پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
جمعه ٠٩ خرداد ١٣٩٩  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٣٥   1398/03/02 شماره خبر:  ٢٢٥٧٤
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
امسال برای نخستین بار، اعتبارات مربوط به بیمه فعالان قرآنی، در ردیف اصلی قانون بودجه پیش بینی شده/ سهمیه جدید برای بیمه فعالان قرآنی به شرط تحقق اعتبارات محقق می شود
نشست بررسی موضوع بیمه فعالان قرآنی امروز، یکم خرداد در غرفه اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور مستقر در نمایشگاه قرآن با حضور فدوی معاون مدیرکل برنامه ریزی آموزشی و توسعه مشارکت های قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سعید عبدلی کارشناس امور بیمه برگزار شد.

امسال برای نخستین بار، اعتبارات مربوط به بیمه فعالان قرآنی، در ردیف اصلی قانون بودجه پیش بینی شده/ سهمیه جدید برای بیمه فعالان قرآنی به شرط تحقق اعتبارات محقق می شود

به گزارش اتقان، فدوی با ذکر مقدمه ای در خصوص بیمه فعالان قرآنی عنوان کرد: از سال 83 برای بیمه اصحاب فرهنگ و هنر تصمیماتی گرفته شد و با مصوبه هیئت وزیران، بیمه هنرمندان و نویسندگان از سال 84 آغاز به کار کرد و گروه های مختلف فرهنگی و هنری شامل این بیمه شدند.

وی افزود: در ابتدا در صندوق اعتباری هنر،  نامی از فعالان قرآنی در این بین برده نشده بود که پس از روی کار آمدن دولت نهم در سال 84، اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود که فعالان قرآنی زیر پوشش بیمه قرار بگیرند که این مسئله در سال 87 آغاز شد.

فدوی اظهار کرد: پس از آغاز به کار بیمه فعالان قرآنی بر اساس آیین نامه ای که تنظیم شده بود افراد واجد شرایط اعم از مربیان قرآن، حافظان، قاریان، کادر مؤسسات و داوران و گروه های مختلف قرآنی ثبت نام کردند و تحت پوشش قرار گرفتند؛ این روند به صورت پلکانی تا سال 92 افزایش پیدا می کرد که به 6 هزار نفر رسید.

وی گفت: پس از این دوره به دلیل پالایشی که در صندوق فرهنگ و هنر صورت گرفت، تعداد بیمه شدگان فعال قرآنی ریزش داشت اما به مرور ترمیم شد و امروز حدود 7 هزار فعال قرآنی تحت پوشش بیمه قرار دارند.

فدوی در مورد روند بیمه شدن فعالان قرآنی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با بیمه فعالان قرآنی ارتباط مستقیمی با سازمان تأمین اجتماعی ندارد بلکه از طریق صندوق فرهنگ و هنر است که بر اساس توافق نامه ای که صورت گرفته، سازمان تامین اجتماعی تامین اعتبار می کند و از این طریق سهمیه جدیدی برای فعالان قرآنی در نظر گرفته می شود.

وی تاکید کرد: سهمیه جدید برای فعالان قرآنی منوط به سهمیه جدیدی است که صندوق هنر به ما اختصاص دهد که این سهمیه نیز بستگی به اعتباراتی است که تخصیص می دهند.

فدوی گفت: امسال برای نخستین بار، 10 درصد از اعتبارات مربوط به بیمه فعالان قرآنی، به ردیف اصلی قانون بودجه آمده که باعث می شود تحقق اعتبارات کامل تر شود.

وی با تاکید بر اینکه بیمه شدگان باید به موقع حق بیمه خود را که هر سه ماه یک بار است، پرداخت کنند، افزود: اگر بیمه شدگان در پرداخت حق بیمه خود تاخیر کنند، بیمه آنها قطع می شود و باید مجددا درخواست بدهند و وارد نوبت بشوند.

فدوی همچنین گفت: پیش از این مزایای بازنشستگی بیمه اجباری مؤسسات قرآنی بیشتر از بازنشستگی بیمه فعالان قرآنی بود اما در حال حاضر دریافتی این دو بیمه یکسان سازی شده است و تفاوتی با یکدیگر ندارد.

بنابراین گزارش در این نشست، سعید عبدلی کارشناس مسائل بیمه به پرسش و ابهامات مدیران مؤسسات قرآن و عترت که در محل نشست حضور یافته بودند، پاسخ داد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «قرآن معنای زندگی» همزمان با ماه مبارک رمضان از 21 اردیبهشت تا 4 خرداد در مصلای حضرت امام خمینی (ره) در حال برپایی است.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: