پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ٠٩:١٤   1398/01/31 شماره خبر:  ٢٢٤٣٠
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
نقدهایی که به مسابقات بین المللی قرآن کریم وارد است/ حامد ولیزاده؛
وقتی کیفیت، فدای کمیّت می شود
حامد ولیزاده، با اشاره به اینکه سال‌هاست در مسابقات قرآنی، کیفیت فدای کمیّت می‌شود، گفت: صرف نظر از نتیجه مسابقات بین المللی، حقیقتی که بر قاطبه جامعه قرآنی و افراد استخوان خرد کرده و صاحب نظر قرآنی روشن است، کمرنگ شدن اصول و خروج قطار مسابقات از ریل ارزشگذاری های اصیل و علمی است.

وقتی کیفیت، فدای کمیّت می شود

حامد ولیزاده، قاری بین المللی کشورمان و دارنده رتبه اول مسابقات بین المللی قرآن کریم سال 95، در گفت وگو با «اتقان» به بیان نکاتی پیرامون فضای کلی مسابقات قرآنی در کشورمان پرداخت.

وی در ابتدا ضمن تقدیر از عوامل برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم، در خصوص برپایی مرحله مقدماتی این رقابت‌ها به صورت غیرحضوری گفت: در این دوره از مسابقات، شاهد سطح کیفی خوبی از متسابقین بودیم، در حالی که مرحله مقدماتی این مسابقات به صورت غیرحضوری (مجازی) برگزار شد و این امر علاوه بر صرفه جویی در برخی هزینه‌ها، برای وجهه مسابقات بین المللی هم مناسب‌تر است، چراکه قطعاً قاریان با سطح فنی بالاتر به مراحل بعدی راه پیدا کرده و به همین دلیل داوران و مخاطبین شاهد تلاوت‌هایی در خورشان مسابقات خواهند بود.

ولیزاده در واکنش به کسب مقام دوم سی و ششمین دوره مسابقات قرآن کریم در رشته قرائت توسط مهدی غلامنژاد، عنوان کرد: به نظر بنده، سطح تلاوت آقای غلامنژاد نسبت به قاری اندونزی بالاتر بود، البته ایشان هم به دلیل جو حاکم بر مسابقات و استرس بالایی که داشتند، تلاوت عالی خودشان را ارائه نکردند، اما در مجموع از قاری اندونزی بهتر بودند، در حالی که در نهایت با اختلاف چندصدم امتیاز دوم شدند.

وی با بیان اینکه اگر در هیئت داوران مسابقات، افراد شاخص‌تری حضور داشتند، اعتماد به فضای داوری مسابقات بیشتر می‌شد، عنوان کرد: قطعاً نتایجی که به دست داوران باسابقه و شناخته شده رقم می‌خورد، مورد اطمینان بیشتری قرار می‌گرفت و هیچ حرف و حدیث و گله‌ای باقی نمی‌ماند.

«کیفیت داوری، فدای کمیّت»

این قاری بین المللی در این بخش از سخنان خود، با اشاره به اینکه سال‌هاست در مسابقات قرآنی، کیفیت فدای کمیّت می‌شود، گفت: صرف نظر از نتیجه مسابقات بین المللی، حقیقتی که بر قاطبه جامعه قرآنی و افراد استخوان خرد کرده و صاحب نظر قرآنی روشن است، کمرنگ شدن اصول و خروج قطار مسابقات از ریل ارزشگذاری های اصیل و علمی است.

وی در این خصوص افزود: متاسفانه برخی حاشیه‌ها جای اصول را گرفته؛ منیت ها بیشتر و بیشتر نمود دارد و...، ازین قصه پرغصه و البته تکراری، باید بگذریم و لاجرم امیدی به اصلاح نداشته باشیم.

«نادیده گرفتن توان علمی و فنی برخی داوران»

ولیزاده باذکر این پرسش که چرا دست اندرکاران مسابقات، به بهانه پنجاه درصد کردن تعداد داوران خارجی و ایرانی، حاضر شدند افت کیفیت داوری‌ها را به جان بخرند؟ عنوان کرد: به هر حال، این تصمیم یا حداقل فرم اجرای آن، حرفه‌ای و فنی نبود، اما شاید باب میل برخی از مسئولینی بود که در سال‌های قبل رسماً اعلام کرده بودند که دوست دارند قاریان غیرایرانی حائز رتبه اول شوند تا بدین ترتیب بر همگان ثابت شود که مسابقات ما عاری از هرگونه غرض ورزی است.

وی با اشاره به کمرنگ شدن برخی شاخص‌ها در انتخاب داوران مسابقات افزود: با افزایش تعداد داوران خارجی و به تبع آن کاهش کیفیت داوری‌ها، چه کسی قرار است به خاطر این اقدام از مسئولین تجلیل کند؟ آیا در تغییراتی که ایجاد شد اطلاعات علمی و عملی داوران مدعو ملاک بود یا صرفاً مساوی کردن تعداد داوران ایرانی با خارجی؟ برای تنویر افکار عمومی از تمام مسئولین و متولیان زحمت کش تقاضا دارم، رزومه، تالیفات، عناوین و سوابق داوران امسال را منتشر کنند، تا با افتخارات تنی چند از داوران خارجی این دوره از مسابقات آشنا شویم.

این قاری بین المللی خاطرنشان کرد: آیا اینکه به همگان نشان دهیم در مسابقات بین المللی ایران، قاریان سایر کشورها هم می‌توانند اول شوند، تنها راهی است که می‌توانیم خود را به جامعه قرآنی جهانی اثبات کنیم و مقبولیت بیشتری کسب کنیم؟

«بهره مندی از ظرفیت نخبگان و جوانان»

این قاری جوان کشورمان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص بهره مندی از ظرفیت نخبگان و جوانان در حوزه‌های مختف کشور، تصریح کرد: رهبر انقلاب در فرمایشات خود (و مخصوصاً در بیانیه گام دوم انقلاب) بارها به استفاده از نخبگان و جوانان اشاره فرموده اند، حال با توجه به برگزاری سی و شش دوره مسابقات بین المللی، در حال حاضر در کمیته فنی مسابقات چه تعداد قاری و حافظ بین المللی حضور دارند و در تصمیم گیری‌ها تاثیرگذارند؟

وی در پایان با تاکید بر اینکه برگزاری مسابقاتی در این سطح قطعاً برای ایرانیان، یک افتخار است، گفت: همه ما در جهت اعتلای مسابقات و قرآن این مرز و بوم تلاش می‌کنیم، بنابراین اگر نکته‌ای را بیان می‌کنیم، به هیچ وجه قصد جبهه گیری و حاشیه سازی نداریم.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: