پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ٠٩:٠٨   1398/05/27 شماره خبر:  ٢٢٧٦٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
العادیات، نرم افزار اندرویدی جعبه لایتنر تخصصی حفظ قرآن کریم
حسن برزگری، طراح جعبه لایتنر حفظ قرآن العادیات و مدیر عامل شرکت نرم افزاری آراد دشت، در گفت و گو با اتقان، از طراحی نخستین نرم افزار اندرویدی جعبه لایتنر تخصصی حفظ قرآن کریم می گوید.

 

العادیات، نرم افزار اندرویدی جعبه لایتنر تخصصی حفظ قرآن کریم

به گزارش اتقان؛ حسن برزگری، طراح جعبه لایتنر حفظ قرآن العادیات و مدیر عامل شرکت نرم افزاری آراد دشت، در گفت و گو با اتقان، از طراحی نخستین نرم افزار اندرویدی جعبه لایتنر تخصصی حفظ قرآن کریم می گوید.

وی در ابتدا با اشاره به اهداف طراحی این نرم افزارعنوان کرد: روش‌ها و سبک‌های مختلفی برای حفظ مطالب از جمله حفظ قرآن وجود دارد که هر کدام از اساتید شیوه ای را پیشنهاد کرده و در کلاس‌های خود اجرا می‌کنند. یکی از روش‌های حفظ مطالب، استفاده از جعبه لایتنر هست که برای حفظ کلمات انگلیسی زیاد استفاده می‌شود ولی متأسفانه در حفظ قرآن به دلایلی کمتر استفاده شده است. ویژگیهای خوب این روش، باعث شده تا ما برای نخستین بار، به سمت استفاده از جعبه لایتنر در بحث حفظ قرآن برویم و نرم افزار العادیات را تولید کنیم.

برزگری افزود: جعبه لاینتر یک جعبه با 5 خانه و تعدادی فلش کارت است که یک طرف فلش کارتها سوال و طرف دیگر جواب نوشته شده است. در ابتدا فلش کارتها در خانه اول قرار می گیرد. کارت اول برداشته شده اگر شخص جواب را می داند آنرا در خانه دوم قرار می دهد و دو روز بعد به سراغ آن می رود. اگر دو روز بعد هم بلد بود در خانه سوم قرار داده و 4 روز بعد به سراغ آن می رود. و به همین ترتیب 8 روز، 16 و 32 روز. کارتهایی که از خانه پنجم خارج می شوند طبق قانون لاینتر به حافظه دائم منتقل شده اند. در هر مرحله ای اگر شخص جواب را بلد نبود آن را باید به خانه اول برگرداند.

چه ویژگیهایی جعبه لایتنر را از سایر روشهای حفظ متمایز می کند؟

طراح این نرم افزاربا برشمردن ویژگی های متمایز این روش از سایر روش های حفظ قرآن افزود: مهمترین کار جعبه لایتنر این هست که برنامه مرور را به گونه ای تنظیم می کند تا با بیشترین تکرار در قسمت خطرناک منحنی فراموشی، مطالب به حافظه دراز مدت هدایت شود.

نکته دیگری که در این روش وجود دارد این هست که از تکرارهای غیر ضروری جلوگیری می کند: شما برای آنکه مطلبی را از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل کنید نیازمند تکرارهای زیادی هستید. وقتی صفحه ای را برای چندمین بار مطالعه می کنید، مجبورید مطالبی را نیز که قبلاً آموخته‌اید مجدداً مرور کنید. در صورتی که دیگر لزومی به تکرار نیست و تکرار بی جهت آنها، باعث اتلاف وقت و انرژی، بی حوصلگی و در نتیجه دل زدگی شما می شود. اما جعبه لایتنر فقط مطالب چموش و رام نشدنی را شکار کرده و ما را وادار به تکرار آنها می کند. بنابراین سوالات آسانتر، سریعتر به خانه‌های آخر می روند و سوالات سخت غربال می شوند و در نتیجه با صرفه جویی در وقت، سرعت یادگیری مطالب چندین برابر می شود.

در ضمن یه قانونی داریم به نام قانون یادگیری اسکینر که بر اساس این قانون هرگاه بعد از هر عملی پاداش دریافت شود، انجام آن عمل تشدید خواهد شد. امتیاز بیشتر، پاداش موفقیت در بازی است. این امتیاز شما را علاقمند می کند تا کماکان، با شدت بیشتری به بازی ادامه دهید. این خاصیت در جعبه یادگیری لایتنر استفاده شده است، یعنی فرد تنها زمانی به قسمت بعدی می‌رود که مطلب را آموخته باشد، این عمل درست مانند امتیاز دادن، فرد را به ادامه فرایند یادگیری تشویق می‌کند. و لذا یادگیری با این روش لذت بخش تر می باشد.

وی در توضیح نحوه استفاده از این نرم افزار گفت: ابتدا آیات مورد نظر خود را، با استفاده از کتاب قرآن و سایر ابزارها، حفظ می کنید. سپس برای تثبیت حفظ، هر روز تعدادی از آیات را، بر حسب زمانی که دارید در قسمت آیات من، وارد نرم افزار العادیات می‌کنید. هر آیه، یک سطح دارد که به ترتیب جدید، صفر، 1، 2، 3، 4، ... می‌باشد و معادل همان خانه، در جعبه لایتنر می‌باشد. سپس در بخش آیات امروز، آیاتی که امروز باید بررسی شوند را مشاهده می‌کنید. در صورتی که برای آیه‌ای حفظ هستم را بزنید 2 روز بعد، مجدداً باید بررسی کنید. در صورتی که مجدداً حفظ هستم را بزنید 4 روز بعد، و به همین ترتیب 8، 16، 32، 64، ... روز بعد باید بررسی شود. در هر مرحله که حفظ نیستم را بزنید سطح آیه صفر شده و روز بعد مجدداً باید بررسی کنید.

در این نرم‌افزار، هر کارت، ابتدای یک آیه را نمایش می‌دهد که شما باید آن آیه و آیه بعد را بخوانید. با دانستن آیه بعدی، ارتباط بین آیات حفظ می‌شود. هر چند، جعبه لایتنر 5 خانه بیشتر ندارد، اما ما سطح آیات را تا 10 افزایش داده‌ایم تا بابت آیاتی که به حافظه دائم منتقل شده هم، خیالتان راحت باشد. توصیه می‌شود در حین حفظ جدید حتماً از کتاب قرآن استفاده شود تا لطمه ای به حافظه تصویری وارد نشود.

مدیر عامل شرکت نرم افزاری آراد دشت خاطرنشان کرد: افرادی که تازه شروع کرده اند هر بار که آیاتی را حفظ می‌کنند آنها را به العادیات اضافه و مرور آنها را به العادیات می سپارند. عزیزانی که قبلا حفظ کرده اند بهتر است روش‌های خود را ادامه دهند و تواما یک سوم از وقت خود را به استفاده از العادیات اختصاص دهند و هر روز تعدادی از آیات را، از ابتدا و به ترتیب، به العادیات اضافه کنند.

وی تاکید کرد: کار نرم افزار العادیات تثبیت است نه حفظ؛ یعنی شما قبل از این که آیه‌ای را به لیست آیات من در العادیات اضافه کنید آن آیه را با استفاده از مصحف مناسب، حفظ کرده‌اید و برای این که در زمانهای مناسب که خطر فراموشی زیاد است مجدداً مرور کنید آن را به العادیات می‌سپارید. البته بخش مرور آیات سطح صفر، محل مناسبی است برای تمرکز بر آیاتی که فراموش کرده‌اید و پیشنهاد می‌شود برای هر آیه در این بخش، وقت کافی بگذارید و آیه را در مصحف بیابید تا حافظه تصویری شما تقویت شود و چه بهتر که صوت آن را نیز گوش کنید.هیچ لزومی به اضافه کردن آیات به صورت ترتیبی وجود ندارد. به عنوان مثال، با زدن دکمهٔ اضافه کردن آیات، می‌توانید آیاتی از سوره بقره را به لیست آیات خود اضافه نموده و مجدداً با زدن آن دکمه، آیاتی از جزء آخر را به لیست اضافه کنید.

برزگری افزود: با توجه به اینکه بیشترین استفاده از العادیات، در بخش‌های آیات امروز و مرور آیات سطح صفر می باشد، جهت راحتی کار، این بخش‌ها نیازی به اینترنت ندارند. علاوه بر آن، مشاهده عملکرد، لیست آیات من و راهنمای نرم افزار نیز، نیاز به اینترنت ندارند. اما جهت ورود به العادیات، ارسال عملکرد به مربی، ذخیره آنلاین، خرید و بروزرسانی نرم افزار، دسترسی به اینترنت مورد نیاز است.

وی با اشاره به امکانات پنل وب برای مربیان و قرآن‌آموزان گفت: افرادی که در نرم افزار موبایلی و یا پنل وبسایت العادیات شماره موبایل خود را وارد کرده اند، می‌توانند به عنوان مربی فعالیت نمایند. قرآن‌آموز برای ارسال عملکرد خود به مربی، ابتدا باید پروفایل خود را تکمیل و شماره موبایل مربی خود را وارد نماید، سپس در صفحهٔ عملکرد، دکمهٔ ارسال به مربی را کلیک نماید. و در این صورت مربی با ورود به پنل وب به آدرس aladiyat.ir می‌تواند عملکرد قرآن آموز، از جمله نمودار و جدول تعداد آیات هر سطح، جدول تعداد آیات در هر روز به تفکیک سطح و لیست آیات قرآن‌آموز با تمام ویژگی‌ها را مشاهده نماید. هر شخصی می‌تواند مربی باشد و لزومی به تایید پشتیبانی العادیات ندارد.

طراح نرم افزار العادیات در پایان عنوان کرد: پیشنهادهای زیادی از سراسر کشور توسط کاربران و اساتید حفظ برای ما آمده که همه آنها را اولویت بندی کرده ایم و تیم فنی در حال انجام آن‌ها هست، از جمله نمایش ترجمه و تفسیر آیات، صوت قاریان، امکانات بیشتری برای اساتید و کلاسداری، مسابقات بین کاربران، نمایش برترینها در بخشهای مختلف، جعبه لایتنر برای حفظ موضوعی، تنظیمات مختلف، نمایش آیه در صفحه، فونت عثمان طه، امکاناتی برای راحتی کارشناسان مراکز حفظ مجازی، ...

جهت دانلود نرم افزار به سایت aladiyat.ir مراجعه فرمایید.

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: