پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, موسسات عضو, اخبار ویژه سایت اتقان ١٤:١٩   1398/01/18 شماره خبر:  ٢٢٣٥٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
مدیر مهد قرآن ولایت اصفهان در گفتگو با اتفان:
مجوز دادن به مؤسسات وظیفه دولت و حکومت نیست / صنوف عهده دار مجوز هستند
حسین خاکسارهرندی مدیر مهد قرآن ولایت اصفهان گفت:حکومت نباید دخالت کند و بحث نظارتی را باید بر عهده گیرد همین مجوز دادن به موسسات کار نهادهای دولتی نیست بلکه تمام اتحادیه های کشوری خودشان مجوز به صنف میدهند و دولت کاره ای نیست ولی متاسفانه در حوزه قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان تبلیغات هر کدام جدا مجوز میدهند.

مجوز دادن به مؤسسات وظیفه دولت و حکومت نیست / صنوف عهده دار مجوز هستند

به گزارش اتقان، حسین خاکسارهرندی مدیر مهد قرآن ولایت اصفهان  درخصوص فعالیت های قرآنی مردمی گفت:قبل از انقلاب فعالیت های مردمی قرآنی همراه با جلسات خانگی قرآنی و یا هیات مذهبی بود که در آن جلسه قرآن برگزار میشد و خیلی از پیشکسوتانی که امروز در جامعه وجود دارند از همان جلسات نشو ونمو کرده و به عنوان استاد قرآنی به فعالیت پرداختند.

وی ادامه داد:بعد از انقلاب این فعالیت گسترده تر در زمینه حفظ قرآن انجام شد   چون در قبل از انقلاب حافظان قرآن کمتر از تعداد انگشتان دست بشمار میرفتند و بعد از انقلاب این فعالیت ها در قالب موسسات و خانه های قرآن شهری و روستایی گسترش پیدا کرد ولی بحث مردمی در قالب جلسات سنتی خانگی کم رنگ تر شد به نحوی که تا کنون همه موسسات توانستند این جلسات را احیا کنند و هر کدام در این موضوع توانستند جلساتی برگزار کنند.

خاکسارهرندی با اشاره به اینکه موسسات از انقلاب به بعد به صورت کمی افزایش پیدا کرده اند، افزود: موسسات گسترده شده است که این مساله هم نیازمند آسیب شناسی جدی است چرا که آمایش جغرافیایی در آن لحاظ نشده است.در واقع ما در منطقه ای شاهد حضورچندین موسسه قرآنی هستیم و در منطقه دیگر به هیچ عنوان موسسه ای فعالیت نمیکند و در بخش روستاهایی که هیچ نظارتی برای آنها نیست.

وی در خصوص حمایت از بخش های مردمی قرآنی افزود:حمایت ها بیشتر شعاری است تا عملی و در واقع به جایی رسیدیم که می توانیم نتیجه بگیریم که موسسات باید مثل سابق به سمت مردم برگردد.دولت ها سیاست متفاوتی دارند و بعضا حتی در بحث قرآن نیز سیاسی کاری میشود. البته در استان اصفهان موسسات به سمتی در حرکت هستند که جلسات خانگی قرآن را گسترش داده اند.

مدیر اتحادیه مدغم استان با اشاره به استفاده از ظرفیت خیران قرآنی تصریح کرد:سوالی مطرح است که چرا وقتی موسسات قرآنی افزایش پیدا کردند آسیب هایی مثل اعتیاد و طلاق کاهش پیدا نکرده است؟ واقعیت این است که موسسات قرآنی اضافه شده اند اما باورهای دینی و فرهنگی افزایشی نداشته اند.

وی ادامه داد: یکی از علل آن اخلاص کمتر نسبت به فعالیت های قرآنی قبل از انقلاب بوده است میتوانیم بگوییم اکثرا بدنبال آمار دادن هستیم برای اینکه خودمان مطرح شویم و این باعث میشود تا برکت کار کمتر شود.

خاکسار هرندی هجمه دشمن را یکی دیگر از علل عدم موفقیت حضور نهاد های مردمی نام برد و افزود: در حال  حاضر فضای مجازی بستر مناسبی برای ایجاد شبهات است و می طلبد تا کاروسیع تری انجام دهیم. ولی نهایتا با ایجاد خلوص بیشتر و افزایش ارتباط با مردم و مطالبه گری از مشکلات باید عبور کرد. همانطور که دولت در بخش ورزشی و هنری سرمایه گذاری میکند اما در خصوص حمایت های مالی در خصوص قرآن و قرآنیان مثل بیمه فعالان قرآنی که بعد از چهل سال هنوز مشخص نشده است نیز باید پیگیر باشد.

خاکسارهرندی با اختلافات جامعه قرآنی را ضربه زننده به بدنه فعالیت های قرآنی دانست و افزود:اینکه جامعه قرآنی با هم اختلاف داشته و ید واحد نیستیم خیلی ضربه به بدنه ی فعالیت قرآنی زده است در واقع میتوان گفت که جامعه قرآنی رها شده است. امیدواریم با برنامه های که اتخاذ میشود دهه پنجم انقلاب را دهه شکوفایی امور قرآنی بدانیم.

وی با اشاره به چهل سالگی انقلاب گفت: چهلمین سال انقلاب اسلامی شعار ما افتخار به گذشته، امید به آینده است چرا که در گذشته این حجم از کلاسها و حفاظ نبودند  و امیدمان به آینده ای است  که بهتر می شود.

 مدیر عامل مهد قرآن ولایت اصفهان در پاسخ به این سوال که موسسات باید متکی به خود و مردمی باشند یا وام دار دولت باشند؟گفت:حکومت نباید دخالت کند و بحث نظارتی را باید بر عهده گیرد همین مجوز دادن به موسسات کار نهادهای دولتی نیست بلکه تمام اتحادیه های کشوری خودشان مجوز به صنف میدهند و دولت کاره ای نیست ولی متاسفانه در حوزه قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد و سازمان تبلیغات هر کدام جدا مجوز میدهند و این ها برخی بعضا ناهماهنگی را ایجاد میکند که بخش مردمی ضرر میبیند اینها کارهایی است که باید برون سپاری شده و از تصدی گری دولتی جلوگیری شود البته نظارت حق دولت است اما دخالت حق دولت نیست.به عنوان مثال چندین ساله بحث ادغام و صدور مجوزها   ابهام وجود دارد از آن طرف ذهن مان از اصل قرآن و آموزش و پژوهش دور مانده و همین شده است که جامعه ما به اهدافی که مدنظر امام و مقام معظم رهبری بوده است نرسد.

وی با اشاره به فعالیت های قرآنی در استان اصفهان بیان کرد:در بخش مردمی با فعالیت  مجمع خیرین قرآنی  که حدود شش سال است فعالیت میکند و سه هزار مربی از همه استانها آموزش میدهندو بدون چشم داشتی از دولت این کار انجام می شود.گسترش جلسات خانگی که مصوبه شورای توسعه است و صد جلسه در اصفهان و بقیه در شهرستانهای مجاور انجام خواهد شد. همچنین بدنه تشکل های قرآنی در قالب اتحادیه  در اصفهان کاملا منسجم است.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: