پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ٠٩:٤٦   1397/08/13 شماره خبر:  ٢٠٥٢٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
ناگفته های مدیرعامل سابق اتحادیه تشکل های قرآن و عترت و منتخب اول اتحادیه مدغم کرمانشاه با بالاترین میزان رای کسب شده؛
ادغام اتحادیه های استانی؛ بار کجی که به منزل نرسید
نزدیک به یک سال است که اتحادیه مدغم استان کرمانشاه تشکیل شده، اما در این مدت متاسفانه اتحادیه کرماشناه که زمانی از جمله بهترین و برترین اتحادیه های سطح کشور بود، تبدیل به اتحادیه ای راکد و غیر پویا شده است.

ادغام اتحادیه‌های استانی؛ بار کجی که به منزل نرسید

پیمان سلیمی، مدیرعامل سابق اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان کرمانشاه و منتخب اتحادیه مدغم استان کرمانشاه با بالاترین میزان رأی کسب‌شده، در گفت‌وگو با «اتقان» در خصوص ادغام دو اتحادیه عنوان کرد: بنده از ابتدای مطرح‌شدن این موضوع، نسبت به ادغام همراه با سیاسی‌کاری و دخالت دولت، مخالف بودم، اما با توجه به نظرات آقای سرابی و تأکید ایشان بر همدلی و یکدست شدن جامعه قرآنی، ما هم پذیرفتیم که به‌عنوان خادم قرآن و اهل‌بیت (ع) در این مسیر گام برداریم تا حدی که استان کرمانشاه به‌عنوان داعیه‌دار ادغام شناخته‌شده و یکی از برترین و منظم‌ترین مجامع عمومی اتحادیه‌های استانی با حضور حداکثری مؤسسات در این استان رقم خورد.

وی افزود: متأسفانه موضوع ادغام آن‌طور که انتظار داشتیم پیش نرفت و شاهد دخالت‌های مکرر سازمان تبلیغات در این زمینه بودیم و همین امر باعث شد، این ادغام به بن‌بست رسیده و متأسفانه نه‌تنها دل‌ها به یکدیگر نزدیک نشده، بلکه شاهد دوگانگی و مرزبندی میان مؤسسات هستیم.

سلیمی اولین مانع ادغام اتحادیه‌های قرآنی را دخالت دستگاه‌های ناظر و به‌ویژه هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی عنوان و تصریح کرد: دریک سال اخیر این دخالت‌ها در استان کرمانشاه تا حدی ادامه داشت که متأسفانه شاهد حذف خادمان قرآنی باسابقه استان در کمال بی‌انصافی بودیم. مسئولین هیئت رسیدگی با صدور ابلاغیه‌های سلیقه‌ای، هر بار با روشی متفاوت سعی در دخالت در امور داشتند.

مدیرعامل سابق اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان کرمانشاه افزود: به‌عنوان‌مثال، در ابلاغیه‌ای که به اسم بنده و خانم ژاله حیدری از کردستان، صادر و سند آن‌هم موجود است، ذکرشده بود که این دو نفر بدون هیچ پیش‌شرطی می‌توانند در انتخابات هیئت‌مدیره استان‌ها شرکت کنند. اما بعدازاینکه ما بالاترین رأی را داستان کسب کردیم، ابلاغیه جدیدی در لغو ابلاغیه قبلی صادر شد. بنابراین هرروز به نحوی شاهد دخالت‌های مکرر و بی‌مورد دولتی‌ها به‌خصوص اعمال‌نظرهای سلیقه‌ای سازمان دارالقرآن در این امر بودیم که باعث شد، اتفاقی که از آن به‌عنوان یک امر فرخنده و خجسته در تحکیم روابط جامعه قرآنی، یاد می‌شد، متأسفانه از هم گسست. 

وی تأکید کرد: متأسفانه در این مدت، نه‌تنها الفتی بین قلوب مؤسسات ایجاد نشده بلکه هرروز شاهد فاصله بیشتر مؤسسات از یکدیگر هستیم، نگاه از بالا به پایین و نظام قلدرمآبانه سازمان دارالقرآن، شرایطی را ایجاد کرده که نه‌تنها موضوع ادغام اثری بر فعالیت‌های قرآنی استان نداشته بلکه عامل رکورد فعالیت‌ها نیز هست، بنابراین، با توجه به شرایط موجود و مسائلی که در یک سال گذشته گریبان مؤسسات قرآنی را گرفته، به‌هیچ‌وجه ادغام اتحادیه‌های قرآنی به صلاح مؤسسات نیست.

سلیمی افزود: تا زمانی که دخالت‌های دولتی‌ها در این امر ادامه داشته و سازمان دارالقرآن به تلاش‌های خود برای در دست گرفتن همه اختیارات به‌صورت یک‌جانبه، ادامه دهد، نمی‌توان برای ادغام آینده روشنی متصور بود.

سلیمی گفت: نزدیک به یک سال است که اتحادیه مدغم استان کرمانشاه تشکیل‌شده، اما در این مدت متأسفانه اتحادیه کرمانشاه که زمانی ازجمله بهترین و برترین اتحادیه‌های سطح کشور بود، تبدیل به اتحادیه‌ای راکد و غیر پویا شده است.

 

مدیرعامل سابق اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در سفری که جناب آقای فقهی زاده، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد به کرمانشاه داشتند نیز، مؤسسات نسبت به این رکود و انفعال در جامعه قرآنی اعتراض کردند، بنابراین تقاضای ما از مسئولین امر این است که پیش از آنکه دیر شود و تا زمانی که حاصل سالیان سال فعالیت خودجوش و جهادی مؤسسات از بین نرفته، فکری برای این اتحادیه مریض و ناکارآمد مدغم کنند.

وی در پایان گفت: بناتر قانون ثبت شرکت‌ها و سایر قوانین حاکم بر سازمان‌های خصوصی و غیردولتی، هیچ‌گونه تحکمی برای وادار ساختن یک موسسه مستقل، به انجام کاری خلاف میل و اراده‌اش، وجود ندارد، بنابراین مجمع عمومی اتحادیه تعیین می‌کند که اتحادیه باید ادغام شود یا خیر و همان‌طور که در مجمع مشهد شاهد بودیم بیش از 95 درصد حاضرین رأی به عدم ادغام اتحادیه‌ها دادند و مسئولین اتحادیه را موظف و مکلف کردند از ادغامی که امروزه بلای جان مؤسسات قرآنی است، خارج شوند، اتحادیه نیز باید از رأی مجمع عمومی دفاع کرده و از ادغام خارج شود.

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: