پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
شنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٦  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   


صفحه اصلي > مقاله 
اتقان
طی مراسمی قرآن آموزان و مربیان برتر مهد قرآن حضرت جوادالائمه (ع) یزد تجلیل شدند.
(1395/06/20)

اتقان
امروز یک فرصت استثنایی است ،یک بار عام است برای شرف یابی خدمت شاه خراسان ، هر گوشه عالم ، چه در مشهد الرضا باشیم چه در دورترین نقطه این کره خاکی ، یک سلام که بدهیم جواب می شنویم .
(1396/05/25)

اتقان
البته باید به این حقیقت توجه داشت که بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام این روز، برای کسی عید است که روزه اش قبول و نماز و عبادتش پذیرفته گردد و آنان که در استفاده صحیح از برنامه انسان ساز ماه رمضان کوتاهی کرده اند، در پشیمانی و حسرت به سر می برند.
(1396/04/04)

اتقان
اعمال شب‌هاى قدر بر دو نوع است؛ يكى آن‌كه در هر سه شب بايد انجام داد و ديگر آنهايي‌كه مخصوص هر شبى است.اعمال مشترک شبهای قدر در مقاله اعمال شب بیست و یکم توضیح داده شده است.
(1396/03/27)

اتقان
در نخستین آیه سوره مبارکه «قدر» داریم: «ما آن را در شب قدر نازل کردیم» (إِنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ)؛ اما سؤال اینجاست، آیا منظور خداوند این است که قرآن در یک شب نازل شده است؟
(1396/03/24)

اتقان
مقاله؛
ماه رمضان، ماهی است عظیم که خداوند در آن حسنات را می‌افزاید و گناهان را محو می‌کند و درجات را بالا می‌برد. هر کس در این ماه صدقه دهد خداوند او را می‌آمرزد و هر کس در حد توانش نیکی نماید خداوند او را می‌بخشد.
(1396/03/09)

اتقان
کسانی که در ماه رمضان در حضر باشند باید روزه بگیرند اما آن‌ها که بیمار یا مسافرند روزهای دیگری را به جای آن روزه می‌گیرند، «فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَریضاً أَوْ عَلی سَفَر فَعِدَّةٌ مِنْ أَیّام أُخَرَ».
(1396/03/08)

اتقان
رسول الله صلي الله عليه و آله و سلّم فرمودند: "گرسنگى بکشید و بر بدنهایتان سخت بگیريد، شاید دلهایتان خداوند متعال را ببیند." در حدیث معراج خداوند پرسید: اى احمد ! آیا آثار روزه را مى دانى ؟ پاسخ داد : خیر. خداوند فرمودند: نتیجه روزه کم خورى و کم گویى است و آن، حکمت را به ارمغان مى آورد و حکمت، معرفت را در پى دارد و معرفت، یقین را .
(1396/03/06)

اتقان
از آنجا که روزه با محرومیت از لذت‌های مادی و مشکلاتی ـ مخصوصاً در فصل تابستان ـ همراه است، تعبیرات مختلفی در قرآن به کار رفته که روح انسان را برای پذیرش این حکم آماده سازد.
(1396/03/03)

اتقان
شب نیمه شعبان که مقارن با شب جمعه شده است یکی از شبهایی که احیای آن ثواب عظیمی داشته و برای آن اعمالی مترتب شده است.
(1396/02/20)

اتقان
به مناسبت ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان؛
هر آنکس که می‎خواهد تزکیه و تعلیم کتاب و حکمت شود باید از اهل‎بیتِ وحی(ع) بهره ببرد و حضرت ابوا الفضل(ع) و علی اکبر(ع) نمونه شیعیانی بودند که در معیّت امام عالم و آدم(ع) به بالاترین درجات رسیدند.
(1396/02/18)

اتقان
به مناسبت ولادت سید الساجدین(ع),
به مناسبت ولادت سید الساجدین(ع)، مقاله ای با عنوان قرآن از چشم انداز صحیفه سجادیه به بررسی خطابه ها و تفسیر آیات قرآن از منظر امام چهارم شیعیان میپردازد.
(1396/02/12)

اتقان
به مناسبت فرارسیدن اعیاد شعبانیه؛
شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است، حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حق آن را می‌شناسند، آن ماهی است که در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌شود.
(1396/02/09)

اتقان
"عید سعید مبعث مبارک؛
بعثت و فرود آمدن جبرییل در حرا، بازگشایی راه‌های آسمان به حریم بسته انسان است. خداوند، بانگ بیدار باش را از سر رحمت بیکران خود به صدا درآورده است. این سروش ایزدی بر بال جبرییل فرود آمد و از حنجره پاک محمد صلی الله علیه و آله بر زمین منتشر گردید.
(1396/02/04)

اتقان
حاشیه پر رنگ تر از متن؛
رضا نباتی، کارشناس آموزش قرآن کریم در آستانه آغاز مسابقات دانش آموزی قرآن کریم، با انتشار یادداشتی به نقد عملکرد آموزش و پرورش در برپایی این مسابقات پرداخته و ان را در اختیار «اتقان» قرار داده است.
(1396/01/30)

اتقان
سوگند به بادهای ذره افشان، و ابرهای گرانبار، و (کشتی ها؛ آن) سبک سیران، و تقسیم کنندگان کار(ها)، که آنچه وعده داده شده اید راست است، و (روز) پاداش واقعیت دارد.
(1396/01/28)
گزارش تصویری

 
استعداد گمنام قرآنی کشور