پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٠:٣٣   1397/11/17 شماره خبر:  ٢١١٥٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
فراخوان پنجمین جشنواره ملی شکوه شکیبایی با عنوان «آواها و سرودها»
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر انجمن موسیقی ایران شعبه زنجان پنجمین جشنواره ملی شکوه شکیبایی با عنوان آواها و سرودها را برگزار می‌کند.

فراخوان پنجمین جشنواره ملی شکوه شکیبایی با عنوان «آواها و سرودها»

به گزارش اتقان؛ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر انجمن موسیقی ایران شعبه زنجان پنجمین جشنواره ملی شکوه شکیبایی با عنوان آواها و سرودها را برگزار می‌کند.

در این فراخوان آمده است؛ بهترین جلوه گاه برای شناخت شخصیت وجودی حضرت زینب سلام الله علیها همان سفر تاریخی کربلا و مطالعه واقعه عاشورا و چگونگی برخورد با ستمگران زمان است.

ایشان در همه جا یاری مهربان و دلسوز برای رهبر عالی قدر این قیام و نهضت مقدس یعنی اباعبدالله الحسین (علیه السلام) بود و چون عصر عاشورا شد و آن حجت الهی به شهادت رسید، سهم عمده و بار تازه‌ای به دوش این بانوی فداکار نهاده شد که چون کوهی استوار در برابر دشمنان منحرف ایستاد.

تجلی و نقش بسیار مهم حضرت زینب (سلام الله علیها) به گونه‌ای است که اکنون پس از قرن‌ها باز هم شکوه خاصی دارد، به همین منظور اولین جشنواره ملی آواها و سرودها، از سری برنامه‌های پنجمین جشنواره ملی حضرت زینب (س)" شکوه شکیبایی" برگزار می‌گردد.

این جشنواره با هدف اشاعه وترویج فرهنگ منورحسینی و زینبی با تأکید بر اصول و ارزش‌های خاندان عصمت و طهارت (ع)، گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیرة ائمه معصومین به ویژه پیام‌آور عاشورا حضرت زینب کبری (س)، گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی هنری در زمینة سیره، شخصیت و معارف حضرت زینب (س) وکمک به انتشارگسترده‌تر این آثار، ایجاد رقابت سالم به منظور کشف و شناسایی استعدادهای برتر فعالان آواها و سرودها در حوزه معارف اسلامی در کشور و معرفی و شناسایی بعد نشاط زندگی خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام به ویژه حضرت زینب (س) برگزار می‌شود.

موضوعات مرتبط پیرامون زندگی و ابعاد مختلف شخصیت مادر عاشورا و اسوه مقاومت و شجاعت حضرت زینب (س) و همچنین پیرامون ویژگی‌های آن بانوی حماسه‌ساز در پیوند با واقعة عاشورای حسینی و رویدادهای پس از آن با محورهای ابعاد شخصیتی و رفتاری حضرت زینب (سلام الله علیها) ۲-۲-نگاه زیبا شناختی حضرت زینب (سلام الله علیها)، بصیرت، شجاعت و ظلم ستیزی حضرت زینب (سلام الله علیها) و مدیریت جهادی و مسؤولیت پذیری حضرت زینب (سلام الله علیها) به عنوان محورهای این جشنواره اعلام شده است.

این جشنواره در بخش‌های سرود گروهی و انفرادی «آوا، مدیحه و ابتهال» اجرا می‌شود و ارسال آثار به سه زبان فارسی، ترکی و عربی می‌باشد.

در شرایط شرایط شرکت و مقررات جشنواره آمده است هر گروه و هر نفر می‌تواند حد اکثر ۲ اثر از آثار خود را که تا کنون در هیچ جشنواره دیگری ارائه نشده است به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

نوآوری در محتوا و انتخاب قالب سرود در داوری آثار دارای امتیاز است، آراستگی و لباس متحد الشکل و مناسب در حین اجرای اثر، دارای امتیاز است.

امتیاز ویژه هیأت داوران برای آثاری که بر اساس موسیقی بومی و محلی اجرا می‌شوند در نظر گرفته خواهد شد.

حضور خانم‌ها صرفاً در بخش (الف)، «سرود گروهی» امکان پذیر است؛ آثار به صورت تصویری ضبط و بدون هیچ گونه ویرایش صوتی و تصویری (به صورت خام حد اکثر ۱۰ دقیقه) ارسال می‌گردد.

 در صورت راه یابی اثر به مرحله نهایی افراد حاضر در فیلم ارسالی، مجاز به اجرای گروهی در مرحله پایانی می‌باشند؛ در صورت بروز هرگونه مشکل برای اعضاء در اجرای صحنه‌ای، امکان حضور یک نفر جایگزین وجود دارد).

 

تعداد اعضای گروه‌های سرود حداقل ۵ و حداکثر ۱۲ نفر می‌باشد؛ حق انتشار آثار برگزیده (به نام صاحب اثر) در مجموعه مستند برای دبیرخانه جشنواره محفوظ است.

 در مرحله حضوری، هر گروه حداکثر ۲ اثر را می‌تواند اجرا نماید و حضور یک نفر سرپرست گروه الزامی است.

اسکان و پذیرایی میهمانان برگزیده جشنواره به عهده دبیرخانه جشنواره بوده و به شرکت کنندگان در مرحله پایانی متناسب با مکان استانی کمک هزینه ایاب ذهاب ریلی یا زمینی پرداخت خواهد شد.

تکمیل فرم تقاضای شرکت در جشنواره و الصاق بر روی آثار ارسالی به منزله قبولی شرایط و مقررات آئین نامه شرکت در جشنواره می‌باشد.

از آنجا که ملاک داوری در مرحله نخست، فایل دریافت شده توسط دبیرخانه جشنواره می‌باشد، هرگونه اختلال در کیفیت فیلم ضبط شده و یا باز نشده آن باعث حذف خواهد شد.

لذا لازم است در فیلم برداری و یا رایت لوح فشرده دقت شده و از ارسال فیلم با فرمت‌های نامتعارف و یا به صورت نرم افزاری خودداری شود.

شرکت کنندگان باید آثار خود را در قالب لوح فشرده (VCD) و یا (DVD) در قالب بندی فرمت مجاز با کیفیت مناسب به همراه متن اشعار سرود و یا مدیحه و ابتهال به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.

آثار باید به صورت پست سفارشی به دبیرخانه جشنواره ارسال گردد. ضمناً به کلیه آثار راه یافته به جشنواره، گواهی شرکت اهداء می‌گردد.

جوائز جشنواره بخش گروهی گروه اول شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۴۰ میلیون ریال وجه نقدی؛ گروه دوم شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال وجه نقدی و گروه سوم شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۲۰ میلیون ریال وجه نقدی و در بخش انفرادی نفراول شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقدی؛ نفر دوم شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۸ میلیون ریال وجه نقدی و نفرسوم شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۵ میلیون ریال وجه نقدی است.

در بخش ویژه هم به آهنگساز برگزیده لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقدی؛ تنظیم آوای برگزیده شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقدی؛ رهبر گروه برگزیده لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقدی؛ شعر برتر شامل لوح تقدیر به همراه تندیس جشنواره و مبلغ ۱۰ میلیون ریال وجه نقدی است.

آخرین مهلت ارسال آثار ۲۰ بهمن ماه امسال اعلام شده و داوری و اعلام نتایج مرحله اول ۳۰ بهمن ماه سال‌جاری است.

زمان برگزاری مرحله نهایی به صورت اجرای حضوری ۱۵ اسفند ماه امسال و زمان اختتامیه و اهداء جوائز ۱۶ اسفند ماه مصادف با شب ولادت حضرت امام محمدباقر (علیه السلام) در فرهنگسرای امام خمینی (ره) خواهد بود.

علاقمندان جهت دریافت فراخوان و فرم‌های شرکت در جشنواره به سایت http://zanjan.farhang.gov.ir اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به نشانی پستی میدان استقلال، ساختمان مرکزی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، دبیرخانه دائمی جشنواره ملی حضرت زینب (س) "شکوه شکیبایی" مراجعه و با شماره ۰۲۴۳۳۵۶۶۱۴۷، شماره نمابر ۰۲۴۳۳۵۴۱۰۸۰ تماس حاصل کنند.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: