پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٠:٣٩   1398/01/20 شماره خبر:  ٢٢٣٧٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
اتقان گزارش می دهد؛
نقش پررنگ مؤسسات قرآنی در کمک به مردم سیل زده/ مدیران موسسات؛ خط مقدم کمک رسانی به مردم
مؤسسات قرآنی، از همان روزهای نخست حادثه سیل، در محل حضور پیدا کرده و همراه با مردم منطقه در ایجاد حصار در اطراف شهر و جلوگیری از ورود مجدد آب به داخل شهر، کمک به بازگشایی جاده‌ها، و... تخلیه آب داخل منازل، کمک به درمان مصدومان و مجروحان حادثه، طبخ غذای گرم و توزیع بین مردم مشارکت چشم گیر داشتند.

 نقش پررنگ مؤسسات قرآنی در کمک به مردم سیل زده/ مدیران موسسات؛ خط مقدم کمک رسانی به مردم

به گزارش اتقان؛ درحالی که سال 97، با همه فراز و فرودها، غم و شادی‌ها و البته مشکلات اقتصادی و معیشتی که به ملت صبور ایران تحمیل شده بود، می‌رفت که خود را به دست فراموشی بسپارد و درست در ساعاتی که امید به سالی نو با رخدادهای زیبا و دلنشین در قلب مردم موج می‌زد، به یکباره و با شدت گرفتن باران رحمت الهی، سیلی از ویرانی و غم شمال کشورمان را فراگرفت و باران که همیشه تاریخ، یادآور خاطرات خوش، رحمت و برکت برایمان بود، تبدیل به بلای آسمانی برای هموطنانمان شد. در اولین ساعات مخابره این حادثه و انتشار کلیپ‌های تکان دهده از به زیر آب رفتن شهرها و روستاها یکی پس از دیگری، نوروز را به کام همه‌مان تلخ کرد.

در این هنگام مردم از شهرهای مختلف، برای جبران خسارات و کاستن از آلام هموطنان، مردم کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را به معتمدین خود می‌دادند تا به دست هموطنان گرفتار سیلی کم سابقه در گلستان برسانند. مردم همواره پیشروتر از دولت، نهادهای حاکمیتی و سازمان‌هایی که برای همین روزها ایجاد، تجهیز و تعبیه شده‌اند دست به کارشده. شبکه‌های اجتماعی سرعت کار را بالا برده و قبل از اینکه دولت تصمیم بگیرد دلیل عدم حضور استاندار استان سیل زده را با چه ادبیاتی به اطلاع مردم برساند خود را به آق قلا و گمیشان رسانده بودند. مردمی که با تورم و گرانی شدید درگیر سنگین‌ترین مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر بودند از شرق و غرب و شمال و جنوب ضمن اعتراض به آنچه مدیریت بحران در کشور نامیده می‌شود خود آستین بالا زده بودند – که صبر کردن و تماشای از بین رفتن جان و زندگی هم وطن خود برای مردمان این سرزمین کار آسانی نیست. حتی برای زلزله زده کانکس نشین سرپل زهابی که فرستادن بسته‌های مواد غذایی و بهداشتی به گلستان را اولی‌تر از کارهای نمایشی بعضی سلبریتی‌ها می‌دانست.

هنوز آب در گلستان فروکش نکرده بود که خبر از کشته شدن ۱۹ نفرو مصدومیت ده‌ها نفر در صبح دوشنبه، شیراز را به وضع بی مثالی تبدیل کرد. انتشار تصاویر کودکی زیر آب گل آلود و تقلای مرد و زنی برای اینکه سیل او را نبرد پیام‌های تبریک عید و گرانی این جنس و آن جنس را به فراموشی کشاند.

همه شوکه شده بودند که هشدارهای هواشناسی برای مسولین منجر به چه اقدام عملی شده بود و اطلاع رسانی برای مسافرین به چه شکلی بود که این حادثه غم بار به این راحتی و به این سرعت عید امسال را چنین سیاه کرد. چگونه می‌شد باور کرد یک مرکز استان که از مقاصد اصلی گردشگری جنوب کشور است چنین بی مقدمه آبستن خسارتی چنین بزرگ شود.

بی تدبیری‌ها، بی کفایتی‌ها، عدم مدیریت درست پیشا بحران و پسا بحران شگفت آور و تلخ بود. هنوز هم هست. اما مردمان شیراز از همان بعد از ظهر روز سیلابی دوشنبه منظره‌ای دیگر از مناظر انسانی سرزمینمان را به نمایش گذاشتند.

بی اینکه پیامکی ارسال شود، بنری چاپ و چسپانده شود، بخشنامه‌ای ابلاغ و دستوری از تهران و ... صادر شود خود آستین بالا زده بودند و تسلای خاطر میهمانان آسیب دیده شهرشان شدند. یکی با ماژیکی روی مقوا نوشته بود اسکان رایگان مسافر سیل زده در منزل، دیگری از در اختیار گذاشتن اتاق‌های هتل خود نوشته بود و صدهای دیگر آگهی اینترنتی منتشر کرده بودند که مردم آسیب دیده شما تنها نیستید. ما پشت شما ایستاده‌ایم ما پشت هم ایستاده‌ایم. صافکار آگهی می‌داد برای تعمیر و صافکاری خودروی آسیب دیده در سیل نگران هزینه‌اش نباشید و آن یکی از تعمیر رایگان گوشی‌های همراه خراب شده در سیل شیراز خبر می‌داد. این‌ها نه شعار بود و نه نمایش. مردم شیراز در همین یکی دو روز نشان دادند که برای پناه دادن همنوع خود منتظر بخشنامه و دستور کسی نمی‌نشینند. هم وسعت کارشان بزرگ‌تر از کارهایی بود که سازمان‌ها و نهادهای مدیریت بحران وظیفه آن را داشتند و هم سرعت عملکردشان.

هنوز مردم ایران در شوک حادثه شیراز به سر می‌بردند که سازمان هوا شناسی از ورود سامانه بارشی جدید با شدت بیش‌تر به کشور خبر داد. سازمان مدیریت بحران، فرمانداری و استان داری‌های سراسر کشور با هشدار نسبت به حضور مردم و مسافران نوروزی در حاشی رودخانه‌ها و طراف سدها و نیز دستور تخلیه شهرهای بسیاری در استان‌های خوزستان و لرستان، تلاش کرد از تکرار فاجعه شیراز جلوگیری کند.

 و این بار در لرستان زیبا، در شهرهای پل دختر و معمولان، خانه هاای بسیاری جلوی چشم ساکنین آن‌ها به زیر آب رفتند. سیل لرستان اگرچه با خسارت‌های فراوان مالی، از جمله تخریب خانه‌ها، تلف شدن احشام، به زیر آب رفتن زمین‌های زراعی و بسیاری از باغات و سرمایه‌های مردم همراه بود، اما خوشبختانه علی رغم شرایط بسیار بحرانی، از جمله قطع راه‌های ارتباطی، قطع برق منطقه و نبود غذا و داروی کافی در آن روزهای سخت، اما تلفات جانی نداشت.

همزمان با رخدادهای نگران کننده در لرستان و دلواپسی همه مردم ایران برای اهالی پل دختر و معمولان، در خوزستان نیز شرایط اضطراری اعلام و دستور تخلیه بسیاری از شهرهای این استان از جمله سوسنگرد و هویزه و ... صادر شد تا بلکه از شدت حادثه کاسته شود.

حادثه سیل در کشور ما اگرچه خسارات جانی و مالی فراوانی در پی داشت، و کام مردم را در ایام عید نوروز تلخ کرد، اما یکی از مهمترین اتفاقاتی که در این بین رقم خورد، تجلی یک رنگی، یک دلی و هم بستگی هم میهنان اعم از زن و مرد، پیر و جوان و با هر درجه اجتماعی خاص برای رفع مشکلات سیل زدگان در این بین بود. مؤسسات قرآنی سراسر کشور نیز که از جمله مهترین نهادهای مردمی فرهنگی در کشور هستند، از این قاعده مستثنی نبوده و از همان روزهای ابتدایی این حادثه کمر همت بسته و دوشادوش مردم در این مهم تلاش می‌کنند.

در ادامه این گزارش، روایت چند تن از شاهدان عینی این سیل هولناک که حدود یک ماه، آرامش را از هموطنانمان سلب کرده و همچنین حضور پررنگ فعالان و مؤسسات قرآنی در کمک و امدارسانی و بازسازی مناطق سیل زده، تقدیم حضورتان خواهد شد.

شاهدانی که از فعالان قرآنی عرصه فرهنگ کشور هستند و از زمان وقوع سیل در کشور همگام با همه مردم در حال تلاش برای رفع مشکلات همشهریان خود هستند.

درابتدا با جناب تاج محمد قریشی، مدیرعامل موسسه قرآنی معراج آق قلا به گفت و گو پرداختیم که در ادامه ملاحظه می‌کنید:

وی درارتباط با وضعیت شهر آقا قلا، 20 روز پس از وقوع سیلاب در این شهر گفت: وضعیت شهرستان آق قلا، همچنان بحرانی است، آب کاملاً به داخل منازل نفوذ کرده، نیروهای امدادی و هموطنان، از گوشه و کنار کشور مشغول کمک رسانی و ارائه خدمات مختلف به سیل زدگان هستند.

بسیاری از هموطنان با ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی سعی در یاری کردن مردم گلستان دارند، ما هم به عنوان مدیر موسسه قرآنی با تمام توان در خدمت مردم شهید پرور و قرآن دوست این منطقه هستیم و کمک‌ها را به دست عزیزان می‌رسانیم.

قریشی با اشاره به تمایل مؤسسات قرآنی در مشارکت و کمک رسانی به هموطنان سیل زده عنوان کرد: مؤسسات قرآنی می‌توانند از هر طریق ممکن، کمک‌های مورد نظرشان از طریق افراد معتمد به مناطق سیل زده برسانند. هر کس در حد توان خود می‌تواند مبلیغی را به عزیزان اختصاص بدهد و یا نیازهای موجود مردم را تأمین کند.

به عنوان مثال در روزهای گذشته شخصی پخت غذا برای اهالی را برعهده گرفت، شخصی را داشتیم که 10 هزار جفت کفش به مناطق سیل زده ارسال کرده بود و...

به هر حال 4 روستای اطراف شهر آق قلا هنوز داخل آب هستند، بسیاری از اهالی این روستاها حافظ قرآن هستند و فعال قرآنی و اکنون با شرایط بسیار سختی دست و پنجه نرم می‌کنند. بسیاری از خانه‌ها تخریب شدند، بسیاری از خانه‌ها نیز 20 روز است در داخل آب هستند و زیرساخت‌هایشان دارند از بین می‌رود.

در 50 درصد شهر آب فروکش کرده و مردم مشغول رفع نیازهایشان هستند و دارند به زندگی عادی بر می‌گردند. اما 50 درصد این شهر همچنان زیر آب است و شرایط زندگی بحرانی است و مردم سردرگم هستند و زندگی خودشان را باخته‌اند. و فقط با همراهی و همیاری شما هموطنان و تمام نیروهای امدادی، ارتش، سپاه، بسیج و دولت و با همبستگی همه این‌ها باید از این مرحله سخت عبور کنند.

به گفته آقای قریشی، مؤسسات قرآنی شهر آق قلا، از همان روزهای نخست این اتفاق در محل حضور پیدا کرده و همراه با مردم منطقه در ایجاد حصار در اطراف شهر و جلوگیری از ورود مجدد آب به داخل شهر، کمک به بازگشایی جاده‌ها، و... تخلیه آب داخل منازل، کمک به درمان مصدومان و مجروحان حادثه، طبخ غذای گرم و توزیع بین مردم مشارکت چشم گیر داشتند.

 

میثم ساکی، مدیرعامل موسسه قرآنی قدر هویزه با اشاره به این اتفاق که از دو هفته گذشته کشور را درگیر کرده است. گفت: این نزول رحمت الهی، نعمتی است که اگر مدیریت نشود به آسیب و محنت تبدیل می‌شود، امیدواریم که با مدیریت صحیح این تهدید به فرصت تبدیل شود.

طبیعتاً به فراخور فعالیت مؤسسات ما که از جمله نهادهای مردمی خوجوش هستند، با تبعیت از قرآن و اهل بیت (ع) و با تاسی از فرمایشات این دو ثقل اکبر و اصغر، هم گام و هم دوش موطنان عزیز در برطرف کردن این آسیب و حضور مؤثر در همکاری جهادگئنه برای برطرف کردن و کاهش درد و رنج و آلام و همکاری با سایر اقشار کشور، در تلاش هستند جلوی آسیب بیشتر رو بگیرند.

حقیقتاً کارهای زیادی هم توسط فعالان قرآنی در حال انجام است، از جمله خدماتی که مردم به صورت جهادی در ایجاد سیل بندها و پشتیبانی از عوامل امدادی که در محل حاضر هستند، احداث کمپ‌هایی برای اسکان و استراحت مردم، انجام فعالیت‌های فرهنگی که به تقویت روحیه و کاهش فشار روانی بر سیل زدگان تحمیل شده، رفع کمبودهایی که برای مردم وجود دارد از جمله دغدغه‌های مؤسسات فرهنگی و قرانی این منطقه هست.

بسیاری از مناطق خوزستان از ماه‌های قبل درگیر سیل بوده و اتفاقی که در جند روز اخیر رخ داده هم در امتداد همان سیل است، البته جاری شدن سیلاب در لرستان و ایلام و سرریز شدن آن به خوزستان به ویژه شهرهای غربی و شهرهای حاشیه رودخانه‌های کرخ، کارون و دز که خطر بیشتری اهالی آن‌ها را تهدید می‌کند، برخی از این مناطق به طور کل زیر آب رفته و راه‌های مواصلاتی برخی شهرها قطع شده که همین امر دشواری‌های زیادی را برای مردم در پی داشته است.

الان هم شهرهایی مثل هویزه، حمیدیه و کوت عبدالله و سوسنگرد را تهدید می‌کند، دیشب هم دستور تخلیه این شهرها صادر شد. در هویزه ما نقاط امنی رو داریم و کمپ‌هایی را ایجا کردیم برای اسکان مردم، همچنین مدارس، حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی و حتی سوله‌های مزار شهدا، خانه‌ها و منازل مقاوم اهالی شهرها اعلام کردند که برای حضور مردم آمادگی کامل دارند.

به گفته آقای ساکی، مؤسسات قرآنی خوزستان، علاوه بر همکاری در تخلیه شهرها و پیشگیری از خسارت‌های احتمالی و درمان و معالجه مصدومان و آسیب دیدگان و ...، موکب‌هایی را در سطح شهر، ایجاد کردند در راستای اسکان و پذیرایی از مردمی که مجبور به تخلیه منازل خود شده و نیاز به سرپناه دارند. فعالان قرآنی همچنین در این موکب‌ها، به فعالیت‌های فرهنگی نیز می‌پردازند.

انصافاً در این شرایط دشوار، هم بستگی بسیار بالایی بین مردم و مسئولین موج می زند و همه مردم همگام با یکدیگر در حل مشکلات تلاش می‌کنند.

البته کمبودهایی در بحث تغذیه و موارد بهداشتی و امکانات اسکان وجود دارد به ویژه اینکه در یکی دو روز آینده ممکن است اتفاقات ناگوارتری رخ بدهد که امیدواریم با دعای خیر مؤمنین و هموطنان و با هشدارهایی که مسئولین دادند، از وقوع فاجعه جلوگیری شود.

مؤسسات، هیئات مذهبی، موکب مؤسسات و مرکز فرهنگی، آمادگی خودشان را اعلام کردند برای حمایت از هموطنان، اما ما از دولت هم انتطار داریم، دولت وظیفه اصلی رفع این مشکلات را برعهده دارد.

وی در خصوص نحوه ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی مؤسسات قرآنی در حمایت از مردم سیل زده سراسر کشور گفت: برحسب دستوری که از طرف ستاد بحران صادر شده، کمک‌ها فقط باید از طریق هلال احمر به دست آسیب دیدگان برسد. اما خب قرآنی‌ها با توجه به اعتمادی که به یکدیگر دارند کمک‌هایی را جمع آوری و ارسال می‌کنند که مقدار قابل توجهی نیست، به همین دلیل اگر به برخی از تشکل‌های مورد اطمینان، موکب‌ها، پایگاه‌های بسیج، حسینیه و هیئات مذهبی اجازه مشارکت بدهند، مؤسسات و فعالان قرآنی می‌توانند کمک‌های خو درا از این طریق به دست سیل زدگان برسند، چراکه کمک‌های هلال احمر، به خاطر روند فلج کننده اداری، چندین روز طول می‌کشد تا به منطقه برسد.

پیشنهاد ما این هست که مؤسسات قرآنی در صورت تمایل، کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را از طریق اتحادیه‌های استانی تشکل‌های قرآنی واقع در استان‌های گلستان، لرستان، خوزستان و سایر مناطق درگیر این حادثه، به هموطنان آسیب دیده برسانند.

البته اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور نیز برای جبران خسارت مؤسسات قرآنی آسیب دیده، پیش قدم شده و قرار است مبلغی را برای کمک بلاعوض و وام قرض الحسنه به مؤسسات قرآنی تصویب کند.

وی در پایان گفت: امیدواریم آب داخل روستاها به زودی فروکش کند و بتوانیم عملیات بازسازی شهر و روستاها را آغاز کنیم.

 

در استان لرستان، اما خانم مینا هاشمی، مدیر موسسه تبیان پل دختر در خصوص وقوع سیل در شهر پل دختر می گوید بخش غربی پلدختر خسارات زیادی از حادثه دیده است و چون مردم خیلی هشدارها را جدی نکرفته و شهر تخلیه نشده بود، افراد به پشت بام ها و دامنه ارتفاعات پناه بردند. در تمام خیابان ها، کوچه ها و منازل شهر، بعد از فروکش کردن آب، حدود 1.5 متر گل انباشته شده و این امر، کمک رسانی را با کندی همراه کرده است.

هاشمی با اشاره به حضور پررنگ موسسات در لایروبی منازل و کوچه پس کوچه های شهر از گل و لای و عملیات بازسازی منازل گفت: موسسات همگام با سایر مردم برای بازگشت مردم به زندگی عادی، تلاش می کنند و هر کدام از ما با توجه به شرایط موسسه و منازلمان در حال انجام وظیفه هستیم. اگرچه خود موسسات هم با مشکلاتی مواجه هستند، اما مکان هایی را در نزدیکی روستاهای آسیب دیده ایجاد کردیم و مردم را در آنجا اسکان دادیم. مهمترین اقدام ما توزیع کمک های مردمی در بین آسیب دیدگان است که تا این لحظه علی رغم مشکلاتی که وجود دارد، در حال انجام است.


سیده‌مریم موسوی‌زاده، مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان خوزستان نیز با اشاره به وضعیت مؤسسات در مناطق سیل‌زده، اظهار کرد: شماره حساب اتحادیه به منظور دریافت حمایت‌های نقدی در اختیار علاقه‌مندان و خیرین استان قرار گرفت.

وی با تأکید بر اینکه مؤسسات قرآنی استان تا این لحظه برای رسیدگی به مناطق سیل‌زده پای کار هستند، ادامه داد: آن‌ها فعالیت جهادی انجام داده‌اند و از کمترین حمایتی دریغ نکرده‌اند. البته خوشبختانه در مناطق سیل‌زده مؤسسات قرآنی نبوده‌اند و متأسفانه آن مناطق نیز خالی از خانه‌های قرآن بوده است.

موسوی‌زاده با بیان اینکه بیشترین مؤسسات قرآنی در شهر هستند، تأکید کرد: مدیران عامل اتحادیه مدغم قرآنی و همچنین اتحادیه تشکل‌های کشور قول‌هایی در راستای حمایت به مؤسسات قرآنی آسیب‌دیده داده‌اند که در مرحله قول باقی مانده است و امید داریم پس از ارسال گزارش، این حمایت‌ها جنبه عینی پیدا کند.

 

وی افزود: در سطح استان همراهی خوبی میان دستگاه‌ها و نهادها در کنار مجموعه مردمی برای رسیدگی به مناطق آسیب‌دیده شده انجام شده است.

 

گفتنی است، آن دسته از عزیزان که مایل به ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود به مناطق سیل زده هستند می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر

 با شماره تلفن‌های: 09167269012، مریم موسوی زاده، مدیرعامل موسسه مشکات نور شوشتر و مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی استان خوزستان.

09113732032، تاج محمد قریشی، مدیرعامل موسسه معراج آق قلا و مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی استان گلستان و

09163660349، مهتاب سیاهتیری، مدیرعامل موسسه نورالثقلین الیگودرز و مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی استان لرستان تماس حاصل فرمایند.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: