پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٣١   1398/01/20 شماره خبر:  ٢٢٣٧٧
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
#کمیته_قرآن_و_گام_دوم_انقلاب؛
تحلیل قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی و ترویج سبک زندگی غربی/ بخش سوم؛ راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی
تهاجم فرهنگی، مقوله‌ای حقیقی و برنامه‌ریزی شده است و تنها راه مبارزه با آن نیز با استناد آیات قرآن کریم، مصونیت بخشیدن به جوانان و دیگر افراد جامعه است. از راه تمسّک به فرهنگ غنی اسلامی و ملّی این مرز و بوم و استفاده کارآمد از همه امکانات ـ به ویژه دستگاه‌های فرهنگی ـ و بسیج همه اقشار مردم براساس برنامه‌ای دقیق و حساب شده، می‌توان به این مهم دست یافت

 

تحلیل قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب در مورد تهاجم فرهنگی و ترویج سبک زندگی غربی/ بخش سوم؛ راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی

به گزارش اتقان؛ نظر به راه‌اندازی «کمیته قرآن و بیانیه گام دوم انقلاب» در اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور که در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی و دغدغه‌های فرهنگی ایشان ایجادشده است. بر همین اساس، هر هفته به انتشار یکی از دغدغه‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب و نیز ارتباط آیاتی از قرآن کریم با یکی از نکات بیانیه گام دوم انقلاب خواهیم پرداخت.

در ادامه به بیان آیاتی از کلام‌الله مجید و روایات ائمه معصومین (ع) در خصوص سبک زندگی ایرانیان و هجمه‌های فرهنگ غربی که بسیار مورد تأکید رهبر معظم انقلاب قرارگرفته است، و نیز بیان راه کارهایی برای مقابله با این تهاجم خواهیم پرداخت.

مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب می‌فرمایند:

تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان‌ها است.

در بخش های قبل، تحلیلی در خصوص زمینه ها و اهداف تهاجم فرهنگی از منظر قرآن کریم  و شیوه های این تهاجم بیان شد. در ادامه به بیان راه کارهای مقابله با آن از دیدگاه قرآن خواهیم پرداخت.

جهت دسترسی به بخش اول اینجا و برای دسترسی به بخش دوم مقاله اینجا کلیک کنید.

تهاجم فرهنگی، مقوله‌ای حقیقی و برنامه‌ریزی شده است و تنها راه مبارزه با آن نیز با استناد آیات قرآن کریم، مصونیت بخشیدن به جوانان و دیگر افراد جامعه است. از راه تمسّک به فرهنگ غنی اسلامی و ملّی این مرز و بوم و استفاده کارآمد از همه امکانات ـ به ویژه دستگاه‌های فرهنگی ـ و بسیج همه اقشار مردم براساس برنامه‌ای دقیق و حساب شده، می‌توان به این مهم دست یافت. بر این اساس، مهم‌ترین راه‌های مصون ماندن از این تهاجم، عبارت است از:

۱. حفظ و تعمیق ارزش‌های اسلامی و ملّی از طریق فرآیند صحیح جامعه‌پذیری و عوامل آن؛ (مانند خانواده، مدرسه، رسانه‌ها و....) و نیز آگاه نمودن جوانان با پیشینه‌های درخشان تمدنّ اسلامی و دستاوردهای مادی و معنوی عظیم انقلاب اسلامی.

 ۲. تحققّ حیات طیبه اسلامی و حفظ ارزش‌های انقلابی، استقرار عدالت اجتماعی و قسط اسلامی، تأمین رفاه و امنیت برای مردم در سایه ایمان به خداوند و حاکمیت ارزش‌های الهی.

 ۳. هوشیاری و بیداری در مقابل انحراف معنوی جامعه اسلامی.

 ۴. احیای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر که یکی از ارکان اساسی اسلام و ضامن حفظ و بقای فرایض و ارزش‌های الهی است، همانطور که پروردگار در آیه 16 سوره مبارکه نحل می فرمایند:

(إِنَّ اللّهَ یأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَی وَینْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنکرِ وَالْبَغْی یعِظُکمْ لَعَلَّکمْ تَذَکرُونَ) «نحل آیه16»

همانا خداوند به عدل و احسان و بخشش به خویشاوندان امر می کند و از کارهای زشت و ناپسند و تجاوز به حقوق دیگران نهی می نماید و شما را موعظه می کند، باشد که پند گیرید.

 

۵. ایجاد باور عمیق، ریشه‌دار، عقلانی و مبتنی بر نظام ارزشی اسلام در مدیران جامعه؛ یعنی، کسانی که در دستگاه‌های رسمی قانونی، به ویژه فرهنگی، نقش ایفا می‌کنند.

۶. تلاش و تدبیر جدی و گسترده برای تثبیت نظام ارزشی مطلوب در بخش‌های مختلف جامعه (اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...).

 ۷. تبلور و تجلّی این نظام ارزشی در رفتار حقیقی و حقوقی مدیران ساختار کلان کشور و برنامه‌های اجرایی.

در رابطه با مقابله با شبیخون فرهنگی دشمنان وظایفی بر عهده دولت و وظایفی بر دوش مردم بویژه جوانان است:

الف وظایف دولت:

۱(اصلاح برنامه‌های رادیو و تلویزیون. ۲) احیای مساجد و کانون‌های دینی فرهنگی و تربیتی. ۳) سرمایه‌گذاری جدی در اصلاح وضعیت مدارس و دانشگاه‌ها. ۴(جدیت در برخورد با منکرات اجتماعی. ۵) آگاهی بخشیدن به جامعه از ترفندهای دشمن و خطرات آن و راه‌های پیشگیری و مقابله و ۶) ایجاد سرگرمی‌های سالم و مفید و جاذب که مانع بزرگ از توجه مردم به برنامه‌های مبتذل دشمن گردد.

ب) وظایف مردم:

۱) حضور هر چه بیشتر در مراسم دینی. ۲) کیفیت و غنا بخشیدن به برنامه‌های مذهبی. ۳) بالا بردن سطح معلومات و تعمیق آگاهی‌های دینی و استحکام بخشیدن به ایمان و اعتقادات مذهبی. ۴) احیای هر چه بهتر امر به معروف و نهی از منکر.


 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: