پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار اجتماعی, آموزش و تبلیغ, ایثار و شهادت ١٤:٣٥   1395/10/29 شماره خبر:  ١٤٢٢٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
محمود صلاحی در برنامه"به تماشای سرو":
همه انقلاب برفرهنگ شهادت استوار است
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور در برنامه هفتگی "به تماشای سرو "به مناسبت سالروزتولد شهید مدافع حرم" مرتضی کریمی" با خانواده این شهید والامقام دیدارکرد.

همه انقلاب برفرهنگ شهادت استوار است

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان نیوز» رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور در برنامه هفتگی "به تماشای سرو "به مناسبت سالروزتولد شهید مدافع حرم" مرتضی کریمی" با خانواده این شهید والامقام دیدارکرد.

 در این برنامه که  به مناسبت سالروز تولدشهید مدافع حرم"مرتضی کریمی" در منزل این شهید والامقام برگزار شد؛ همسر شهید کریمی به بیان ویژگی‌های شهید پرداخت و گفت: من ۱۵ ساله و آقا مرتضی ۲۲ساله بود که با هم ازدواج کردیم. آقا مرتضی با فرزندانمان رابطه خوبی داشت و خیلی خوش ‌برخورد بود و بسیاری از همسایه او را می‌شناختند. زمانی که ازداوج کردیم مرتضی مدت یک سال و نیم در معاونت فرهنگی شهرداری کار می‌کرد اما بعد وارد سپاه شد و در تیپ حضرت زهرا(س) مشغول به‌کار شد. او اکثر اوقات دیر به خانه می‌آمد و تمام وقت خود را وقف بسیج کرده بود. مرتضی علاقه ی خاصی به شهدا و امام خامنه‌ای (مدظله) داشت و به فرمایشات آقا بسیار اهمیت می‌داد .به این راه اعتقاد داشت و با آگاهی به سوریه رفت.

وی درباره انگیزه همسرش برای رفتن به سوریه گفت: مرتضی  2 سال قبل از شهادت تصمیم گرفته بود که به سوریه برود. وقتی فهمیده بود دوستانش به سوریه رفته و مجروح شده‌اند از این موضوع بسیار ناراحت شده بود. مرتضی برای اعزام به سوریه سختی‌های زیادی را کشیده بود چون من و خانواده‌اش راضی به رفتن او نبودیم. دهم دی ماه سال گذشته بود که کارش برای رفتن به سوریه درست شد . وقتی آمد تا از ما خداحافظی کند من به او گفتم که با وجود دو فرزند"راضی نیستم که بروی" مرتضی گفت: «اشکال نداره، اما آن دنیا جواب حضرت زینب(س) راچه می‌دهی؟»، و من دیگر نتوانستم جوابی بدهم و مرتضی را راهی کردم. بعد از ۱۱ روز خبر شهادت مرتضی را به ما دادند که او درمنطقه خان‌طومان به شهادت رسیده است.

خوابی که دختر شهید روزقبل از شهادت پدرش دید

در ادامه ملیکا کریمی فرزند شش ساله شهید مرتضی کریمی خوابی را که شب قبل از شهادت پدرش دیده بود تعریف کرد وگفت: شب قبل از شهادت بابا خواب دیدم که بابا داخل یک هواپیما دور خورشید می‌چرخد و ما از پایین برای او دست تکان می‌دهیم.

دلنوشته دختر شهیدکریمی :

به‌گنجشک‌های خانه هم سر بزن...

در ادامه برنامه حنانه دختر بزرگتر شهید کریمی دل‌نوشته‌ای برای پدر را خواند. در این دل ‌نوشته  فرزند ۱۰ساله شهید کریمی می‌گوید: «هرکه مرد است قوی می‌میرد ، شیعه زاده علوی می‌میرد ، اثر نامگذاری این است، مرتضی مرتضوی می‌میرد...  باباجون، بابا مرتضی، رفتی خدا پشت و پناهت. ما را تنها گذاشتی، عیبی نداره، من وملیکا راه تو را ادامه می‌دهیم همان جور که دوست داری مامان ما را  فاطمی بزرگ می‌کنه... باباجون، من ناراحت نیستم که رفتی، تو برای دفاع از حرم عمه‌ جانمون زینب(س) پرپر شدی. تو با این کارت دل آقا رسول الله(ص) ، دل آقا امیرالمؤمنین (ع) و دل خانم فاطمه زهرا(س) را شادکردی، خدا رو شکر... ولی بابا جونم، به گنجشک‌های خانه هم سری بزن، آخه دل ما برات تنگ شده ...

محمود صلاحی:

« همه انقلاب برفرهنگ شهادت استوار است»

محمود صلاحی، رییس سازمان فرهنگی هنری در این دیدار عنوان کرد: خدا را شکر می کنم که امروز به من توفیق داد تا خدمت شما برسم. من شهدای زیادی دیده‌ام از سال ۵۸  وکردستان که یک سال پیش ازجنگ عراق آغاز شد تا شهدای هشت سال دفاع مقدس و این روزها هم شهدای مدافع حرم. اما آنچه که به آن اعتقاد دارم این است که در میان همه این شهدا، اولاتر، شهدای مدافع حرم هستند.

صلاحی ادامه داد: در دفاع هشت ساله ما، زندگی مردم و هم‌ وطنانمان در خطر بود و این خاک کشورخودمان که مورد تجاوز قرار می‌گرفت و از آن مهم‌تر امام خمینی(ره) رهبرکبیرانقلاب هم، این جهاد را برما تکلیف کرد.اما این سال ها، جنگ درسوریه برهیچ‌ یک از این مجاهدان تکلیف نیست.آنها این راه را خود انتخاب می‌کنند و این موضوعی است که این شهدا را بالاتر از شهدای دفاع مقدس قرار می‌دهد.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با تقدیر از همسر و دختران شهید کریمی گفت:شهید اجر اخروی فراوانی دارد. حتما کسی که همه امید و آرزوهایش را می‌گذارد تا در برابر ظلم، قیام کند و هستی ‌اش را در این راه فدا می‌کند، انسان خاص و وارسته‌ای است. اما باید بدانید که در واقعه عاشورا در میان همه آنهایی که رفتند وشهید شدند و کسانی که ماندند و اسیر شدند؛ زینب کبری(س) از شاخص‌تر بود.کسی که ماند و صبوری کرد و این فرهنگ را ترویج داد. شما هم زینب‌وار زندگی می‌کنید و بدانیدکه با مقام صبر، تبلیغ این راه ، وظیفه شماست.

صلاحی تاکید کرد: همه انقلاب ما در یک کلمه خلاصه می‌شود؛ "شهادت" چیزی که شهید کریمی با وجود آنکه در زمان انقلاب تنها یک سال داشت آن را آموخت، به کار برد و به اوج رسید.

در ادامه برنامه که همراه با اهداء نماد"به تماشای سرو" وگرفتن عکس یادگاری است، کیک تولد شهید والامقام با حضور دختران شهید مدافع حرم «مرتضی کریمی» بریده شد .

گفتنی است؛ شهید مدافع حرم « مرتضی کریمی» متولد بیست و پنجم دی ماه سال۶۰  و جانشین فرمانده گردان امام حسن مجتبی(ع) بودکه بیست و یکم دی ماه سال گذشته در عملیاتی مستشاری و داوطلبانه در منطقه خان طومان سوریه به دست نیروهای تکفیری به شهادت رسید. پیکر شهید کریمی مفقود بوده و به میهن اسلامی بازنگشته است. از این شهید والامقام ۲ فرزند دختر به‌نام‌های حنانه و ملیکا به یادگار مانده است.

علاقمندان جهت  بهره مندی از برنامه های فرهنگسرای رضوان می توانند به نشانی: بهشت زهرا(س) ، ورودی گلزار مطهرشهدا، مقابل جایگاه جلوس امام خمینی(ره) مراجعه کرده؛ یا برای کسب اطلاعات بیشتر با تلفن: 55202218 تماس بگیرند.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: