پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
پنج شنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٩  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٢:١٥   1398/02/11 شماره خبر:  ٢٢٤٨٤
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
اختصاصی اتقان/ آسیب شناسی فعالیت‌های قرآنی 3/ علی اکبر حنیفی؛
چه کسی مسئول امور قرآنی مملکت است؟؟؟
این استاد قرائت قرآن کریم، ضمن انتقاد از وضعیت موجود، گفت: من از صاحب نظران قرآنی سؤال می‌کنم، مسئول این همه افتراق، تشتت و اختلاف در مسائل مدیرتی قرآنی کشور چه کسی است؟ شورای توسعه، آنطور که باید وظایف خود را انجام نداده و جایگاهی که باید داشته باشد را دارا نیست و افراد و نهادهای عضو، از شورا حرف شنوی ندارند، آیا شورای توسعه این قدرت را دارد که از افراد توضیح بخواهد و به اصطلاح فردی را استیضاح کند؟

 

چه کسی مسئول امور قرآنی مملکت است؟؟؟

علی اکبر حنیفی، قاری بین المللی و پیشکسوت قرآن کریم، در گفت و گو با «اتقان» بابیان اینکه قرآن کتاب جامعی است و هرآنچه لازمه زندگی بشری است در آن موجود است، عنوان کرد: هیچ چیزی نیست که بشر به آن نیاز داشته باشد و در قرآن ذکر نشده باشد، قران کریم حتی برای جنس غیربشر که از آن‌ها به عنوان «جن» یاد می‌شود هم نازل شده است، بنابراین قرآن کتاب مخصوص انسان نیست، کتابی زنده و جاویدان است، چراکه کلام خداوند است.

وی در تشریح این امر عنوان کرد: بنابراین کسانی که خود را به ای روح ابدی (قرآن) وصل کنند، جاودانه می‌شوند و ازاین جهت است که قرآن موجب ابدیت و جاودانگی افراد می‌شود.

حنیفی، با اشاره به فعالیت‌های قرآنی صورت گرفته در کشورمان، عنوان کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی شاهد جهش غیرقابل باوری در زمینه فعالیت‌های قرآنی نسبت به امکانات، تجهیزات و علاقه مندان این حوزه بودیم، اما قطعاً این پیشرفت با ظرفیت‌های موجود در کشوربسیار فاصله دارد.

وی در توضیح اینکه مجموعه کارهایی که تاکنون در حوزه قرآنی صورت گرفته، علی رغم تمام پیشرفت‌ها، تا نقطه مطلوب بسیار فاصله دارد، گفت: عده‌ای بر این باورند که شاید با تشکیل سازمان و ها و نهادها، برگزاری مسابقات و نمایشگاه‌های قرآنی، دستاورهای قرآنی سال‌های اخیر و... به قله فعالیت‌های قرآنی رسیدیم و نیازی به ارتقای فعالیت‌ها نداریم.

حنیفی افزود: علت عقب ماندگی در بسیاری از فعالیت‌ها و بخشی از نقایص و ضعف‌های موجود و اینکه صرفاً بر یک سری فعالیت رده پایین متمرکز شویم، ناشی از ضعف مدیریتی در کشور است و این موضوع باید واکاوی شود.

این پیشکسوت قرآنی خاطرنشان کرد: علاوه بر ضعف‌های مدیریتی، ترس از انجام کارهای خلاقانه و نو، از عوامل عقب ماندگی در این حوزه است. در حالی که در تمامی حوزه‌های اقتصادی و صنعتی کشور، شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان در رشته‌های مختلف و بهره مندی از پیشرفته‌ترین روش‌ها و تجهیزات حمایت حداکثری در این حوزه‌ها هستیم، جامعه قرآنی از ترس اینکه مبادا فعالیت‌ها مورد انتقاد و سازمان‌های مسئول مورد بازخواست قرار بگیرند، هیچ کار جدیدی انجام نمی‌شود و پیشرفت مدنظر در دستاوردهای قرآنی اتفاق نخواهد افتاد. بنابراین ترس حاکم بر فضای تصمیم گیری عامل بسیاری از درجازدن ها در فضای قرآنی کشور است.

حنیفی تصریح کرد: علاوه بر این نگرانی از نتیجه امور و ترس از دست دادن جایگاه، باعث می‌شود که بسیاری از مدیران ما دست به اقدام جدی برای اصلاح امور نزنند و مشغول کارهای جاری می‌شوند، ضمن اینکه امور جاری هم وابسته به یک سری متغیرهاست، بودجه یکی از این متغیرهاست، بنابراین اگر بودجه‌ای وجود داشت، کار انجام می‌شود و اگر نه، اقدامی صورت نمی‌گیرد.

وی به مسئله عزل و نصب‌های مدیریتی اشاره و عنوان کرد: متاسفانه در کشورمان برای سپردن مسئولیت یک نهاد به شخص خاصی، مدرک گرایی و شهرت افراد را مدنطر قرار می‌دهند و اساتید استخوان خرد کرده و با سابقه قرآنی را نادیده می‌گیرند. که البته دلیل این اقدام را جوان گرایی ذکر می‌کنند، حتی اگر به بی تجربگی و نقصان در امور بیانجامد.

حنیفی با ذکر گلایه‌ای در این خصوص گفت: متاسفانه افرادی که زمام امور قرآنی را در دست گرفتند، بهترین‌های این حوزه نیستند، و از نظر اطلاعات علمی و سابقه امور قرآنی و همچنین اشراف به مسائل مدیریتی، افراد رده چندم هستند و همین جوان گرایی بهانه‌ای شده، برای فتح قله‌ها، و پست و مقام‌ها. البته اگر شرایط احراز این سمت‌ها موجود باشد و فرد جوان هم باشد، هیچ مانعی وجود ندارد، چراکه جوانان، شادانب تر و شجاع‌تر در مسائل ورود می‌کنند. اما متاسفانه افراد حاض در این پست‌ها، اشراف کامل به مسائل ندارند، آینده نگر نیستند، نیازهای کارشناسی شده آینده را نادیده می‌گیرند. در مجموع در این بخش، نمی‌توانیم نمره خوبی به مجموعه امور صورت گرفته بدهیم.

حنیفی تعدد در تصمیم گیری را از دیگر آسیب‌های فعالیت‌های قرآنی کشور ذکر و عنوان کرد: مسئله دیگر تعدد و تنوع تصمیم گیری‌ها هست، این تعدد مدیرتی باعث شده که هر کس قصوری در کار خود انجام دهد و به راحتی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند و این قصور را به گردن دیگری بیاندازد، ضمن اینکه یک ارگان فراگیری که از جهات مختلف ولایت بر تمام امور داشته باشد، در کشور وجود ندارد، به عنوان مثال فرض بفرمایید، تمام داروخانه‌ها، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها، زیر نظر وزارت آموزش و پروش هستند، در حالی که در جامعه قرآنی، تمام این مسئولیت و جریانات قرآنی کشور در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

وی افزود: چون یک سازمان با اختیار تام در کشور نداریم و در زمینه مدیریت امور قرآنی کشور، یک به هم ریختگی وجود دارد، شاهد تشتت، بی سامانی، افتراق و نقصان در تصمیم گیری‌ها هستیم.

حنیفی به تشکیل شورای توسعه در سال‌های اخیر اشاره و عنوان کرد: در جهت رفع همین تشتت و تعدد تصمیم گیری‌ها، صاحب نظران کشور تصمیم به تشکیل نهاد یا شورایی حاکمیتی گرفتند که در حوزه فعالیت‌های قرآنی اختیار تام داشته باشد، بر همین اساس، شورای توسعه فرهنگ قرآنی در کشور شکل گرفت، ولکن شورای توسعه متشکل از چندین وزیر از جمه وزیر ارشاد، وزیر آموزش و پرورش و وزیر علوم است، که به دلیل مشغله‌های فراوان هر چند وقت یکبار در جلسات حضور پیدا می‌کنند و متاسفانه نقشی که باید را ایفا نمی‌کنند.

این استاد قرائت قرآن کریم، ضمن انتقاد از وضعیت موجود، گفت: من از صاحب نظران قرآنی سؤال می‌کنم، مسئول این همه افتراق، تشتت و اختلاف در مسائل مدیرتی قرآنی کشور چه کسی است؟ شورای توسعه، آنطور که باید وظایف خود را انجام نداده و جایگاهی که باید داشته باشد را دارا نیست و افراد و نهادهای عضو، از شورا حرف شنوی ندارند، آیا شورای توسعه این قدرت را دارد که از افراد توضیح بخواهد و به اصطلاح فردی را استیضاح کند؟

وی در ادامه به نکته دیگری اشاره و عنوان کرد: ظاهر سازی یکی از آسیب‌هایی است که در مملکت ما وجود دارد، به عنوان مثال می‌خواهیم یک مسابقه بین المللی برگزار کنیم، همه تصمیمات را گرفتیم و همه امور تقسیم و در حال اجراست، به یک باره از اساتید دعوت و نظرخواهی می‌کنند، فقط برای حفظ ظواهر امر، این اقدام فقط موجب هدر رفت بودجه می‌شود.

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: