پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:




گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٣٧   1398/02/10 شماره خبر:  ٢٢٤٧٨
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
اختصاصی اتقان/ حمیدرضا شیخ ویسی؛
تشریح جزییات بخش مؤسسات نمایشگاه قرآن / برگزاری همایش مدیران‌ موسسات قرآنی استان تهران
براساس رایزنی‌های صورت گرفته، در ایام برپایی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، برپایی همایش مدیران مؤسسات قرآنی استان تهران، ضیافت افطار و برنامه بازدید از نمایشگاه قرآن و حمایت از مؤسسات برای خرید از نمایشگاه را در دستور کار خود قرار دادیم و با هماهنگی با اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه مؤسسات قرآنی برای این مهم اقدام خواهیم کرد.

تشریح جزییات بخش مؤسسات نمایشگاه قرآن / برگزاری همایش مدیران‌ موسسات قرآنی استان تهران

حمیدرضا شیخ‌ویسی، معاون امور مؤسسات قرآنی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در گفت و گو با «اتقان» در تشریح جزئیات برنامه‌های این معاونت عنوان کرد: معاونت امور مؤسسات بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم در راستای توسعه و ترویج فرهنگ معارف قرآن کریم و اهل بیت (ع) و شناسایی، تقویت و معرفی ظرفیت‌های بخش مردمی، از بهمن ماه سال گذشته فعالیت‌های خود را با برگزاری جلسات متعدد و فشرده با مؤسسات قرآنی آغاز کرد.

وی با اشاره به فراخوان دریافت طرح‌ها و ایده‌های مؤسسات متقاضی حضور در نمایشگاه، خاطرنشان کرد: امسال با رویکردی متفاوت، با توجه به تصمیم شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه قرآن، فراخوانی را جهت اخد طرح‌ها و برنامه‌های مؤسسات منتشر و از این طریق سعی کردیم برنامه‌ها و ایده‌های خلاقانه و نوآورانه مؤسسات را شناسایی، تقویت و حمایت کنیم.

شیح‌ویسی افزود: پس از اعلام این فراخوان در، بیش از صدها طرح و برنامه از مؤسسات و نهادهای مردمی به سامانه مؤسسات و نمایشگاه قرآن وصول شد و بالغ بر ۳۰ طرح مختلف، مورد تأیید شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه قرار گرفت و به فضل الهی در نمایشگاه بیست و هفتم شاهد حضور مؤسسات که سمبل فعالیت‌های قرآنی در کشور هستند، خوایم بود.

«حضور مؤسسات قرآنی دارای مجوز از سایر نهادها، علاوه بر مؤسسات دارای مجوز ارشاد»

معاون امور مؤسسات قرآنی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به رویکرد جدید شورای برنامه ریزی نمایشگاه قرآن عنوان کرد: مؤسسات حاضر در نمایشگاه باید دارای مجوز قانونی از یکی از مراجع ذی صلاح قانونی کشور باشند، امسال شاهد حضور مؤسسات قرآنی دارای مجوز از سایر نهادها از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و آموزش و پرورش، سازمان اوقاف و... علاوه بر مؤسسات قرآنی دارای مجوز از وزارت ارشاد خواهیم بود. به عبارت دیگر هر موسسه‌ای که تحت عنوان فعالیت قرآنی، از مراکز قانونی مجوز دریافت نموده، منعی برای حضور در نمایشگاه قرار ندارد.

«شاخص‌های حضور مؤسسات قرآنی در نمایشگاه بیست و هفتم»

وی توجه به اصل خلاقیت و نوآوری در انتخاب نهایی طرح‌ها را از جمله رویکردهای دیگر شورای برنامه ریزی نمایشگاه قرآن ذکر و عنوان کرد: همچنین مشارکت پذیری در اجرا، دیگر شاخص انتخاب طرح‌های مؤسسات قرآنی برای اجرا در نمایشگاه بیست و هفتم است، مؤسسات نباید انتطار داشته باشند که معاونت قران و عترت به صورت صد در صد از طرح‌ها حمایت کند، به همین دلیل تلاش کردیم طرح‌های نهایی و منتخب قابلیت مشارکت پذیری داشته باشند، معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و معاونت امور مؤسسات قرآنی نمایشگاه قرآن، در اجرای طرح‌ها هم مشارکت می‌کند و هم مشارکت می‌پذیرد.

شیخ ویسی با اشاره به شرایط حساس کشور عنوان کرد: با توجه به شرایط حساس اقتصادی کشور و حوادث طبیعی ناگواری که کشور را فراگرفته، صرفه جویی و کاهش هزینه‌های نمایشگاه، شاخص دیگری است که در نمایشگاه امسال مدنظر قرار گرفته، بنابراین سعی کردیم، تا حدامکان، اصل صرفه جویی و کاهش هزینه‌ها و در عین حال اثر بخش بودن و حفظ کیفیت فعالیت‌ها را مدنظر قرار دهیم.

«رونمایی از اپلیکیشن مؤسسات و مراکز قرآنی شهر تهران»

شیخ‌ویسی با اشاره به طرح‌های ویژه معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: علاوه بر طرح‌های مؤسسات قرآنی در زمینه حفظ، قرائت، بازی و مسابقات در بستر فضای مجازی، از دیگر برنامه‌های بخش مؤسسات قرآنی، رونمایی از اپلیکیشن اطلاع‌رسانی مؤسسات و مراکز قرآنی شهر تهران است، یکی از دغدغه‌های مخاطبان و بازدیدکنندگان در نمایشگاه سال‌های قبل، عدم آگاهی و اطلاع کافی از مراکز و مؤسسات مورد نظرشان بود، به‌عنوان مثال مخاطبی در منطقه ۱ تهران، مؤسسه‌ای در زمینه تخصصی حفظ را مدنظر داشت، اما اطلاعی از نشانی چنین مرکزی در اختیار وی نبود، با توجه به دغدغه‌های این چنینی، تصمیم گرفتیم، با مشارکت اتحادیه‌های قرآنی استان تهران، نسبت به شناسایی این مراکز اقدام کرده و بانک اطلاعاتی شامل تمامی مشخصات مؤسسات شهر تهران را ایجاد کنیم. در این راستا، اطلاعات مؤسسات قرآنی تحت نظارت وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، سازمان اوقاف، آموزش و پرورش، بسیج و... را تجمیع و به صورت نرم افزار به مخاطبین ارائه خواهیم کرد.

وی افزود: برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با روند صدور مجوز مؤسسات قرآنی، از دیگر برنامه‌های نمایشگاه بیست و هفتم قرآن خواهد بود.

«برپایی همایش مدیران موسسات قرآنی استان تهران»

شیخ ویسی در ادامه از برپایی همایش مدیران مؤسسات قرآنی استان تهران خبر داد و گفت: براساس رایزنی‌های صورت گرفته، در ایام برپایی نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، برپایی همایش مدیران مؤسسات قرآنی استان تهران، ضیافت افطار و برنامه بازدید از نمایشگاه قرآن و حمایت از مؤسسات برای خرید از نمایشگاه را در دستور کار خود قرار دادیم و با هماهنگی با اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه مؤسسات قرآنی برای این مهم اقدام خواهیم کرد. 

«حضور بیش از 30 مؤسسه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم»‌

معاون رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت از حضور بیش از 30 مؤسسه قرآنی در بخش نهادهای مردمی و تشکل‌های صنفی نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: با توجه به رویکرد برنامه‌محوری نمایشگاه بیست و ششم قرآن کریم، قاعدتاً مؤسسات بسیاری متقاضی حضور در نمایشگاه بودند که از پذیرش آن‌ها معذور شدیم، اما تا این لحظه حضور بیش از 30 مؤسسه از جمله مؤسسه نورالمجتبی (ع) قم، جامعةالقرآن و اهل بیت (ع) قم، دارالقرآن خانه کارگر، مؤسسه اسوه تهران، مؤسسه تبیان، مؤسسه بنیاد قرآن اسراء، قرآن و نهج‌البلاغه قم، تدبر در کلام وحی قم، مکتب‌القرآن ثارالله فارس و .... در نمایشگاه پیش‌بینی شده است.

شیخ‌ویسی در پایان گفت: برنامه‌های جذاب دیگری از جمله تور بازدید از نمایشگاه ویژه مؤسسات قرآنی استان، برپایی کارگاه‌های آموزشی، رونمایی از کتاب‌ها و نرم‌افزارهای مختلف قرآنی و... در بخش نهادهای مردمی و تشکل‌های صنفی بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اجرا خواهد شد.

یادآور می‌شود، نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از 21 اردیبهشت لغایت 4 خردادماه مصادف با 6 تا 20 ماه مبارک رمضان همه روزه از ساعت ۱۷ تا ۲۴ در مصلی بزرگ امام خمینی(ره)، میزبان روزه‌داران و علاقه‌مندان و مشتاقان قرآن و عترت خواهد بود.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: