پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز ١١:٥١   1397/08/16 شماره خبر:  ٢٠٥٣٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
سیدعلی سرابی؛
مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری، وجاهت قانونی ندارد
پیش از اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها از ادغام؛ و زمانی که بنا بود ادغامی اتفاق بیفتد، هیئت رسیدگی با فشار بعضی از اعضاء، کمیته‌ای را جهت پیگیری ادغام تشکیل دادند که شالوده اصلی آن نمایندگان هیئت مؤسس مذکور، یعنی 3 نماینده از اتحادیه تشکل‌ها و 3 نماینده از اتحادیه مؤسسات قرآنی بودند و البته با اصرار برخی اعضا، 3 نفر هم به نمایندگی از معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه، تشکیل می‌دادند. برای این امر مقدماتی هم فراهم شد، اما با اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها، فلسفه وجودی این کمیته نیز از بین رفته است، چراکه در جلسات این کمیته نه نمایندگان اتحادیه تشکل‌ها حضور دارند و نه نماینده وزارت ارشاد.

مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری، وجاهت قانونی ندارد

به گزارش اتقان؛ اخیراً نامه‌ای تحت عنوان «دعوت از نمایندگان استان‌ها جهت شرکت در مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری در تاریخ 8 و 9 آذرماه»، از سوی کمیته پیگیری اتحادیه مدغم کشوری، منتشر شده که با توجه به انصراف اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور از روند ادغام اتحادیه، به نظر می‌رسد برپایی چنین مجمعی با دستور کار تشکیل اتحادیه مدغم کشوری از نظر قانونی دارای اشکالاتی است، به همین دلیل و جهت رفع شبهه ایجاد شده در این خصوص، با سید علی سرابی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به گفت و گو پرداخته و نظر رئیس هیئت مدیره و تصمیم قطعی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور را در این خصوص جویا شدیم.

سرابی با اشاره به اینکه در بحث ادغام اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه مؤسسات قرآنی سازمان تبلیغات، تنها و تنها، دو اتحادیه تصمیم گیرنده هستند، گفت: در رابطه با موضوع ادغام، نه کمیته پیگیری و نه هیچ مرجع دیگری به جز دو اتحادیه، نمی‌توانند تصمیم بگیرند. حتی هریک از اتحادیه‌ها یه تنهایی نیز نمی‌توانند این خصوص اقدام عملی صورت دهند.

وی افزود: در بحث ادغام اتحادیه‌ها، دو تشکیلات مستقل مردمی به نام اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه مؤسسات قرآنی وابسته به سازمان تبلیغات، تصمیم گرفتند با هم ادغام شوند، این تصمیم چند سال قبل اتخاذ شد و براساس این تصمیم، پیش نویس اساس نامه‌ای تدوین شد و باید در شورای توسعه فرهنگ قرآنی نهایی می‌شد که البته تصویب نهایی آن هنوز اتفاق نیفتاده است.

وی با اشاره به مصوبه مجمع عمومی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در مشهد مقدس، عنوان کرد: بعد از مجمع عمومی و اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها از روند ادغام، به لحاظ قانونی، یکی از دو رکن اصلی ادغام، از این روند خارج شده، بنابراین اتحادیه مؤسسات قرآنی و هیچ دستگاه دیگری نمی‌تواند جایگزین اتحادیه تشکل‌ها در این موضوع شود، ضمن اینکه بر اساس مصوبه شوراس توسعه، امر ادغام به هیئت موسسی که مرکب از هیئت مدیره دو اتحادیه است سپرده شد، بنابراین اگر هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌ها در هیئت مؤسس اتحادیه مدغم حضور داشته باشد، تشکیل اتحادیه مدغم قانونی است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور تاکید کرد: هر اقدام دیگری که خارج از این چارچوب در راستای ادغام اتحادیه‌ها صورت بگیرد، غیر قانونی و حتی از طرف اتحادیه تشکل‌ها قابل پیگیری است.

وی افزود: پیش از اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها از ادغام؛ و زمانی که بنا بود ادغامی اتفاق بیفتد، هیئت رسیدگی با فشار بعضی از اعضاء، کمیته‌ای را جهت پیگیری ادغام تشکیل دادند که شالوده اصلی آن نمایندگان هیئت مؤسس مذکور، یعنی 3 نماینده از اتحادیه تشکل‌ها و 3 نماینده از اتحادیه مؤسسات قرآنی بودند و البته با اصرار برخی اعضا، 3 نفر هم به نمایندگی از معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه، تشکیل می‌دادند. برای این امر مقدماتی هم فراهم شد، اما با اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها، فلسفه وجودی این کمیته نیز از بین رفته است، چراکه در جلسات این کمیته نه نمایندگان اتحادیه تشکل‌ها حضور دارند و نه نماینده وزارت ارشاد.

سرابی خاطرنشان کرد: بنابراین مصوبات این کمیته نیز دیگر وجاهت قانونی ندارد، ضمن اینکه حق پیگیری و شکایت اتحادیه تشکل‌ها به مراجع قانونی در این خصوص محفوظ است، چراکه یک تشکل مستقل ثبت شده را نمی‌توان به نیایت از آن و در غیاب آن، منحل و یا ادغام کرد.

وی با اشاره به مطالبه مؤسسات قرآنی از اعضای اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در خصوص پیگیری این موضوع گفت: براساس مصوبه مجمع مرداد ماه، اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور مبنی بر حفظ استقلال اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت و پافشاری و تاکید اعضای مجمع عمومی بر انصراف از روند ادغام؛ ما موظف هستیم، با همکاری خود مؤسسات، این مطالبه را به جد پیگیری کرده و دوران رکود در فعالیت‌های قرآنی را پشت سر بگذاریم.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در پایان افزود: از همین رو مؤسسات به زودی در تاریخ 24 و 25 آبان ماه، جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره و هیئت بازرسین گردهمایی خواهند داشت و بدین ترتیب فعالیت اتحادیه‌های استانی تشکل‌های قرآن و عترت به زودی از سر گرفته خواهد شد و شاهد حضور پررنگ شخصیت‌های باسبقه و پرتوان قرآنی در سطح اول استان‌ها به ویژه در شرایط حساس فرهنگی و اقتصادی امروز کشور خواهیم بود.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: