پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٠٤ شهريور ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٤:٣١   1397/10/23 شماره خبر:  ٢٠٩٣٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
سیدعلی سرابی؛
کاهش بودجه قرآنی ضربه مهلکی به بدنه قرآنی کشور وارد می کند
قائم مقام شورای عالی قرآن گفت: باید به این نکته توجه کرد که در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ بودجه قرآنی تا ۲۰۰میلیارد تومان تخصیص پیدا کرد حالا چه شده است که بعداز گذشت ۷ سال از آن دوران و تورم های چندصددرصدی این رقم به ۲۷ میلیارد تومان رسیده است؟!

کاهش بودجه قرآنی ضربه مهلکی به بدنه قرآنی کشور وارد می کند

به گزارش اتقان؛ «سید علی سرابی»، قائم مقام شورای عالی قرآن و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور درباره کاهش 70 درصدی بودجه قرآنی در سال 98 نسبت به سال گذشته گفت: با توسعه فعالیت های قرآنی، کاهش ناگهانی بودجه قرآنی از دولت قابل پذیرش نیست، بعلاوه اینکه تورم حاکم بر اقتصاد کشور و افزایش هزینه ها  نیز مزید بر علت شده تا کاهش بودجه قرآنی محسوس تر جلوه کند.

قائم مقام شورای عالی قرآن با اشاره به اینکه امروز ظرفیت های قرآنی کشور در تاریخ انقلاب منحصر به فرد و بی بدیل است افزود: کاهش بودجه و کمتر شدن حمایت ها از فعالیت های قرآنی ظرفیت های موجود را تحت تاثیر قرار می دهد و امکان از بین بردن و سوزاندن ظرفیت ها بیشتر می کند.

سرابی با بیان اینکه کاهش عددی بودجه قرآنی در سال 98 فی نفسه ضربه زننده است ولی مشکل اصلی در جای دیگری است اظهار کرد: در سال گذشته از 100 میلیارد تومان بودجه قرآنی مصوب در مجلس فقط 20 میلیارد آن تخصیص داده شد و این مشکل اساسی است که دست اندر کاران قرآنی کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند.

این فعال عرصه قرآنی تاکید کرد: تقلیل بودجه قرآنی در سال 98 ضربه بسیار مهلکی را به بدنه قرآنی کشور وارد می سازد، وضعیت اقتصادی کشور و محدودیت های پولی دولت مطلب قابل توجهی است اما درگیری دولت در امر اقتصاد نباید باعث غفلت از عرصه فرهنگ شود.

وی گفت: دولت و سازمان برنامه و بودجه با توجه به اینکه با محدودیت های اقتصادی مواجه هستند باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند که در سال های گذشته به خصوص اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 بودجه قرآنی تا 200 میلیارد تومان نیز تخصیص پیدا کرده بود حالا چه شده است که بعد از گذشت 7 سال از آن دوران این رقم به 27 میلیارد تومان رسیده است؟!

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور تاکید کرد: آیا کاهش 90 درصدی بودجه قرآنی درتدوین و تخصیص راه مناسبی است؟ این موضوع قطعا با توجه به تورم و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به معنای صفر کردن بودجه قرآنی است.

سرابی با بیان این که هجمه فرهنگی امروز دشمن به کشور و جامعه ما بسیار سنگین وبی سابقه است گفت: شبکه های ماهواره ای امروز تمام قد در برابر فرهنگ ما جبهه گرفته اند و در تلاش هستند که ارزش های اسلامی را خدشه دار کنند. یقینا کاهش بودجه فعالیت های قرآنی که در خط مقدم مقابله با دشمن قرار دارد آثار جبران ناپذیری به بار خواهد آورد، چرا که اگر به آن توجهی نشود در آینده هزینه های کشور را در امر فرهنگ و حتی عرصه های اجتماعی و امنیتی بالا می برد.

 وی با انتقاد از کاهش 90 درصدی اعتبارات منشور توسعه قرآنی در سال 98 تاکید کرد: غفلت از مسائل فرهنگی مخصوصا مسائل مرتبط با انقلاب اسلامی که فعالیت های قرآنی جزئی از آن است در آینده صدمات جبران ناپذیری به بار خواهد آورد که حتی از لحاظ اقتصادی به صرفه دولت نیست. دولت باید عنایت بیشتری نسبت به مسئله فعالیت های قرآنی میشد و امیدواریم وکلای مجلس هم توجه و اهتمام بیشتری داشته باشند تا این روند اصلاح شود.

سرابی در پاسخ به این سوال که چه فرد و افرادی مسئول کاهش چشمگیر بودجه قرآنی هستند گفت: نمی شود اسم شخص خاصی را مرتبط با این قضیه دانست ولی به هر حال باید گفت بخشی از این قصور متوجه خود جامعه قرآنی است. با پیگیری های مجدانه و گزارش دهی مناسب و به موقع جامعه قرآنی و تبیین ضرورت های کاری در این امر است که می توان در تصمیم گیری در بحث بودجه دولت تاثیر گذار بود. جامعه قرآنی  با دادن نظر و پیشنهاد، ایراد نقد، تهیه گزارش ها و تبیین ضرورت ها و ... می توانند در این امر دخالت غیر مستقیم داشته باشند.

قائم مقام شورای عالی قرآن در ادامه افزود: سازمان برنامه و بودجه در تدوین بودجه و نیز وکلای ملت در مجلس در تصویب بودجه قرآنی هستند که می توانند به صورت مستقیم به این قضیه ورود پیدا کنند که متاسفانه آنچنان که باید و شاید این عزیزان عنایت کافی را درمورد اهمیت توسعه فرهنگ قرآنی  و پشتیبانی از فعالیت های قرآنی ندارند و نداشته اند.

وی در رابطه با راهکار موجود در امر افزایش بودجه نیز تصریح: اولا یک قدری مبادی که این بودجه را هزینه می کنند باید چابک تر و با دقت بیشتری عمل کنند تا سرعت توزیع بیشتر شود. ثانیا صرفه جویی در منابع و بالا بردن بهره وری اعتبارات امر دیگری است که باید به آن توجه ویژه ای داشت تا بخش مردمی موسسات قرآنی نیز حمایت بیشتری شودند، چرا که بهره وری در 3000 موسسه مردم نهاد و غیر دولتی حتما خیلی بیشتر از نهاد های دولتی است.

سرابی در پایان مطرح کرد: بهتر بود به جای اینکه یک مبلغی را  به اندازه فلان میلیارد تومان به بخش قرآنی تخصیص دهند 5/0 درصد از کل بودجه دولت را با ذکر یک سقف مشخص به بخش قرآنی کشور تخصیص می دادند تا تحقق پیدا کردن آن آسان تر انجام می شد.

وی  در پایان در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما از روند کاهش بودجه قرآنی توسط دولت چنین فهمیده نمی شود که سازمان برنامه و بودجه قصد دارد به تدریج بودجه حمایت از فعالیت های قرآنی را حذف کند، گفت: امیدوارم که چنین نباشد.

 منبع: شبستان

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: