پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٠:٥١   1398/04/16 شماره خبر:  ٢٢٦٧٥
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
در برنامه افق مطرح شد؛
ادغام مصوبه ارشادی شورای توسعه است و به هیچ وجه مصوبه قطعی ندارد
در کتابچه مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی هیچ کلمه‌ای در تصویب ادغام و یا شبیه آن مشاهده نمی‌کنیم. اگر هم چیزی مطرح شده، در حد کلیت اساس‌نامه و فرآیند ادغام بوده است؛ یعنی این مصوبه تأییدی و ارشادی بوده و نه الزام‌آور که حتماً ادغام صورت بگیرد.

 

ادغام مصوبه ارشادی شورای توسعه است و به هیچ وجه مصوبه قطعی ندارد

به گزارش اتقان؛ حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، روز گذشته با حضور در برنامه افق رادیو قرآن به بیان نکاتی در خصوص موضوع ادغام اتحادیه‌های قرآنی پرداخت.

وی در ابتدا ضمن تبریک به مناسبت ایام دهه کرامت و ولادت باسعادت حضرت معصومه(س)، اظهار کرد: ابتدا باید اشاره کنم که مطرح‌کننده اصلی بحث ادغام خود اتحادیه تشکل‌ها بود. با این امید که بتوانیم یک اتحادیه کاملاً مستقل، مقتدر و مردمی را به دور از دخالت‌های دستگاهی و شخصی شکل دهیم.

وی ادامه داد: تفکر تشکیل اتحادیه تشکل‌ها نیز در سال ۸۰ به ذهن  تعداد معدودی از موسسات فعال کشور افتاد و در این راستا نیز جلسات متعددی برگزار و به نوعی اتحادیه تأسیس شد، ولی چون همان موقع یک خلأ قانونی در این رابطه وجود داشت، تبصره الحاقیه ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۲ مصوب شد که اتحادیه مؤسسات قرآنی می‌تواند تاسیس گردد که در همان مصوبه هم آمده است که اتحادیه ها می توانند با درخواست ۲۰ درصد مؤسسات شکل گیرند.

محمدی با بیان اینکه در نهایت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور تشکیل شد، اظهار کرد: پس از ایجاد اتحادیه و بنا به دلایلی که قابل قبول نبود، اتحادیه دیگری از سوی سازمان دارالقرآن تأسیس شد. البته باید اذعان کنم که از همان ابتدا به دنبال وحدت و همدلی میان دو اتحادیه بودیم و نهایتاً کار به جایی رسید که دو هیئت مدیره اتحادیه، اساس‌نامه‌ای جهت ادغام اتحادیه‌ها تعریف کردند تا این اساس‌نامه و توافقنامه برای تصویب به شورای توسعه برود، به امید اینکه یک اتحادیه مستقل، مقتدر و به دور از دخالت های دستگاهی و سازمانی شکل گیرد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور ادامه داد: در ادامه و پس از طی این مراحل، هنگامی که به مرحله اجرایی شدن روند ادغام اتحادیه در استان‌ها رسیدیم، مشاهده کردیم که این روند با انحرافاتی در بسیاری از استان‌ها مواجه شده است. انحرافاتی که واقعاً قابل تحمل نبود و از اصل فرآیند تا نحوه اجرای فرآیند ادغام  را شامل می شد. کار به جایی رسید که مجبور شدیم تا طبق قولی که به مجمع خود به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیرنده اتحادیه داده بودیم، این موضوع را به مجمع ببریم تا در رابطه با آن تصمیم لازم گرفته شود. مجمع نیز با رأی بسیار بالا و ۹۳ درصدی بسیار محکم و قاطع به این نتیجه رسید که ادامه این فرآیند به صلاح مؤسسات نیست و هیئت مدیره را نیز مکلف کرد تا این فرآیند را متوقف کند.

محمدی در پاسخ به این سوالی که یکی از استان ها را عامل این اتفاق می داند، گفت: اینکه بگوییم یک استان خاص به طور ویژه در این رابطه شاخص است، خارج از دایره انصاف است، ولی حقیقتاً اصل فرآیند ادغام از همان ابتدا و در بسیاری از استان ها مشکل داشت. اگر هم مصوبه‌ای در شورای توسعه در مورد ادغام بوده که نیست، در آن هیچ کلمه‌ای در تصویب ادغام و یا شبیه آن مشاهده نمی‌کنیم. اگر هم چیزی مطرح شده، در حد کلیت اساس‌نامه و فرآیند ادغام بوده است؛ یعنی این مصوبه تأییدی و ارشادی بوده و نه الزام‌آور که حتماً ادغام صورت بگیرد.

وی افزود: به هر حال مرجعی به عنوان دفترچه مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی وجود دارد که توسط خود دبیرخانه شورا چاپ شده است و  می‌توان در این رابطه بدان مراجعه و استناد کرد. به نظر بنده مصوبه‌ای در ارتباط با الزام ادغام نداریم بلکه برعکس حتی در جلسه چهل و چهارم شورا نیز با توجه به عدم ارائه پیشنهاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، اصل موضوع ادغام مطرح و پس از اظهارنظر مخالفان و موفقان درباره آن، نسبت به این موضوع رأی‌گیری شد که طبق آن، موضوع ادغام به تصویب نرسید.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در ادامه تصریح کرد: اگر هم مصوبه‌ای در رابطه با ادغام از قبل وجود داشته، مصوبه مؤخر ناقض مصوبه مقدم است. عملاً نیز به نظر ما از نظر شورای توسعه اصل موضوع ادغام رأی نیاورده است. البته در همان جلسه نیز شبهه ای در ارتباط با این موضوع مطرح گردید.

محمدی در رابطه با سخنان اخیر دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در رابطه با مسئله ادغام اظهار کرد: همان طور که اشاره شد، اولاً در این رابطه مصوبه‌ای وجود نداشته و ثانیاً حالت توصیه‌ای داشته است. ضمناً طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با درخواست ۲۰ درصد مؤسسات و نهادهای یک مجموعه باید مجوز تشکیل اتحادیه برای آن مجموعه صادر شود، هیچ نهاد و دستگاهی چنین اجازه‌ای ندارد که اعلام کند ادغام باید حتماً انجام شود.

وی با بیان اینکه تصمیمات شورای توسعه  در رابطه با این موضوع باید حتماً در چارچوب قانون باشد و رضایت دو طرف را در برداشته باشد، گفت: در این مورد صحبت‌هایی با رئیس و دبیر شورای توسعه انجام و موارد مورد نظر نیز به ایشان منتقل شده است. حتی پیشنهاد داده‌ایم که لزوماً اینکه حتماً باید موضوع ادغام انجام شود، اصل نیست، بلکه با توجه به اتفاقاتی که در مسیر ادغام روی داد، حتی ممکن است که تکثر و وجود اتحادیه‌ها باعث رشد و پویایی در مسائل مختلف شود. لزوم وحدت صرفاً به معنای وحدت ساختاری نیست. معتقدیم حتماً این همدلی، وحدت و عدم تفرق باید وجود داشته باشد، ولی اینکه قبل از زمینه‌سازی وحدت، بخواهیم به زور مجموعه‌هایی را ادغام کنیم امری زیان‌آور خواهد بود که منجر به تشتت بیشتر خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به سخن برخی از افراد که مخالفان ادغام اتحادیه‌ها در انتخابات استانی رأی نداشته‌اند، تصریح کرد: این مسئله صحیح نیست؛ چراکه بسیاری از افرادی که حتی رأی بالایی در مجامع استان‌ها داشتند، نسبت به موضوع انحرافات و روند ناصحیح ادغام اعتراض داشتند.

محمدی در رابطه با اقدام احتمالی شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور در اعلام نظر خود در مورد موضوع ادغام در آینده‌ای نزدیک، بیان کرد: امیدوارم پیشنهاد شورا به گونه‌ای باشد قانون کاملاً مدّنظر قرار گیرد. هیچ نهادی نمی‌تواند دو مجموعه مستقل و مردمی را به ادغام الزام کند. قاعدتا اگر قرار است، اتفاقی رخ دهد، باید بر بستر قانون باشد.

وی تصریح کرد: بارها اعلام کردیم که برای مقدمه‌چینی ادغام و ایجاد وحدت ساختاری در آینده نیاز به کمیته مشترکی داریم که به تدریج این امکان را فراهم کند، حتی برای ایجاد همدلی بیشتر پیشنهاد دادیم که تعداد افراد اتحادیه‌ها در شورای توسعه برابر باشد تا اندک اندک بستر لازم برای وحدت ساختاری فراهم شود، ولی با این شرایط مطمئن هستم که اگر الزام و اجبار باشد، به اختلافات دامن خواهد زد. بستر فعلی آماده چنین موضوعی نیست و اگر بخواهند نهایتاً مسئله ادغام را الزام کنند اولاً این مسئله قانونی نیست و ما اعتراض خواهیم کرد و ثانیاً یک جریان اصیل مردمی را از جریان قرآنی کشور کنار گذاشته‌اند که اصلاً به صلاح نیست.

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: