پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
سه شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٧  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , صفحه اصلی اخبار قرآنی ١٣:١٠   1396/07/19 شماره خبر:  ١٦٥٩٠
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
انجم‌شعاع مطرح کرد:
حداقل ۲ میلیون حافظ قرآن داریم!/ ستاد طرح ملی حفظ طی ۳ سال ۹ جلسه داشت که کافی بود
معاون هماهنگی و نظارت راهبردی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به کوتاهی در زمینه تشکیل ستاد راهبری حفظ از وجود حداقل دو میلیون حافظ یک تا ۳۰ جزء قرآن خبر داد و گفت: آمار دقیق تعداد حافظان تا ۶ ماه آینده مشخص می‌شود.

حداقل ۲ میلیون حافظ قرآن داریم!/ ستاد طرح ملی حفظ طی ۳ سال ۹ جلسه داشت که کافی بود

به گزارش پایگاه خبری اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور«اتقان»، محمد انجم‌شعاع معاون هماهنگی و نظارت راهبردی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ  قرآنی با اشاره به دلایل تشکیل راهبری ستاد طرح ملی حفظ، اظهار داشت: سال 1390 که مقام معظم رهبری مطالبه تربیت 10 میلیون حافظ قرآن را مطرح فرمودند، ما رویکرد جدیدی را در زمینه حفظ پیش گرفتیم و تمامی مسئولان قرآنی برای تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب اقدام کردند.

طی سه‌سال ۹ جلسه در ستاد برگزار شد که کافی بود

وی با بیان اینکه تربیت 10 میلیون حافظ قرآن به عنوان افقی در زمینه حفظ در نظر گرفته شد، افزود: 9 جلسه از سال 90 تا 93 تشکیل شد که البته برگزاری این جلسات برای فعالیت‌های اجرایی نبود بلکه با توافق اعضا این جلسات به منظور اقدامات راهبردی در زمینه حفظ و تصمیمات کلان برگزار شدند بنابراین نیازی به برپایی جلسات هفتگی نبود.

پس از سه‌سال به این نتیجه رسیدیم که باید برای طرح سندی تدوین شود

انجم‌شعاع با اشاره به اینکه پس از برگزاری این جلسات مقرر شد برای تشکیل ستاد طرح ملی حفظ، سندی طراحی و تنظیم شود، گفت: پس از آن مدیران قرآنی به این نتیجه رسیدند که باید برای ارائه راهکارهای ملی، سندی در زمینه حفظ قرآن داشته باشیم، بر همین اساس کار مطالعاتی را به تیم فعالی سپردیم که در این تیم از 90 استاد حفظ نظرخواهی شد و پس از تدوین سند، آن را در جلسات مختلف مورد بررسی قرار دادیم که نهایتاً سند طرح تیر‌ماه ۹۵ ابلاغ شد.

سند طرح ملی حفظ تیر 95 ابلاغ شد/ یک سال‌ونیم کوتاهی در تشکیل ستاد راهبری حفظ

وی با بیان اینکه در جلسات 25 تا 29 شورای توسعه فرهنگ قرآنی سند طرح ملی حفظ بررسی شد، افزود: در نهایت سند طرح ملی حفظ پایان اسفند‌سال 94 در جلسه بیست‌ونهم شورای توسعه با نظر اعضا نهایی شد و پس از طی شدن فرایند قانونی در تیرماه سال 95 ابلاغ شد.

معاون هماهنگی و نظارت راهبردی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به اینکه ما علاقه‌مند بودیم نماینده رهبری در ستاد طرح ملی حفظ حضور داشته باشد، خاطر نشان کرد: تاکنون این امر محقق نشده است بر همین اساس با تصمیم اعضا ترکیب ستاد طرح ملی حفظ نهایی شد و این ستاد کار خود را آغاز کرد که امیدواریم با فضای جدید ایجاد شده پس از یک سال و نیم، قصور و عدم پیگیری جدی در این زمینه جبران شود و با سرعت بیشتری برای تحقق تربیت حافظان قرآن پیش رویم.

تعداد دقیق حافظان قرآن تا 6 ماه آینده اعلام می‌شود

وی با بیان اینکه آنچه اکنون مهم است انسجام‌بخشی بیشتر به فعالیت‌های حفظ قرآن، است، گفت: جلوگیری از موازی‌کاری در حوزه تربیت کادر لازم برای تربیت حافظان و همچنین مشخص شدن آمار و اطلاعات در زمینه تعداد حافظان قرآن کریم در این برهه از اهمیت بسیاری برخوردار است بر همین اساس شنبه 22 مهرماه با مسئولان آی‌تی نهادهای مرتبط در این زمینه به منظور تجمیع اطلاعات و پیدا کردن راهکاری برای حذف موارد تکراری جلسه داریم.

انجم‌شعاع با اشاره به اینکه به دلیل تعدد مراکز در ثبت اطلاعات و مراجعه افراد به دستگاه‌های مختلف شاهد تکرار آمارها هستیم، خاطر نشان کرد: شاید یک فرد در چندین نهاد و مؤسسه حفظ را پیگیری کرده باشد بنابراین بخشی از همپوشانی متوجه این موضوع است و بخشی دیگر از حیث ثبت اطلاعات افراد در رابطه با حفظ موضوعی یا حفظ پیوسته قرآن کریم است که بر اساس آمارها بخش عمده‌ای تکراری است.

2 میلیون حافظ یک تا 30 جزء قرآن داریم

معاون هماهنگی و نظارت راهبردی دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه به نظر می‌رسد از 7 میلیون آماری که مطرح است دو میلیون حافظ یک جزء تا کل قرآن کریم داریم، گفت: برآورد ما از تعداد حافظان حداقل 2 میلیون نفر است که البته آمار دقیق تا 6 ماه آینده اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که با وجود این تعداد حافظ پیش‌بینی شده چرا شرکت‌کنندگان در آزمون‌های حفظ تخصصی و مسابقات خیلی پایین‌تر از این آمار است، افزود: آزمون‌‌های دارالقرآن و مسابقات و حتی سایر برنامه‌های تخصصی، در قله هستند و بسیاری از حافظان یک جزء یا بیشتر هم در این آزمون‌ها شرکت نمی‌کنند. آمار اوقاف که سامانه آن‌ها را رصد کردیم یک میلیون و 200 هزار نفر بود، آموزش و پرورش نیز بیش از 3 میلیون نفر ثبت کرده و بسیج نیز آمار قابل توجهی داشته که با بدبینانه‌ترین نگاه حدود دو میلیون حافظ یک جزء یا بالاتر خواهیم داشت.

انجم‌شعاع با بیان اینکه کار تجمیع اطلاعات و حذف موارد تکراری حدود 6 ماه زمان نیاز دارد، گفت: ما با حجم اطلاعات بسیاری روبرو هستیم که باید صحت اطلاعات آنها را احصا کنیم. علاوه بر این باید مشخص شود حافظان در چه نهادی تربیت شده‌اند که البته برای این امر شاخص‌هایی تبیین می‌کنیم و بر اساس آن‌ها آمارها را تا 6 ماه آینده بر روی سایت قرار می‌دهیم تا هر فرد حقیقی و حقوقی بتواند با مراجعه به سایت تعداد حافظان را به تفکیک استان مشاهده کند.

 

منبع: فارس

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: