پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٤:١٣   1398/02/18 شماره خبر:  ٢٢٥٢١
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
کمیته قرآن و گام دوم انقلاب؛
تحلیل قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در رابطه با آمادگی برای ظهور و تمدن سازی
نظر به راه‌اندازی «کمیته قرآن و بیانیه گام دوم انقلاب» در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور که در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و دغدغه‌های فرهنگی ایشان ایجادشده است.

 

تحلیل قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در رابطه با آمادگی برای ظهور و تمدن سازی

به گزارش اتقان؛ نظر به راه‌اندازی «کمیته قرآن و بیانیه گام دوم انقلاب» در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور که در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و دغدغه‌های فرهنگی ایشان ایجادشده است.

این کمیته به انتشار یکی از دغدغه‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب و  ارتباط آیاتی از قرآن کریم با بخشی از بیانیه گام دوم انقلاب می پردازد.

در این گزارش به بیان آیاتی از کلام‌الله مجید و روایات ائمه معصومین (ع) در خصوص آمادگی برای ظهور و تمدن سازی که رهبر معظم انقلاب، در بیانیه گام انقلاب، آن را آرمان بزرگ انقلاب اسلامی دانستند، خواهیم پرداخت.

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب در این خصوص خطاب به جوانان و آینده سازان کشور می‌فرمایند: عزیزان! دهه‌های آینده، دهه‌های شمااست و شمایید که باید کارآزموده و پر انگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی (رواحنا فداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درست گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ‌ها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهند گرفت.

همانطور که می دانید، «انتظار فرج، انتظاری امیدبخش و نیروبخش است و روحیهٔ انتظار یکی از بزرگترین دریچه‌های فرج برای جامعه اسلامی است.»

انتظار فرج که یکی از موارد توصیه‌شده ائمه اطهار علیهم‌السلام به شیعیان است، در منظومهٔ فکری شیعه جایگاه برجسته‌ای دارد.

اما معنای این «انتظار» چیست و چگونه می‌توان «منتظر ظهور حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» بود؟ بی‌شک هر تعریفی که از این دو مفهوم ارائه شود، وظایف و الزاماتی را نیز بر دوش منتظران واقعی خواهد گذاشت.

یکی از وظایف منتظران در دوران غیبت «آماده‌سازی زمینهٔ اقدام حضرت» است. رهبر انقلاب در این‌باره می‌فرمایند: «شما باید زمینه را آماده کنی تا آن بزرگوار بتواند بیاید و در آن زمینهٔ آماده، اقدام فرماید. از صفر که نمی‌شود شروع کرد! جامعه‌ای می‌تواند پذیرای مهدی موعود ارواحنافداه باشد که در آن آمادگی و قابلیت باشد و الّا مثل انبیا و اولیای طول تاریخ می‌شود.»

ایشان در دیداری دیگر معنای «زمینه‌سازی» را توضیح می‌دهند و می‌فرمایند: «ما آن وقتی می‌توانیم حقیقتاً منتظر به حساب بیاییم که زمینه را آماده کنیم. برای ظهور مهدی موعود ارواحنافداه زمینه باید آماده بشود؛ و آن عبارت از عمل کردن به احکام اسلامی و حاکمیت قرآن و اسلام است».

 به تعبیر دیگر حرکت در همان مسیری که حضرت برای تحقق آن‌ها روزی ظهور خواهند کرد: «ما که منتظر امام زمان هستیم، باید در جهتی که حکومت امام زمان (علیه‌الاف‌التحیةوالثناء و عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) تشکیل خواهد شد، زندگی امروز را در همان جهت بسازیم و بنا کنیم. البته ما کوچکتر از آن هستیم که بتوانیم آن‌گونه بنایی را که اولیای الهی ساختند یا خواهند ساخت، بنا کنیم؛ اما باید در آن جهت تلاش و کار کنیم»

قرآن کریم در سوره انعام آیه ۱۵۸ می‌فرماید «هَلْ یَنْظُرُونَ إِلَّا أَن تَأْتِیَهُمُ الْمَلَائِکَهُ أَوْ یَأْتِی رَبُّکَ أَوْ یَأْتِی بَعْضُ آیَاتِ رَبِّکَ یَوْمَ یَأْتِی بَعْضُ آیَاتِ رَبِّکَ لَا یَنْفَعُ نَفْساً إِیمَانُهَا لَمْ تَکُنْ آمَنَتْ مِن قَبْلُ أَوْ کَسَبَتْ فِی إِیمَانِهَا خَیْراً قُلِ انتَظِرُوا إِنَّا مُنتَظِرُونَ؛ آیا انتظاری غیر از این دارند که فرشتگان به سویشان آیند، یا پروردگارت بیاید، یا برخی از نشانه‌های پروردگارت بیاید؟! (امّا) روزی که برخی از نشانه‌های پروردگارت (پدید) آید، شخصی که قبلًا ایمان نیاورده، یا در ایمانش نیکی کسب نکرده است، ایمان آوردنش سودی نخواهد داشت. بگو منتظر باشید! که ما (هم) منتظریم».

در ذیل این آیه ابی‌بصیر از امام صادق (ع) حکایت می‌کند: منظور از آن روز، روز خروج حضرت قائم (ع) است، آن روز انتظار کشیده شده، از ما است؛ بعد حضرت فرمودند: ای ابابصیر! خوشا به حال شیعیان قائم ما که در زمان غیبت او منتظر ظهورش باشند و در زمان ظهورش از او اطاعت نمایند که اینان اولیای خدایند که هیچ ترس برایشان نیست و حزن و اندوهی نخواهند داشت.

قرآن کریم در سوره یونس آیه ۲۰ می‌فرماید «وَیَقُولُونَ لَوْلَا أُنزِلَ عَلَیْهِ آیَهٌ مِن رَبِّهِ فَقُلْ إِنَّمَا الْغَیْبُ لِلَّهِ فَانتَظِرُوا إِنِّی مَعَکُم مِنَ الْمُنْتَظِرِینَ؛ و می‌گویند «چرا نشانه (معجزه‌واری) از پروردگارش بر او فرو فرستاده نمی‌شود؟!» پس بگو «(آنچه از حسّ) پوشیده، تنها برای خداست؛ پس منتظر باشید، [چرا] که من (هم) با شما از منتظرانم.»

یحیی بن قاسم می‌گوید: از امام صادق سؤال کردم درباره آیات اول سوره بقره که می‌فرماید: «الم این کتاب هیچ تردیدی در آن نیست و مایه هدایت متقین است، کسانی که به غیب ایمان می‌آورند.» امام فرمودند: «متقین در این آیه شیعیان علی هستند و غیبت همان حجت قائم غائب است و شاهد بر این مدعی «آیه ۲۰ سوره یونس» است که می‌فرماید: «و کافران گویند: چرا آیت و نشانه‌ای از پروردگارش بر او نازل نمی‌شود. پس بگو همانا غیب مخصوص خداوند است پس منتظر باشید که من نیز از منتظران هستم»

تمدن سازی برای ظهور

باید بدانیم دشمنان ما برای ما مشکلات جان فرسا ایجاد کرده و خواهند کرد که باید از آن عبور کرد. همانگونه که برای انبیاء از طرف دشمنان این مشکلات پیش می‌آمد.

 قرآن می‌فرماید: «وَ کأَینْ مِنْ نَبِی قاتَلَ مَعَهُ رِبِّیونَ کثِیرٌ فَما وَهَنُوا لِما أَصابَهُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَ ما ضَعُفُوا وَ مَا اسْتَکانُوا وَ اللَّهُ یحِبُّ الصَّابِرِینَ» (آل عمران آیه 146) و چه بسیار پیامبرانی که همراه آنان خداپرستان بسیاری جنگیدند، پس برای آنچه در راه خدا به آنان رسید، نه سستی کردند و نه ناتوان شدند و تن به ذلّت ندادند و خداوند صابران را دوست دارد.

آری تاریخ انبیا همواره همراه با مبارزه بوده است. باید از آنان درس بگیریم و نباید مشکلات عامل سستی وضعف شود، بلکه باید عامل حرکت و تلاش جدیدی گردد. مشکلات و ناملایمات، مردان خدا را وادار به تسلیم نمی‌کند. آری رزمندگانِ بصیر، نه از درون روحیّه خود را می‌بازند «فَما وَهَنُوا» و نه توان رزمی خود را از دست می‌دهند، «وَ ما ضَعُفُوا» بازند؛ خود را از دست می و نه در اثر ناملایمات تسلیم می‌شوند. «و ما استکانوا» باید خود را آماده عبور از گردنه‌ها کنیم.

 در حدیث می‌خوانیم کسانی که اهل بیت ما را دوست دارند، خود را برای زندگی ساده و زاهدانه آماده کنند. «من احبنا اهل بیت فلیستعد للفقر جلبابا» مرفهان بی درد نمی‌توانند بازویی برای انقلاب حضرت مهدی باشند و رأی آن تمدن بزرگ نقش آفرین باشند.

باید نگاه‌ها، روحیه‌ها، عمل‌ها، همت‌ها، هوشیاری‌ها، ابتکارها، عبرت گیری‌ها، صداقت‌ها و صراحت‌ها و اقتدارها، انقلاب، جهادی، جهانی، در راستای نجات خود، استقلال خود و نجات مظلومین جهان باشد. با این صفات می‌توان طرح تمدن اسلامی را پایه ریزی کرد ممکن است در اولین نگاه، به وجود آوردن چنین جامعه‌ای سخت باشد، ولی قرآن می‌فرماید: با ایمان همه کار می‌توان کرد و می‌فرماید: «وَلَا تَهِنُواْ وَلَا تَحْزَنُواْ وَأَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُم مُّؤْمِنِینَ» (آل عمران 139) و اگر مؤمن هستید، سستی نکنید و غمگین مباشید که شما برترید.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: