پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی, موسسات عضو ١٤:٢٤   1396/09/19 شماره خبر:  ١٧١٨٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
راهکارهای استقلال مالی مؤسسات/ باقر افخمی؛ مدیرعامل بنیاد جهانی ختم قرآن مجید؛
ایجاد شرکت تعاونی با ساز و کار شفاف و مشخص ایجاد شود
اتحادیه می‌بایست بودجه‌ای که هر از گاهی از سوی دولت به مؤسسات تعلق می‌گیرد را سرمایه گذاری و با روشی شفاف و مشخص، سود حاصل از آن را در جهت توانمندی اقتصادی مؤسسات به مؤسسات اختصاص دهد، البته این امر باید بسیار دقیق صورت بگیرد و ساز و کار بسیار شفاف و مشخصی داشته باشد، چراکه بسیار حساس و مفسده برانگیز است.

 

ایجاد شرکت تعاونی با ساز و کار شفاف و مشخص ایجاد شود


باقر افخمی، مدیر عامل بنیاد ختم قرآن مجید در گفت و گو با «اتقان» فعالیت‌های بنیاد ختم قرآن با وب سایت جامع ختم قرآن به نشانی www.ghorany.com متصل است.

وی با اشاره به امکانات این سایت افزود: وب سایت جامع ختم قرآن با پشتیبانی از نه زبان زنده دنیا بزرگترین سایت جهان اسلام به شمار می‌رود که میلیون‌ها مسلمان در هر نقطه‌ای از جهان موفق به ختم قرآن می‌شوند.

افخمی با اشاره به اهداف راه اندازی این سایت گفت: وب سایت ختم قرآن مجید با هدف گسترش فرهنگ قرآنی بین آحاد مردم و بخصوص جوانان موفق به جذب عده کثیری از جوانان مسلمان در داخل و خارج کشور گردیده است.

وی لزوم بهره گیری از ابزارهای نوین مانند اینترنت و سایر روش‌های انتقال اطلاعات از یک سوء و هدف نهائی این مجموعه دانست و گفت: هدف ابنیاد پیاده سازی فرامین الهی ذکر شده در قرآن در زندگی روزمره انسان‌هاست، ما را برآن داشت که به دیگر مفاهیم گسترده در سطح قرآن اعمم از تدبر و تفسیر بپردازیم.

افخمی با بیان اینکه فرهنگ انتظار یکی از اهداف متعالی قرآنی است افزود: بر این اساس در وب سایت ختم قرآن مجید طرحی با عنوان موج مهدویت جهت اشاعه فرهنگ انتظار هر شب ساعت 21 با قرائت دعا برای سلامتی حضرت حجت (عج) برگزار گردید. این وب سایت با داشتن موضوعات قرآنی از جمله: تالار گفتمان قرآنی؛ اسماء الله الحسنی؛ پیامک قرآنی؛ ضرب المثل قرآنی؛ و ... نسبت به ترویج فرهنگ قرآنی اقدام کرده است.

 مدیر عامل بنیاد ختم قرآن مجید همچنین گفت: در این وب سایت قرآن آنلاین با امکانات زیادی اعمم از امکان جستجو در متن قرآن. امکان دسترسی سریع به سوره، آیه، جزء و صفحه دلخواه، قابلیت قرائت همزمان قرآن با 29 صوت بسیار زیبا از 25 قاری بین المللی و همچنین ترجمه‌های گویای فارسی و انگلیسی امکان انتخاب 101 ترجمه قرآن از 41 زبان زنده دنیا. مشاهده ترجمه قرآن، تنها با قرار گرفتن مکان نما بر روی آیه مورد نظر. امکان انتخاب تعداد تکرار آیه، سوره، صفحه و جزء جهت حفظ قرآن. امکان افزودن قاری (به عنوان مثال جهت شنیدن ترجمه گویای فارسی، انگلیسی و یا هر دو بعد از قرائت هر آیه) و بسیاری امکانات دیگر... به چشم می‌خورد.

افخمی در ادامه در خصوص راه کارهای استقلال و عدم نیاز این وب سایت به بودجه‌های دولتی، متکی نبودن مؤسسات قرآنی به کمک‌های دولتی را راهکاری مؤثر در جهت خوداتکایی مؤسسات عنوان و تصریح کرد: ما به دولت و کمک‌های دولت جموری اسلامی برای نشر فرهنگ قرآنی امیدی نداریم، در واقع برای نشری معارف قرآنی در کشور با توکل به خداوند و توانمندی خود فعالتیت ها را پیش می‌بریم.

وی افزود: مؤسسات مردمی جهت ادامه فعالیت در حوزه فرهنگ و قرآن کریم لازم است از طریق دولت، تأمین هزنیه شوند اما اکنون که این مهم صورت نمی‌گیرد، خود مؤسسات باید اقدامی کنند.

مدیر عامل بنیاد ختم قرآن مجید به ارائه پیشنهادی در این خصوص گفت: هم اکنون شاهدیم که برخی مؤسسات قرآنی مشغول فعالیت اقتصادی هستند که این امر صحیح نیست، چراکه اگر قرار هست فعالیت فرهنگی کنیم، دیگر فعالیت اقتصادی معنایی ندارد، اما در جهت تأمین هزینه‌ها، پیشنهاد می‌شود، تحت نظارت اتحادیه مدغم قرآنی، شرکت تعاونی قرانیان ایجاد شده و بودجه مؤسسات قرانی از این طریق تأمین شود.

افخمی افزود: اتحادیه می‌بایست بودجه‌ای که هر از گاهی از سوی دولت به مؤسسات تعلق می‌گیرد را سرمایه گذاری و با روشی شفاف و مشخص، سود حاصل از آن را در جهت توانمندی اقتصادی مؤسسات به مؤسسات اختصاص دهد، البته این امر باید بسیار دقیق صورت بگیرد و ساز و کار بسیار شفاف و مشخصی داشته باشد، چراکه بسیار حساس و مفسده برانگیز است.

وی تاکید کرد: امور حقوقی این امر باید شفاف بوده و متولیان آن نیز باید توانایی تبدیل بودجه‌های خرد دولتی را به سرمایه فعالیت داشته باشند.

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: