پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٠٠   1396/11/25 شماره خبر:  ١٧٧٧٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
تخصیص 2 میلیارد تومان اعتبار به مؤسسات برتر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن
امسال بودجه حمایتی به مؤسسات برتر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم به دو میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است و مؤسسات قرآنی که تعداد پذیرفته‌شدگان آنها در آزمون بیشتر باشد، مبلغ بالاتری را به خود اختصاص می‌دهند.

تخصیص 2 میلیارد تومان اعتبار به مؤسسات برتر در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان»، آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم امسال به صورت مشترک به همت معاونت قران و عترت ارشاد و مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه برگزار می‌شود.

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در چهار رشته اصلی حفظ قرآن کریم با 16 زیر شاخه‌ شامل حفظ جزء 30، حفظ جزء اول قرآن کریم، حفظ ٢ جزء (اجزای 30 و اول)، حفظ 3، 5، 10، 15، 20، 25 و 30 جزء قرآن بر اساس مصحف شریف، حفظ موضوعی قرآن بر اساس کتاب‌های «هر روز با قرآن و عترت» و «150 موضوع»، «130 موضوع» و «مسافران آسمان»، ترجمه و مفاهیم قرآن کریم با 6 زیرشاخه شامل ترجمه مفاهیم قرآن بر اساس کتاب‌های «فهم زبان قرآن»، «آموزش مفاهیم قرآن جلد 1 تا 4»، «واژه‌های آسمانی»، «آموزش مفاهیم قرآن جلد 5 و 7»، «آموزش مفاهیم قرآن جلد 7 تا 9» و «آموزش تدبر در قرآن جزء 30»، معارف اهل‌بیت(ع) با چهار زیرشاخه شامل مفاهیم نهج‌البلاغه بر اساس کتاب‌های «درسنامه نهج‌البلاغه جلد 1 و 2» و «راه روشن» و مفاهیم صحیفه سجادیه بر اساس «درسنامه صحیفه سجادیه» و انس با قرآن برگزار می‌شود.

 این آزمون در دو بخش کتبی و شفاهی پیش‌بینی شده که آزمون کتبی 10 اسفندماه و آزمون شفاهی از 12 تا 17 اسفندماه برگزار خواهد شد. همچنین آزمون الکترونیکی نیز توسط مؤسسه قرآنی نورالمجتبی(ع) 12 اسفندماه برگزار می‌شود.

معاونت قرآن و عترت ارشاد به عنوان متولی برگزاری آزمون قرآنی در سال‌های اخیر به منظور تشوق مؤسسات برای فعالیت بیشتر در تربیت حافظان و فعالان قرآنی، از مؤسسات برتر در آزمون‌ تجلیل می‌کرد که با ادغام آزمون‌های قرآنی ارشاد و سازمان اوقاف، قرار است این حمایت همچنان ادامه پیدا کند، به طوری که سال گذشته برای حمایت از 900 مؤسسه برتر در آزمون یک میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار تخصیص داد.

امسال نیز با توجه به توسعه این آزمون و مشارکت دو نهاد، بودجه حمایتی نسبت به سال گذشته بیش از 30 درصد افزیش یافته، به طوری که این بودجه به دو میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است و مؤسسات قرآنی که تعداد پذیرفته‌شدگان آن‌ها در آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم بیشتر باشد، مبلغ بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند.

بر همین اساس به میزان هر نفر قبولی در رشته‌های مختلف آزمون حفظ و مفاهیم قرآن هدایایی پیش‌بینی شده است تا جایی که به ازای هر نفر قبولی 360 هزار تومان به مؤسسه تعلق می‌گیرد که البته بودجه هر رشته متفاوت است به طوری که حفظ کل قرآن بالاترین اعتبار را به خود اختصاص داده است.

یکی از برنامه هایی که پس از برگزاری آزمون در چند سال اخیر برگزار می‌شد، مراسم تجلیل از برگزیدگان آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم است که در این دوره پس از پایان آزمون و اعلام نتایج، مراسم تقدیر از برگزیدگان سال آینده و هم‌زمان با نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار می‌شود.

 

منبع: فارس

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: