؛ درباره حفظ خود گفت: حافظ کل نیستم. بعد از آشنایی با دوستان در موسسه امیرالمومنین علیه السلام کاشان به صورت ویژه روی حفظ قرآن کار کردم و در همان سال کنکور هم یک جز از قرآن را حفظ کردم.

این رتبه 17 کنکور با اشاره به اینکه حفظ قرآن به زندگی انسان ها نظم می دهد؛ ادامه داد: در مسیری که حرکت می کنیم؛ قرار است از هم سبقت بگیریم و چه چیزی بهتر از این که ملاک پیش گرفتن انسان ها از همدیگر قرآن باشد. فلسفه اول گرایش من به قرآن، همین عامل بود. علاوه بر این، فرد برای رسیدن به هدفش نیازمند نظم است. طی کردن روال حفظ قرآن و مقید بودن بر بازگشت و مرور به شخص نظم می دهد.

سواری افزود: خیلی ها به قرآن دعوت می شوند؛ قبل از آن که با فلسفه و فایده اش آشنا شوند. اما چقدر خوب است که روی این موارد فکر شود. ما از اهل بیت علیه السلام روایت متواتری داریم که انسان باید با قرآن مانوس باشد و بهترین روش برای انس گرفتن با قرآن، حفظ آن است.

وی گفت: زمینه خانوادگی برای حفظ قرآن اثر دارد؛ اما نه چندان. به نظرم دوستان هستند که می توانند خیلی موثر باشند.

رتبه 17 کنکور انسانی درباره اثر حفظ قرآن در مسیر موفقیت اش خاطر نشان کرد: خدا به واسطه حفظ قرآن، لطف خود را شامل حال فرد می کند و به زمان و حافظه اش برای به یاد سپاری مطالب برکت می دهد. از نگاهی دیگر و در همان برهه کنکور نیز، درس دینی یکی از دروس عمومی است که تسلط به قرآن برای پاسخ گویی به سوالاتش بسیار کمک کرد و باعث شد که من برای زدن تست های سایر دروس زمان بخرم.

سواری به آیه 155 سوره بقره  اشاره کرد و گفت: « وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیءٍ مِنَ اَلْخَوفِ وَ اَلْجوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ اَلاَموالِ وَ اَلْاَنْفُسِ وَاَلثّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصّابرین» که معنای آن چنین است:« و البته شما را به پاره ای از سختی ها چون ترس، گرسنگی و نقصان اموال و نفوس و آفات زراعات بیازماییم و صابران را بشارت و مژده دهید»؛این فرازی از قرآن است که با آن انس بیشتری دارم.

رتبه 17 کنکور انسانی در پاسخ به این که درباره جایگاه خود در چهار سال آینده چه تصوری دارد؛ عنوان کرد: انشاالله هر کجا که باشم خادم نظام اسلامی و مملکتم باشم. کنکور و دانشگاه به عنوان یک هدف برتر، شایسته این همه تلاش و کوشش نیست؛ بلکه باید این زحمات را لایق هدف بالاتری بدانیم. ادامه حرکت انقلاب به اهداف عالی ما بسته است.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: