پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٠:٢١   1397/08/15 شماره خبر:  ٢٠٥٣٨
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
صالحی در نشست با اعضای برگزار کننده همایش بانوان قرآن پژوه:
پشتکار زنان در تحقق رفتار قرآنی موثر است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ویژگی پشتکار زنان به عنوان یکی از شاخص های فعالیت های قرآنی پس از انقلاب اسلامی در بحث رفتارهای قرآنی در کشور و جهان اسلام گفت: اگر از این ویژگی بهره کافی ببریم رفتار و معرفت قرآنی در جامعه قدرت بیشتری پیدا می کند.

 

پشتکار زنان در تحقق رفتار قرآنی موثر است

به گزارش اتقان،به نقل از ایکنا، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان این مطلب گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اگر شاخص هایی را به عنوان توفیقات این چهل سال برشماریم بی تردید فعالیت های قرآنی یکی از این شاخص ها به شمار می آید.

وی گفت: بسیاری از اتفاقات و فعالیت های قرآنی در چهل سال گذشته قابل مقایسه با پیش از انقلاب اسلامی نیست و از نظر کمیت و کیفیت در زمینه آموزش، مطبوعات، رسانه های دیداری و شنیداری، پایان نامه ها و ... حجم وسیعی از فعالیت های قرآنی داشته ایم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوازدهم ادامه داد: حوزه زنان و گسترش فعالیت در این بخش نیز یکی دیگر از شاخص هایی است که در چهلمین سال انقلاب اسلامی می توان از آن به عنوان شاخص قابل توجه یاد کرد. در حوزه داستان نویسی، شعر، پژوهش و ... زنان فعالیت ها و آثار قابل توجهی داشته اند و در برخی موارد جلوتر از مردان حرکت کرده اند.

وی تصریح کرد: زنان همچنین در حوزه موسسات، انجمن ها، جریان ها، تشکل ها، مطبوعات و ... نیز سهم عمده ای داشته اند و این امر یکی دیگر از شاخص های توفیقات انقلاب اسلامی است.

صالحی با تاکید بر اینکه جریان های اجتماعی زنان روز به روز در حوزه های مختلف افزایش یافته گفت: همایش بین المللی بانوان قرآن پژوه که امسال پانزدهمین دوره آن برگزار خواهد شد یکی از این توفیقات است که باید بر اهمیت آن توجه داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاکید قرآن به تجلی الهی و نقطه های جمال قرآنی ادامه داد: زنان در حوزه فهم نقطه های جمال قرآنی می توانند نقش بسزایی داشته باشند. وجه جمالی قرآنی به خوبی مکشوف نشده است و زنان به میزان کافی به این حوزه ورود نکرده اند، بنابراین حضور بیشتر زنان در این زمینه  به فهم و درک تجلی قرآنی کمک می کند.

وی افزود: زنان وجه مادرانه دارند که به عنوان وجه تکثیری محسوب می شود. قدرت زنان می تواند یک معرفت را در تکثر حداکثری قرار دهد. بنابراین برای تکثیر نقش معرفتی و رفتاری قرآن باید از نقش زنان در این زمینه بهره برد. زنان و مادران به دلیل قدرت تکثری خود سریع تر می توانند جامعه را به سمت قرآن سوق دهند و آن را قرآنی کنند.

صالحی با اشاره به وجه پشتکاری زنان در جامعه ادامه داد: زنان نسبت به مردان از پشتکار بیشتری برخوردارند و از آنجا که قرآن دارای لایه های بسیاری است حرکت به سمت این لایه ها به پشتکار زیادی نیاز دارد و زنان واجد این ویژگی هستند و باید از این ظرفیت خدادادی آن ها در جهت قرآنی کردن جامعه بهره برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به تعداد پایان نامه های انجام شده در حوزه قرآن گفت: این حجم وسیع از پایان نامه ها نشان دهنده افق جدید در مباحث قرآنی در کشور و جهان تشیع است و کمک خوبی در ارتباطات و دیپلماسی فرهنگی و قرآنی ما محسوب می شود.

در بخشی از این نشست حجت الاسلام عبدالهیان دبیر پانزدهمین همایش بانوان قرآن پژوه گزارشی از مجموعه فعالیت های این همایش ارائه داد.

وی گفت: در هر دوره از برگزاری این همایش بانوان سرآمد و شاخص که در حوزه قرآنی فعالیت داشته اند شناسایی و به جامعه معرفی می شوند.

عبدالهیان افزود: گردآوری حدود ٢١ هزار پایان نامه قرآنی، جلوگیری از تکرار و موازی کاری در فعالیت ها و پژوهش های قرآنی، کشف استعدادهای بانوان و معرفی آن ها به جامعه، تکریم از بانوان هنرند فعال در حوزه قرآن و ... از جمله آثار برگزاری این همایش است.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: