پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٦:٣٥   1397/08/16 شماره خبر:  ٢٠٥٣٥
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
پیشکسوت و فعال قرآنی استان کرمانشاه؛
ادغام نیمه دولتی معنا ندارد
صندوقی خاطرنشان کرد: در رکن اول تأسیس یک نهاد مردمی، برعدم دخالت دستگاه‌های حاکمیتی در تأسیس و اداره آن نهاد مردمی تاکید شده است. نهادهای حاکمیتی تنها در زمینه مشارکت در حسن اجرای امور می‌توانند مشارکت کنند، با این اوصاف در اتحادیه مدغم و هیئت مؤسس اتحادیه مدغم افراد انتصابی حضور دارند که برخی از آنان از نیروهای دولتی هستند.

 

ادغام نیمه دولتی معنا ندارد

 لیلا صندوقی، مدیرعامل موسسه اعجاز القرآن کرمانشاه در گفت و گو با اتقان؛ با بیان اینکه در جوامع مذهبی مانند ایران، انگیزه‌های معنوی و باورهای دینی نقش بسزایی در شکل گیری، فعالیت و تداوم تشکل‌های مردمی و رسیدن به اهداف والای آن‌ها داشته، گفت: سنگ بنای تأسیس این تشکل‌ها، مشارکت طیف وسیعی از مردم و ارائه خدمات بشردوستانه، داوطلبانه، عام المنفعه وغیرسیاسی می‌باشد. آنان تنها سهام دار نیستند و سودی دریافت نمی‌کنند، بلکه ازوقت و هزینه شخصی می‌گذرند تا سودی بر اساس باورهای خود به آحاد مردم برسانند و بازوی توانمند دولت باشند.

وی افزود: تشکل‌های غیردولتی، وابستگی به هیچ دستگاه حاکمیتی ندارند و بخشی از ساختار دولت محسوب نمی‌شوند، اما نقش بسیار مهمی نسبت به تک به تک مردم در جامعه ایفا می‌کنند.

صندوقی در ادامه با اشاره به ادغام اتحادیه‌های قرآنی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر، مبحث ادغام اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت و اتحادیه مؤسسات قرآنی مطرح و به تبع آن استان‌ها نیز به جنب و جوش افتاده و با اقداماتی ارزشمند جلسات و مجامعی را برگزار نمودند. اما آنچه که مهم است حرکت ادغام به دور از موازی کاری و پرهیز از وابستگی و.. بود که محقق نشد.

وی افزود: آنچه این ادغام را در این مدت با مشکلات عدیده‌ای مواجه نمود، عدم رعایت قانون تأسیس اتحادیه مدغم بود که متاسفانه از همان آغاز این اتفاق، در حالی که براساس قانون مؤسسات و نهادهای خصوصی و غیردولتی، تدوین اساس نامه اتحادیه مدغم باید با حضور مؤسسات حقوقی سراسر کشور، طی برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیئت مؤسس جهت تدوین وتصویب اساسنامه مجدد در مجمع صورت می‌گرفت واساس نامه اتحادیه مدغم باید در مجامع عمومی، بند به بند خوانده و به رأی گذاشته می‌شد، (اعلام نظرات موافق و مخالف) و در نهایت به استان‌ها ابلاغ می‌شد. در حالی که متاسفانه در فرآیند صورت گرفته شاهد عکس این قضیه بودیم و اساس نامه انحادیه های استانی و نیز کشوری توسط افراد انتصابی تدوین گردید.

مدیرعامل موسسه قرآنی اعجاز القرآن کرمانشاه در تشریح این موضوع افزود: متاسفانه آنچه اتفاق افتاد، تدوین و تصویب اساس نامه در مرکز و ابلاغ نهایی به استان‌ها بود که این موضوع با اصل قانون نهادهای مردمی تناقض دارد.

وی افزود: تحقق اهداف اتحادیه مدغم، دارای الزاماتی است که از جمله مهمترین آن‌ها حفظ استقلال و عدم وابستگی به نهادها و دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی است، در واقع شیوه تأسیس اتحادیه برپایه امورات غیردولتی و کاملاً مردمی می‌باشد.

صندوقی خاطرنشان کرد: در رکن اول تأسیس یک نهاد مردمی، برعدم دخالت دستگاه‌های حاکمیتی در تأسیس و اداره آن نهاد مردمی تاکید شده است. نهادهای حاکمیتی تنها در زمینه مشارکت در حسن اجرای امور می‌توانند مشارکت کنند، با این اوصاف در اتحادیه مدغم و هیئت مؤسس اتحادیه مدغم افراد انتصابی حضور دارند که برخی از آنان از نیروهای دولتی هستند.

وی با اشاره به ستاره دار بودن برخی موارد در اساس نامه اتحادیه مدغم عنوان کرد: در اساس نامه اتحادیه مدغم، برخی موارد ستاره دار و در واقع غیرقابل تغییر هستند، در صورتی که مجمع عمومی به عنوان بالاترین رکن تصمیم گیرنده، می‌باشند و حق تعغیرات در تمامی موارد را داشته باشد، متاسفانه در فرآیند ادغام این اختیار نیز از مجمع عمومی سلب شده است.

این فعال قرآنی با اشاره به وجود اشکالات و ایرادات قانونی مختلف در مزکز، خاطرنشان کرد: اتحادیه مدغمی که کارمند سازمان تبلیغات دبیر آن باشد و حتی بر تشکیل اتحادیه‌های استانی نیز مکررآ دستور صادر و ابلاغ کند، به هیچ وجه مردمی نیست و نخواهد بود.

وی در پایان با اشاره به مشکلات اتحادیه مدغم استان کرمانشاه، گفت: قطعاً در استان‌ها هم شاهد این مشکلات هستیم، به عنوان مثال بی توجهی به حدنصاب آراء حداکثری کاندیدا نفر اول و اشکال در ثبت اتحادیه استان با توجه به اینکه اولین صورت جلسه مجمع و افراد منتخب به ثبت معرفی نگردیدند و با اعضای علی البدل ثبت شده که این نیز خلاف غیر دولتی می‌باشد که بایستی حضور علی البدل در آگهی تعغیرات لحاظ می‌گردید.

 

صندوقی افزود: امیدواریم رعایت حق و حقوق مؤسسات قرآنی غیردولتی مورد توجه متولیان قرار بگیرد.

 

 
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/08/15 15:6
0
1
باسلام مثل همیشه تمام نکات ومطالب طبق قانون ازسوی شما بانوی بزرگوارتذکرداده شد....
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: