پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ٠٩:٣٤   1397/02/16 شماره خبر:  ١٩٣٠٦
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
طرحی برای بین المللی شدن قاریان قرآن
معاون اجرایی شورای عالی قرآن معتقد است اجرای طرح «اقراء» باعث می‌شود تا قاریان قرآن یک شناسنامه بین المللی داشته باشند.

 

طرحی برای بین المللی شدن قاریان قرآن

به گزارش اتقان؛ محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن گفت: اگرچه طرح تخصصی اقراء از چند سال پیش آغاز شده ولی از دو سال قبل، این طرح با حضور شیخ محمد عصفور استاد قرائت از کشور مصر به صورت مستمر برگزار می‌شود و به تدریج اساتید قرائت و حفظ قرآن در این طرح حضور پیدا می‌کنند.

به گفته میرزاجانی، قاریان یا حافظان در طرح اقراء یک دوره از کل قرآن را نزد شیخ عصفور تلاوت و در نهایت اجازه قرائت را از وی دریافت می‌کنند که به این ترتیب مجوز می‌گیرند و قرائت آنان به سلسله اسنادی متصل می‌شود که در تلاوت قرآن وجود دارد و این تلاوت در واقع نسل به نسل به تلاوت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌رسد.

وی افزود: مراسمی به نام «اشهار» بعد از اتمام تحویل کل قرآن توسط قاری و حافظ شرکت‌کننده برگزار می‌شود که این مراسم در برخی کشورهای جهان اسلام مرسوم است و در واقع گرفتن مجوز در این مراسم به صورت عمومی اطلاع رسانی می‌شود که این فرد، چنین اجازه ای را گرفته است.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن اضافه کرد: این جلسه تاکنون 10 نوبت در شهرهایی مانند تهران، بوشهر، یزد، اصفهان و خراسان رضوی برگزار شده و در دهمین دوره از این طرح که در حرم رضوی برگزار شد، محمدجواد پناهی، حمید هروی و مهدی حسنی موفق به دریافت این مجوز شدند و البته حسنی که از حافظان کل قرآن است قبل از این دوره نیز موفق شده بود مجوز قرائت حفص از عاصم را از استاد عصفور و مجوز قرائت ورش از نافع را از دکتر رفعت علی دیب استاد سوری بگیرد.

وی افزود: در این حوزه علاوه بر عصفور و علی دیب می‌توان به استاد محمود الکرخی از عراق اشاره کرد که عصفور به همین منظور در تهران مستقر شده و برای این کار فعالیت دارد.

 

** حسن زاده آملی از پیشکسوتان اجازه قرائت است

میرزاجانی گفت: اصل مقوله اقراء در جهان اسلام از گذشته به عنوان موضوعی مهم برای قاریان قرآن بوده تا در عرصه قرائت بتوانند شناسنامه تلاوت داشته باشند و برخی معقتدند قاری بین المللی واقعی کسی است که تلاوتی متصل به این سلسله اسناد داشته باشد تا در جهان اسلام به ویژه در کشورهای اسلامی شناخته شود.

وی افزود: داشتن مجوز و مشخص بودن اسناد تلاوت یک معیار اصولی تلقی می‌شود و در گذشته نیز در جمهوری اسلامی ایران این طرح به صورت پراکنده وجود داشت ولی با برنامه‌های پیش بینی شده از سوی شورای عالی قران و مرکز طبع و نشر قرآن کریم این طرح به صورت رسمی دنبال می‌شود.

میرزاجانی با بیان این که تاکنون 42 نفر از قاریان و حافظان کشورمان موفق به دریافت این اجازه شده‌اند، اظهار داشت: قاریان و حافظان می‌توانند به تدریج نزد شیخ عصفور این اجازه را دریافت کنند و همین اساتیدی که موفق به دریافت این مجوز شده‌اند نیز می‌توانند اجازه نامه صادر کنند.

وی از آیت الله حسن حسن زاده آملی به عنوان استاد و فیلسوفی یاد کرد که در این حوزه نیز صاحب اجازه هستند.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن درباره شرایط شرکت در طرح «اقراء» گفت: کسانی که می‌خواهند این مجوز را دریافت کنند باید از نظر صحت قرائت و موضوع‌های تخصصی قرائت قرآن و همچنین در حوزه آموزش قرآن فعالیت داشته باشند به گونه ای که بتوانند در جلسات قرآنی این شیوه را ترویج کنند و شورای عالی قرآن با همین شرایط، افرادی را گزینش و انتخاب می‌کند تا این مراحل را پشت سر بگذارند.

به گزارش ایرنا، دهمین دوره تخصصی اقراء از 11 تا 27 فروردین ماه در مشهد مقدس برگزار و در حاشیه آن یک کارگاه تخصصی برای موذنان و قاریان برپا شد.

در آخرین روز این دوره جلسه اشهار به پایان رسید و طی این جلسه محمدجواد پناهی، سید حمید هروی و مهدی شجاع سوره‌های کافرون تا انتهای قرآن و سوره حمد و پنج آیه ابتدایی سوره بقره را نزد استاد عصفور تلاوت کرده و موفق به اخذ اجازه نامه قرائت از این استاد مصری شدند.

قرائت شیخ محمد عَصفور با 32 واسطه به رسول اکرم صلی الله علیه و آله می‌رسد و قاریان و حافظان کشور با اقراء نزد این شیخ به این سلسله سند، متصل می‌شوند.

منبع: ایرنا

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: