پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٩  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٥:١٧   1398/01/30 شماره خبر:  ٢٢٤١٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
نقدهایی که به مسابقات بین المللی قرآن کریم وارد است/ محمدجعفر فردی؛
همراهی اساتید با نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی در کسب نتیجه مؤثر است
محمدجعفر فردی، از قاریان بین‌المللی کشور، با اشاره به تلاوت فینال نماینده ایران و حاشیه‌های پیرامون آن، عنوان کرد: بنده تلاوت آقای غلام نژاد را شنیدم، تلاوت آقای غلام نژاد با استرس بسیار زیاد ناشی از فضای مسابقات همراه شد و این استرس باعث شد که در حین تلاوت، 4 بار صدای ایشان با گرفتگی و خش مواجه شود، این اتفاق باعث شد مقداری از کیفیت تلاوت و نمره فینال ایشان کسر بشود.

همراهی اساتید با نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی در کسب نتیجه مؤثر است

محمدجعفر فردی، از قاریان بین‌المللی کشور، در گفت‌وگو با «اتقان» با اشاره به تلاوت فینال نماینده ایران و حاشیه‌های پیرامون آن، عنوان کرد: بنده تلاوت آقای غلام نژاد را شنیدم، تلاوت آقای غلام نژاد با استرس بسیار زیاد ناشی از فضای مسابقات همراه شد و این استرس باعث شد که در حین تلاوت، 4 بار صدای ایشان با گرفتگی و خش مواجه شود، این اتفاق باعث شد مقداری از کیفیت تلاوت و نمره فینال ایشان کسر بشود.

این قاری بین‌المللی خاطرنشان کرد: بنده در روز پایانی مسابقات در مصلی حضور پیدا کردم و در رشته تحقیق، شاهد یک تلاوت خوب از قاری اندونزی بودم، تلاوتی که در کمال آرامش و طمأنینه ارائه و درعین‌حال با تشویق و شور تماشاگران همراه شد. البته این آرامش و نرمی در تلاوت، مدل قرآن خواندن اغلب قاریان اندونزیایی است و آقای سلمان امرالله هم از این سبک پیروی کرد.

وی قرعه تلاوت را از عوامل مؤثر بر امتیاز فینالیست‌ها دانست و عنوان کرد: در مقایسه نفرات اول و دوم رقابت‌ها، باید قرعه انتخابی را هم مدنظر قرار دهیم، قرعه سخت آقای غلام نژاد نسبت به قاری اندونزی، هم دیگر عامل اختلاف چند صدمی این دو قاری بود. درحالی‌که آقای سلمان امرالله در مرحله نیمه‌نهایی با اختلاف حدود 5 نمره نسبت به آقای غلام نژاد، در رتبه پایین‌تر قرارگرفته بود، اما نمره فینال ایشان 87.5 و نمره آقای غلام نژاد 85 اعلام شد. درواقع 30 درصد نمره مقدماتی و 70 درصد نمره فینال را باهم جمع کرده و معدل این دو نمره را به‌عنوان امتیاز نهایی اعلام می‌کنند، به همین دلیل دوست عزیزم آقای غلام نژاد در رده دوم قرار گرفت.

«قرعه نماینده ایران نسبت به اندونزی سخت‌تر بود»

وی افزود: به نظر می‌رسد که باید قرعه آسان‌تری را برای مرحله فینال انتخاب می‌کردند که تمامی فینالیست‌ها به‌خوبی از پس آن بربیایند و رقابت عادلانه‌ای را شاهد باشیم، ازنظر نفس، وقف و ابتدا و تجوید که بسیار مهم و تعیین‌کننده است.

فردی که سابقه کسب مقام اول مسابقات بین‌المللی کشورمان را در کارنامه دارد، بابیان اینکه قاری اندونزیایی در وقف و ابتدا نمره‌ای کمتر از قاری ایرانی کسب کرد، گفت: طبق نمراتی که بنده شاهد بودم، قاری اندونزی، نزدیک به 2 نمره در صوت و لحن بالاتر از آقای غلام نژاد و در وقف و ابتدا یک نمره پایین‌تر از ایشان بودند، درواقع ایشان در تجوید از 40 نمره، 33 و آقای غلام نژاد، امتیاز 32 را کسب کردند.


 

وی افزود: اگر بخواهیم تلاوت آقای غلام نژاد را تحلیل کنیم. باید بگوییم که ایشان یک تلاوت خوب و استاندارد را در فینال ارائه کردند که البته نسبت به تلاوت‌هایی که از ایشان سراغ داریم، ازنظر جذابیت و گیرایی و تشویق گرفتن از مخاطب، مقداری با مشکل همراه شد. درواقع ایشان تلاوت اصلی خودشان را ارائه نکردند، اما به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان گفت تلاوت ضعیفی ارائه کردند.

فردی گفت: آقای غلام نژاد اگر در حین تلاوت دو بار نفس بلند می‌کشیدند و تلاوتی ارائه می‌کردند که هم گیرا و جذاب می‌بود و هم ازنظر مردمی و مجلسی و هم ازنظر داوران گیرایی لازم را داشت، قطعاً اوضاع متفاوت می‌شد، اما متأسفانه ایشان به دلیل استرسی که داشتند، نتوانستند تلاوتشان را مهندسی کنند و روند تلاوتشان را تنظیم کنند، چندین بار به دلیل استرس، خش و گرفتگی در صدای ایشان ایجاد شد که نباید اتفاق می‌افتاد، چراکه این مسائل در فینال بسیار مهم است. از سوی دیگر قاری اندونزی، در کمال آرامش و به‌دوراز استرس، یک تلاوت مجلسی و البته مسابقه‌ای ارائه کرد و همین امر باعث شد، نظر داوران خارجی را به خود جلب کند، به حدی که ایشان در این بخش 85.5 و آقای غلام نژاد امتیاز 85 را کسب کردند.

این قاری بین‌المللی در ادامه به لهجه خاص قاریان شرق آسیا اشاره و عنوان کرد: قاریان اندونزی، مالزی، فیلیپین و کشورهایی ازاین‌دست، قطعاً لهجه متفاوتی دارند، البته لهجه آقای امرالله خیلی محسوس نبود، اما به‌هرحال ایشان لهجه فصیح عربی نداشت و در برخی موارد، کاملاً حروف را اشتباه ادا می‌کرد. در اینجا سؤال بسیار مهمی پیش می‌آید که چطور ایشان در تجوید، از نمره 40، 33 امتیاز کسب می‌کنند، درحالی‌که اشکالات بسیاری در این زمینه در تلاوتشان وجود داشت.

وی افزود: قاری اندونزی در برخی موارد، حتی کلمات را اشتباه ادا می‌کردند و ازآنجایی‌که برای شرکت در مسابقات و حتی حفظ قرآن، فصاحت عربی تا حدی نیاز است و غالباً کشورهایی مثل اندونزی و مالزی با این امر مشکل‌دارند، آقای امرالله نیز با این مسئله مواجه و علی‌رغم اینکه در برنامه‌ریزی تلاوت موفق‌تر عمل کرد و قطعاً در صوت و لحن نمره بالاتری کسب کرده، اما درمجموع تلاوت ایشان نیز خالی از اشکال نبود.

فردی با طرح این پرسش که با توجه به اینکه آقای غلام نژاد، نسبت به ایشان تجوید مدارتر تلاوت کردند و لهجه فصیح عربی در تلاوتشان بیشتر به گوش می‌رسید، اما چرا نمره‌ای کمتر از قاری اندونزی کسب کردند؟ گفت: به نظر می‌رسد اگر فرصتی را ایجاد می‌کردند تا فیلم تلاوت هر دو شرکت‌کننده مورد بازبینی مجدد قرار می‌گرفت و به‌صورت دقیق‌تر و با طمأنینه، ریزنمرات تجوید موردبررسی قرار می‌گرفت، شاید احتمال اینکه نتایج تغییر کند وجود داشت، چراکه اختلاف امتیاز بسیار ناچیز بود و ممکن بود رتبه اول به نماینده ایران تعلق بگیرد، بنده نمی‌گویم که نماینده کشورمان فصاحت مصری دارند، نه اما قطعاً تجوید ایشان بهتر از قاری اندونزی بود.

«همراهی اساتید با نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی در کسب نتیجه مؤثر است»

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد: با توجه به شرایط خاصی که مسابقات قرآن ازلحاظ روحی و روانی برای شرکت‌کنندگان و قاریان، دارد، لازم بود که در کنار آقای غلام نژاد، استاد راهنمایی حضور می‌یافتند، این انتقاد و نادیده گرفتن این امر در ابتدا به خود ایشان وارد است در ادامه هم جامعه قرآنی در این زمینه کم‌کاری کرده، حضور یک استاد در کنار قاری، هم ازنظر روحی و روانی و هم در ارائه برنامه‌ریزی دقیق برای تلاوت مسابقه‌ای به ایشان، می‌توانست کارساز باشد. آرامش را به ایشان هدیه و استرس را دور کند.

وی در همین خصوص گفت: اگر اساتیدی ازجمله استاد امام‌جمعه که خودشان قاری بین‌المللی هستند و فضای مسابقات را به‌خوبی درک کردند و با بحث تجوید و فصاحت کاملاً آشنا هستند، در این رقابت‌ها، حضور داشتند و به خاطر تجربه‌های ارزشمندشان، مجدد تلاوت‌ها را بررسی می‌کردند، شاید نتیجه دیگری از این رقابت‌ها شاهد بودیم.

فردی ضمن بازگو کردن خاطره‌ای از دوران حضور خود در مسابات بین‌المللی گفت: خاطرم هست در دوران حضور در مسابقات سال 93، خودم از استاد سعیدیان و استاد ابوالقاسمی درخواست کردم بنده را همراهی کنند، جناب استاد سعیدیان ازنظر روحی و آرامش که به بنده منتقل می‌کنند و جناب استاد ابوالقاسمی ازلحاظ فنی و انتخاب قطعه بنده را همراهی کردند. این موضوع بسیار مهم است، متأسفانه جوانان ما این مسائل را نادیده می‌گیرند و همین امر باعث آسیب و ضربه خوردن آن‌ها می‌شود.

«سطح مسابقات سراسری از مسابقات بین‌المللی بالاتر است»

وی خاطرنشان کرد: برخی از جوانان ما معتقدند چون سطح مسابات بین‌المللی نسبت به مسابقات سراسری پایین‌تر است که قطعاً هم همین‌طور است، با یک تلاوت معمولی هم می‌توانند اول شوند، درحالی‌که این‌طور نیست، قاریان ما باید تلاوت‌های پرقدرت، جذاب و در برخی قطعات پرنفس، بی‌عیب و نقص و در قالب مسابقه‌ای ارائه کنند تا هم مردم به وجد بیایند و هم ازنظر شکلی و فنی، داوران امتیاز خوبی را لحاظ کنند و هم ازنظر تجوید غنی باشد.

فردی افزود: به جوانان توصیه می‌کنم، آن‌قدر لب له لب و نزدیک به هم تلاوت نکنند، توصیه می‌کنم، به یک‌فاصله تلاوت کنید، فاصله‌ای که مشهود باشد، آرامش به ه مخاطب القا کند و درعین‌حال شور و شوق شنیدن قرآن را به مخاطب هدیه کند.

«قاریان ایرانی ازنظر فنی نسبت به قاریان سایر کشورها قدرتمندترند»

نمایندگان ایران در تلاوت قرآن نسبت به سایر کشورها، قوی‌تر هستند البته در برخی موارد قاریان مصری قوی حاضر شدند و حتی در مسابقات ما اول شدند، اما به‌صورت کلی قاریان ما قوی‌تر هستند و مسابقات را خوب می‌شناسند، اما متأسفانه اکثر آنچه هستند، نمی‌توانند در مسابقات ارائه کنند، این موضوع نیاز به روان‌درمانی دارد، به‌عبارت‌دیگر همان اندازه که به تکنیک و بحث فنی تلاوت در مسابقات می‌پردازیم، به همان اندازه و بیشتر باید به بحث‌های روانشناسی بپردازیم.

«سالن اجلاس مناسب‌ترین محل برای برگزاری مسابقات»

فردی در ادامه این گفت‌وگو، با اشاره به حضور هدفمند مردم در مسابقات امسال عنوان کرد: امسال مردم حضور استانداردی را سالن مسابقات داشتند و تا حدودی مخاطبین به‌صورت تخصصی مسابقات را دنبال می‌کردند، هرچه ارتباط مؤثرتری با قاری و صوت خوش قرآن ایجاد شود، دل‌ها نرم‌تر شده و از این طریق دل‌های عاشق جذب قرآن و مسیر قرآن وزندگی قرآنی می‌شود، اما به‌طور کل، هرسال از جذابیت و اقبال عمومی به مسابقات کاسته می‌شود، در سال‌هایی که در مسابقات در سالن اجلاس برگزار می‌شد، باشکوه‌تر بود، سیستم صوتی سالن اجلاس مناسب‌تر بود، مهم‌ترین نکته البته بعد بین‌المللی مسابقات است که در سالن اجلاس بروز و ظهور بیشتری داشت.

وی به تکریم قاریان و چهره‌های شاخص قرآنی در دوره سی و ششم مسابقات اشاره و تصریح کرد: امسال برای اولین بار قاریانی که وارد سالن می‌شدند اکرام و به‌ردیف اول سالن راهنمایی می‌شدند، به نظرم اینکه قاریان بین‌المللی حضور پیدا کنند و محترم شمرده شوند و با حضور و تعاملشان مردم را به سمت قرآن جذب کنند، مهم‌ترین دستاورد مسابقات محسوب می‌شود.

فردی با ذکر گلایه‌ای از مسئولین در رابطه با دعوت از قاریان میهمان و تلاوت افتخاری قبل از اذان که در ایام مسابقات صورت می‌گرفت، گفت: دعوت از قاریان میهمان مقداری سلیقه‌ای شده، متأسفانه شاهدیم که تعداد زیادی از قاریان خوش‌خوان و بین‌المللی در این حوزه نادیده گرفته می‌شوند، البته بنده مخالف میدان دادن به جوانان نیستم، اما معتقدم نباید از کسانی که عیار پایین‌تری نسبت به سایرین دارند، در این رویداد مهم که در جذب و رضایت مردم و ارتقای عزت جمهوری اسلامی مؤثر است، استفاده کنیم

وی که سابقه کسب رتبه دوم مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی را نیز در کارنامه خود دارد، برای نماینده کشورمان در مسابقات بین‌المللی مالزی، آقای هادی موحد امین آرزوی موفقیت کرد.

گفتنی است، سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در حالی یکشنبه‌شب گذشته با معرفی نفرات برتر در بخش‌های مختلف به پایان رسید که شاهد تغییراتی ازجمله برگزاری مرحله مقدماتی به‌صورت مجازی(غیرحضوری) در این دوره از رقابت‌ها بودیم.

یکی از مهم‌ترین رخدادهای این مسابقات که در روز پایانی، البته با حاشیه‌هایی همراه بود، کسب رتبه دوم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، توسط آقای مهدی غلام نژاد، قاری بین‌المللی و نماینده کشورمان در رشته قرائت این دوره از رقابت‌های بزرگ‌سالان بود که با اختلاف امتیاز بسیار اندکی نسبت به نفر اول، در جایگاه دوم قرار گرفت.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: