پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٢١ آذر ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز ١٣:٤٧   1396/09/19 شماره خبر:  ١٧١٨٥
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
گفت وگوی «اتقان» با امیر لعل اول، قاری برجسته کشور را بخوانید:
قاریان بین المللی به قاریان جوان اجازه خودنمایی بدهند
امیر لعل اول، رتبه نخست مسابقات بین المللی قرآن کریم روسیه، متولد 1361 و اهل مهشد مقدس است، ی معتقد است فضای قرآنی کشورمان را چندین آفت مهم تهدید می‌کند، نخست اینکه توجه به قاریانی که رتبه‌های بین المللی دارند در اولویت است و متاسفانه قاریانی که رتبه بین المللی ندارند، در عین شایستکی و توانمندی، دیده نمی‌شوند.

قاریان بین المللی به قاریان جوان اجازه خودنمایی بدهند

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان» امیر لعل اول، رتبه نخست مسابقات بین المللی قرآن کریم روسیه، متولد 1361 و اهل مهشد مقدس است، وی معتقد است فضای قرآنی کشورمان را چندین آفت مهم تهدید می‌کند، نخست اینکه توجه به قاریانی که رتبه‌های بین المللی دارند در اولویت است و متاسفانه قاریانی که رتبه بین المللی ندارند، در عین شایستکی و توانمندی، دیده نمی‌شوند.

در همین خصوص با این چهره قرآنی به گفت و گو نشستیم که بخشی از آن در ادامه تقدیم حضور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در خانواده‌ای مذهبی و قرانی پرورش یافته، گفت: نخستین جرقه‌های علاقه مندی من به قرآن کریم از طریق حضور در جلسات قرآنی پدرم در من به وجود آمد، در حالی که آقای محمدجواد پناهی، پسردایی بنده هم در این مهم بی تأثیر نبودند.، به هر حال من از طریق حضور در جلسات قرآنی خانواده پا به ودی قران نهادم.

لعل اول با اشاره به اساتیدی که بیشترین اثر را از آن گرفته است، عنوان داشت: استاد اول من پدرم یعنی «غلامحسین لعل اول» هستند. ایشان از اساتید قدیمی مشهد مقدس هستند و به جز پدر در محضر اساتید دیگری چون؛ محمدجواد پناهی، سیدجواد و سیدمجتبی سادات فاطمی، جواد رجایی، شفیعی مؤمن تلمذ کردم و از همین جا از همه آنها کمال تشکر و قدردانی را دارم.

این قاری بین المللی قرآن کریم در ادامه با اشاره به مسابقات روسیه که به همت شورای مفتیان مسکو طی روزهای ۱۳ تا ۱۷ مهرماه در مسکو پایتختاین کشور برگزار شد، سطح این دوره از مسابقات را بسیار بالا عنوان کرد و گفت: در این مسابقات شرکت‌کنندگان خوبی از کشورهای مختلف حضور داشتند و رقابت خوبی بین شرکت‌کنندگان شکل گرفته بود.

وی مسابقات قرآن روسیه را هم‌سطح دیگر مسابقات بین‌المللی قرآن از جمله مسابقات مالزی دانست و گفت: مسابقات قرآن بسیاری از کشورها تقریباً در یک سطح قرار دارند و اگر به توانایی شرکت‌کنندگان نگاه کنید تفاوت چندانی نمی‌بینید. پس اهمیت دادن به مسابقاتی مانند مسابقات مالزی اشتباه است و باید به همه مسابقات به یک چشم نگاه کرد.

 

این قاری مشهدی ضمن گلایه از فضای قرآنی کشور از خداحافظی‌اش از مسابقات مختلف قرآن خبر داد و گفت: خود من چند سال است که در مسابقات شرکت می‌کنم و کسب این مقام را نقطه مناسبی برای کناره‌گیری از رقابت‌ها می‌دانم، متأسفانه در کشور ما مسابقه همه چیز قاری قرآن شده و به دلایل واهی همه به دنبال کسب مقام در مسابقات ایران و مالزی هستند.

وی تأکید بر کسب مقام در مسابقات ایران و مالزی را اشتباه بزرگی دانست و گفت: کسانی که در مسابقات بین‌المللی قرآن یکی از کشورها مقام کسب کرده‌اند اشتباه می‌کنند که وقت خود را برای مسابقات می‌گذارند و بهتر است به مقام کسب شده رضایت دهند به دنبال ارتقای تلاوت خود و آموزش به جوان‌ترها باشند.

لعل‌اول ادامه داد: بسیاری از جوانان مشهدی هستند که به دلیل ترافیک بالای قاریان در خراسان رضوی برای رسیدن به مسابقات کشوری انتظار می‌کشند و اگر من و امثال من از مسابقات خداحافظی نکنیم فرصت برای این عزیزان کمتر بوجود می‌آید و شاید انگیزه خود را از دست دهند.

نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن روسیه بابیان اینکه باید برگزاری مسابقه زمینه‌ساز رشد فنی قاری و انس او با قرآن باشد، گفت: متأسفانه روند مسابقات در کشور ما به گونه‌ای پیش رفته که یک قاری همه‌چیزش مسابقات است و زندگی او تحت تأثیر قرار گرفته درحالی که باید مسابقه زمینه‌ساز رشد و شکوفایی قاری باشد تا بتواند بهتر با آیات الهی انس بگیرد.

این قاری مشهدی با تأکید بر عدم حضورش در صحنه مسابقات گفت: به همه عزیزانی که حداقل یک بار به مسابقه بین‌المللی اعزام شده و مقام کسب کرده‌اند توصیه می‌کنم که با کنار گذاشتن مسابقات راه را برای جوانان باز کنند و وقت خود را بجای مسابقات صرف ارتقای تلاوت و آموزش به جوانان کنند.

لعل اول که به عنوان قاری در کرسی‌های تلاون حرم مطهر رضوی نیز حضور دارد، گفت: الحمدلله به برکت تلاوت در حرم آقا علی‌بن موسی‌الرضا (ع)، و با توجه به استقبالی که اکنون از جلسات قرآن بنده می‌شود، دوست دارم آموخته‌هایم را هرچند اندک، در اختیار شاگردانم قرار دهم و با پرورش قاریان نوجوان و جوان و از تماشای موفقیت آن‌ها لذت خواهم برد.

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: