پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار حوزه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٤١   1393/05/05 شماره خبر:  ٧٩٢٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
رویت هلال ماه شوال غروب امروز غیرممکن است
مدیر مرکز مطالعات فلکی نجومی وابسته به دفتر آیت الله العظمی سیستانی گفت: با توجه به محاسبات انجام شده این مرکز رویت هلال ماه شوال 1435 حتی در صورت مساعد بودن وضعیت جوی، غروب امروز قابل رویت نخواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور«اتقان نیوز» محمدصالح نجف با اشاره به چگونگی و زمان رویت هلال ماه شوال، اظهارداشت: محاسبات نشان می دهد که در غروب روز یکشنبه، هلال ماه در هیچ یک از نقاط قاره آسیا، اروپا، آمریکا، آفریقای شمالی و استرالیا قابل رویت نخواهد بود. وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات این مرکز، رویت هلال ماه شوال، غروب روز دوشنبه، 6 مرداد ماه قابل رویت می باشد. نجف ادامه داد: برای رویت هلال ماه در غروب دوشنبه هر چه از سمت شمال به جنوب حرکت کنیم، نزدیکی و قرابت ماه با زمین در منطقه جغرافیایی ایران بیشتر است و این در حالی است که در روز یکشنبه در بهترین حالت به یک درجه هم نمی رسد و بیانگر عدم رویت در غروب این روز است. این فاصله در روز دوشنبه با توجه به درجه و ارتفاع پایین، هلال ماه قابل رویت خواهد بود. وی با بیان این که مرکز مطالعات فلک نجومی در روز یکشنبه از یک گروه رصد و در روز دوشنبه از گروه های بیشتری برای رصد رویت هلال ماه بهره خواهد برد، ابراز داشت: برای یک رصد خوب باید مسائل متعددی را مورد بررسی قرار داد به ویژه موقعیت جّوی و هواشناسی می تواند نقش پراهمیتی را در سهولت رویت هلال ماه ایفا کند. نجف، توصیه هایی را برای رویت هلال ماه شوال ارائه کرد و افزود: وضعیت هلال ماه نسبت به شهر قم 6 درجه می باشد و علاقه مندان باید رصدگاه را طوری انتخاب کنند که از موقعیت خوب و فضای باز برخوردار باشد. وی در پایان خاطرنشان کرد: گروه های اعزامی رصد می بایست از تعداد نفرات کمتری برخوردار باشند تا بتوانند به خوبی تمرکز کنند، همچنین تجیهزات و وسایل مورد نیاز خود را به همراه داشته باشند.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: