پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٠٦ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٤:١٠   1397/06/10 شماره خبر:  ٢٠١٥٥
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
تینا مساحی پور؛ حافظ کل قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه:
مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن و نهج البلاغه؛ محیطی مناسب برای رشد دینی و فرهنگی است
تینا مساحی پور حافظ کل قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه از شهر اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن ونهج البلاغه موسسه امیرالمومنین (ع) کاشان در سال تحصیلی 97-96 حافظ نهج البلاغه وصحیفه سجادیه شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن و نهج البلاغه؛ محیطی مناسب برای رشد دینی و فرهنگی است.

مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن و نهج البلاغه؛ محیطی مناسب برای رشد دینی و فرهنگی است

به گزارش اتقان؛ تینا مساحی پور حافظ کل قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه از شهر اصفهان که توانست با حضور خود در مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن و نهج البلاغه موسسه امیرالمومنین (ع) کاشان در سال تحصیلی 97-96 حافظ نهج البلاغه وصحیفه سجادیه شود؛ گفت: مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن و نهج البلاغه؛ محیطی مناسب برای رشد دینی و فرهنگی است.


مساحی پور که متولد سال83 بوده و از شهر اصفهان در مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن ونهج البلاغه موسسه امیرالومنین(ع) حضور یافته است؛ درباره انگیزه خود از ثبت نام در این مدرسه گفت: دلم می خواست در کنار قرآن که قبلا با شرکت در طرح یکساله به حفظش موفق شده بودم؛ نهج البلاغه را هم حفظ باشم تا از این طریق بتوانم راه درست را انتخاب کنم.


این حافظ کل قرآن،نهج البلاغه و صحیفه سجادیه که دارای رتبه دو در رشته حفظ قرآن و رتبه یک در رشته حفظ نهج البلاغه در سطح منطقه است؛ در ادامه به بیان واکنش خانواده، دوستان و اقوام درباره انتخاب خود مبنی بر حضور در مدرسه شبانه روزی پرداخت و افزود: هر چند در ابتدا پدرم کمی ناراضی بود؛ اما کمی بعد رضایتشان جلب شد. اقوام مخالفت می کردند و دوستانم هم نظر خاصی نداشتند.


وی که دارای مدرک حفظ کل قرآن نیز می باشد؛ در پاسخ به اینکه در کنار حفظ نهج البلاغه در طول طرح به چه میزان با سایر منابع اطلاعاتی آشنا شده و با کدام ارتباط بیشتری گرفته است، ادامه داد: با منابعی مثل پیام امام و شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید آشنا شدم. البته با پیام امام ارتباط بیشتری داشتم.


مساحی پور که موفق به قبولی در آزمون کتبی و شفاهی حفظ کل قرآن کریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نمره 100 شده است؛ برای گذراندن یک دوره حفظی خوب ضمن تاکید بر وجود شرایط روحی، روانی و جسمی مناسب برای یک حافظ؛ گفت: تمرکز بالا، علاقه به حفظ، برنامه ریزی و مرورهای روزانه؛  از دیگر موارد الزامی برای یک دوره حفظی است.


این حافظ کل قرآن درباره کلاس های جانبی برگزار شده در طول این طرح نظیر امام شناسی، فصاحت و... تصریح کرد: برای من کلاس امام شناسی و ترجمه و تفسیر مفید تر بودند؛ زیرا کلاس امام شناسی به من کمک کرد تا با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بیشتر آشنا شوم و کلاس ترجمه؛ زمینه ساز یادگیری نکات زیادی از نهج البلاغه برای من شد.


وی که دوره های قرآنی  مفاهیم و تفسیر، تجوید، احکام، قصص قرآنی، صوت و لحن و روانخوانی  را نیز گذرانده است؛ درباره مهم ترین مشکلات و دغدغه ها ی خود  طی دوران حفظ نهج البلاغه و صحیفه سجادیه عنوان کرد: نمرات و نوع حفظی که فراموش نشود از دغدغه ها و مهم ترین مشکل هم، دوری از شهر و خانواده بود.


مساحی پور در پاسخ به این سوال که اگر قرار باشد بعد از دوره، حضور در این مدرسه را برای اطرافیان به تصویر بکشید، مهم ترین سخن شما چیست؛ گفت: در مدرسه شبانه روزی می توان چیزهایی را به دست آورد که شاید هیچ وقت یا در هیچ برهه دیگری نمی توانست به دست بیاید.


این حافظ کل نهج البلاغه درباره مهم ترین برنامه اش پس از بازگشت به شهر و دیار خود افزود: تثبیت قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه، کار کردن بیشتر روی مفاهیم و تفسیر، تبلیغ و برگزاری کلاس، آشنا کردن دیگران با موسسه امیرالمومنین علیه السلام کاشان و تشویق مردم برای حفظ از مهم ترین برنامه هایم هستند.


وی در بیان بهترین خاطرات طول دوره حفظ یکساله اش عنوان کرد: سفر زیارتی مشهد مقدس، روز اول ورود به مدرسه شبانه روزی و روزی که اجازه حفظ صحیفه سجادیه به من داده شد از بهترین خاطراتی هستند که در طول این مدت داشتم.
مساحی پور برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص کتاب نهج البلاغه که می فرمایند:«امروز بیشتر از همیشه، ملت و جامعه اسلامی ما به نهج البلاغه نیازمند است» با توجه به هجمه های فرهنگی جامعه امروز تصریح کرد: با تبلیغ بیشتر مردم و نهادهای قرآنی می توان نهج البلاغه را از مهجوریت بیرون آورد.
این حافظ کل قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه درباره مهم ترین دغدغه اش پس از حفظ قرآن، تصریح کرد: عمل به دستورات امیر کلام؛ امیرالمومنین علیه السلام برایم مهم ترین دغدغه است. ضمن این که پس از این باید به عنوان یک حافظ، سعی کنم که در خانواده، جمع دوستان و به تبع آن جامعه، نقش یک الگوی دینی و مذهبی را بهتر ایفا کنم.
وی در پایان از کتاب نهج البلاغه با عنوان راه و رسم درست زندگی کردن یاد کرد و گفت: فرازی از خطبه 4 نهج البلاغه  یعنی« مَنْ وَثِقَ بِماءٍ لَمْ یَظْماء» که معنای آن، چنین است:« آنکس که بر وجوب آب اطمینان دارد؛ هرگز تشنه نمی ماند»  سخنی از امیرالمومنین علیه السلام است که با آن انس بیشتری دارم.

سوالات از نگاه دیگر:
اولین مشوق برای ثبت نام: مادرم
دوره آزمایشی: ترس مردود شدن و تلاش مضاعف
لحظه جدایی از خانواده در ابتدای دوره: خیلی خیلی سخت و غم انگیز
شرایط خوابگاهی: برایم سخت بود ولی عادت کردم
ترجمه و تفسیر: شیرین
کلاس اخلاق: خیلی خوب

جزوات حفظ: خوانا، با خط درشت و مناسب حفظ
پهن شدن سفره صبحانه و نهار: وقتی برای جمع شدن در کنار دوستان
لحظه جدایی از هم کلاسی ها در پایان دوره: خیلی سخت
مدرسه شبانه روزی حفظ یکساله قرآن و نهج البلاغه: محیطی مناسب برای رشد دینی و فرهنگی
بهترین سوغات کاشان: صحیفه سجادیه

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: