پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٤:٥٢   1397/02/18 شماره خبر:  ١٩٣٤٥
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
جای خالی قرآن در کارنامه نشر/ کاهش فاحش شمارگان در دهه اخیر
سالن کارنامه نشر با آخرین و تازه‌ترین آثار در بخش‌های مختلف، جایی را برای قرآن ندارد.

 

جای خالی قرآن در کارنامه نشر/ کاهش فاحش شمارگان در دهه اخیر

به گزارش اتقان؛ نمایشگاه کتاب تهران فروشگاه بزرگی است که ناشران سراسر کشور با ارائه آخرین آثار خود در آن حضور می‌یابند. چند سالی است که مسئولان نمایشگاه کتاب تهران دریافته‌اند که باید بعد نمایشگاهی آن که ربع قرن سابقه برگزاری دارد، باید برجسته‌تر باشد؛ از این رو سالن کارنامه نشر را به پا کردند تا واقعیت نشر کشور را انعکاس دهند.

البته سالن یاس از بیست و چهارمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۹۰ آغاز به کار کرد و مسئولیت آن را مجمع ناشران انقلاب اسلامی برعهده گرفت، اما در سال‌های اخیر این عنوان جای خود را به کارنامه نشر داده و مؤسسه خانه کتاب عهده‌دار آن شده است.

در این بخش که می‌توان آن را محتوایی‌ترین بخش نمایشگاه کتاب تهران نامید، آخرین آثار برگزیده در جشنواره‌ها و جوایز ادبی و ... با تفکیک موضوعی قرار گرفته‌اند و این عناوین می‌تواند راهنمای خوبی برای کتابخوان‌های حرفه‌ای باشد.

چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران بهانه خوبی است تا آمار و عملکرد کارنامه نشر ایران در چهل سال گذشته را مورد بررسی قرار دهیم. این آمار و نمودار تعداد عناوین کتاب‌های چهل سال پس از انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که در سال ۵۷ تعداد ۲۹۴ عنوان کتاب چاپ شده و پس از آن بیشترین تعداد عناوین مربوط به سال‌های ۹۵ با ۸۹۰ هزار عنوان و سال گذشته با ۹۹۰ هزار عنوان بوده است.

تعداد عناوین کتاب‌های چهل سال پس از انقلاب اسلامی در بخش تألیف افزایش فاحشی را شاهد بودیم، اما این افزایش در ترجمه اندک بوده و نمودار آن تقریباً خطی است. البته در حوزه تألیف نیز طی سال‌های ۸۹ و ۹۰ افزایش بالا بوده و پس از آن یک سال تعداد عناوین افت کرده است و نمودار پس از سال ۹۱ نیز صعودی است.

درباره شمارگان کل کتاب‌های چهل سال پس از انقلاب اسلامی باید عنوان کرد که در سال ۵۷ که ۲۹۴ عنوان کتاب منتشر شده است، شامل ۱۰۶ هزار و ۶۰۰ نسخه بوده و این روند تقریباً تا سال ۱۳۸۵ با ۲۲۹ میلیون نسخه روند صعودی داشته و پس از آن تاکنون با روند کاهشی مواجه بودیم و اکنون شمارگان کتاب به ۱۴۴ هزار عنوان رسیده است.

تعداد عناوین کتاب‌های چهل سال پس از انقلاب اسلامی به تفکیک چاپ اول و مجدد نشان می‌دهد که این سال‌ها نوسانات بسیاری وجود داشته و هر سال شاهد افزایش این تعداد بوده‌ایم، اما طی سال‌های ۸۵ تا ۸۷ در تعداد عناوین، چاپ اول با کاهش مواجه شد، اما چاپ مجدد همچنان افزایش داشته است.

بد نیست نگاهی به آمار عناوین کتاب در یک سال گذشته نیز داشته باشیم. آمارها و نمودارها نشان می‌دهد که بیشترین تعداد کتاب مربوط به کتاب‌های درسی و آموزشی است و پس از آن ادبیات، کودک و نوجوان و علوم اجتماعی به چاپ رسیده‌اند و کمترین تعداد عناوین نیز مربوط به موضوع زبان است، در بخش دین نیز شاهد انتشار ۸۳۵۶ عنوان در یک سال گذشته بودیم. همچنین تعداد آثار تألیفی در گروه‌های مختلف بر ترجمه آثار پیشی گرفته است.

همچنین تعداد عناوین این کتاب‌ها به تفکیک چاپ اول و مجدد در سال گذشته بیشترین میزان مربوط به ادبیات و کمترین مربوط به کلیات است. در بخش دین نیز ۶ هزار عنوان چاپ اول منتشر شده است.

قیمت کل کتاب‌ها در سال گذشته به تفکیک موضوع نیز نشان می‌دهد بیشترین ارزش ریالی مربوط به کتاب‌های کمک درسی و آموزشی بوده و پس از آن به ترتیب کودک و نوجوان، علوم عملی و ادبیات قرار دارند. کتاب دین نیز یک میلیارد و ۵۳۵ میلیون ریال ارزش ریالی داشته است.

تعداد عناوین کتاب‌ها به تفکیک موضوع نشان می‌دهد که بخش کمک آموزشی با ۱۹ هزار و ۵۷ عنوان رتبه نخست را داشته و پس از آن کودک و نوجوان با ۱۵۸۷۶ عنوان منتشر شده است. کتاب‌های دین نیز شامل ۹۶۹۴ عنوان است.

یکی از اشکالاتی که در آمارهای بخش کتاب‌های دین وجود دارد، این است که تعداد قرآن‌های چاپ شده در طول سال مشخص نیست و برای اطلاع از آن باید به سراغ دو سازمان و مرکز قرآنی که مرجع صدور مجوز چاپ قرآن هستند مراجعه کرد، اما آمار قرآن‌ها هم می‌توانست در میان این داده‌ها قرار گیرد، تا بر جامعیت این اطلاعات بیش از پیش افزوده شود.

نکته مهم‌تر از آن این است که با وجود اینکه قرآن به عنوان کتاب مقدس، می‌تواند جزء کارنامه نشر قرار گیرد؛ چرا آخرین و تازه‌ترین خط و ترجمه‌های قرآن را در این سالن نمی‌بینیم، چرا نباید بخشی از این سالن به قرآن با چاپ‌های نفیس(البته از نظر کیفیت چاپ و ...) اختصاص یابد.

رابطه با سالن کارنامه نشر، موقعیت مکانی خوبی دارد، اما اطلاع‌رسانی ضعیف سبب شده این مکان در دسترس، دور از دید مخاطبان باشد و شاید کمتر مخاطبی گذرش به این سالن بیفتد.

منبع: ایکنا

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: