پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, موسسات عضو, اخبار ویژه سایت اتقان ١٠:١٨   1398/01/18 شماره خبر:  ٢٢٣٦٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
مدیر عامل موسسه مکتب الصادق ایلام(ع):
آموزش قرآن در جامعه حرکت ملی می طلبد
سهام مرادخامی مدیر موسسه مکتب الصادق ایلام(ع) گفت:وقتی برای ریشه کن کردن بی سوادی در نهضت سوادآموزی یک حرکت ملی انجام شد برای آموزش قرآن به آحاد جامعه حرکتی ملی میطلبد

 

آموزش قرآن در جامعه حرکت ملی می طلبد

به گزارش اتقان، سهام مرادخانی مدیر موسسه مکتب الصادق (ع) ایلام در خصوص فعالیت های قرآنی در جامعه گفت:به برکت ایجاد فضای قرآنی کاملا متفاوت و ملموس که پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت رویکرد مردم و مسئولین نسبت به ایجاد مکان های  برای ترویج و تبلیغ و معارف قرآن منجر به ایجاد موسسات قرآنی در کشور شد.

وی ادامه داد: بنابراین ترویج این کتاب آسمانی مدون تقریبا در کل کشور متحد الشکل بوده است حفظ قرآن کریم نیزبا ‍پیگیری های رهبر فرزانه انقلاب پس از گذشت چهار دهه موسسات قرآنی در فراگیر کردن قرآن  توانسته اند در احاد جامعه نقش مهمی و کلیدی را ایفا کنند.

برگزاری کلاس های قرآنی مختلف در سطوح متفاوت در این موسسات رشد و بلوغ قرآن پژوهان بوده است  و زبان آمار از نقش مثبت موسسات در گسترش فرهنگ قرآنی می گوید.

مرادخانی با اشاره به اینکه موسسه در سال 90 تاسیس و خودش نیز فعالیتهای قرآنی اش را از سال 69 آغاز کرده است افزود:از آنجایی که دو مدرک زبان انگلیسیی و مدرک قرآنی دارم و در سطح آموزش و پرورش مساجد و حسینیه ها   تدریس میکردم می توانم بگویم فعالیت های قرآنی از اول انقلاب رشد داشته است ولی در سطح جامعه مانده است و قرآن در بین خانواده ها کمتر نقش دارد.

این بانوی فعال قرآنی با اشاره به اینکه همه فطرتا قرآن جو و قرآن دوست هستند و مردم در تهاجم فرهنگی قرار دارند تصریح کرد:وقتی برای ریشه کن کردن بی سوادی در نهضت سوادآموزی یک حرکت ملی انجام شد برای آموزش قرآن به آحاد جامعه حرکتی ملی میطلبد. برای این امرمراکز زیادی برای آموزش قرآن وجود داردولی آنهایی که دوست دارند قرآن را فرا بگیرند توانایی پرداخت ندارند و آنهایی که توانمند هستند به سمت قرآن تمایلی نشان نمیدهند.

وی افزود: در چند سال اخیر توجه نسبت به امورات قرآنی کمتر شده است هم از طرف مسئولین که بودجه های قرآنی نسبت به قبل بسیار کاهش داشته است و هم از سوی مردم رغبت و میلی به آموزش فرزندان قرآنی نیست.

مراد خانی ادامه داد: ما خیلی دوست داریم در سطح استان ایلام محفلی قرآنی برگزار کنیم اما آن وعده هایی که به موسسات داده شده است عملی نشد در حالی که توقعات قرآنی از کشور جمهوری اسلامی بیشتر از این است.

وی با تاکید به اینکه ایلام هم یک شهر مرزی بوده و از نظر فرهنگی بشدت در فقر بسر میبرند، گفت:در ایلام بدلیل نزدیکی با مرز عراق انواع از فرهنگ ها و مردمان در حال تردد هستند و استقفاده از ماهواره بشدت رایج است در حالیکه  ما برای آموزش قرآنی یک دانشگاه علوم و حدیث نداشتیم.دانشگاهی که سه سال پیش احداث شد دوسال فعالیت کرد وهم اکنون دوباره بسته شد چرا یک استانی مثل ایلام دانشگاه علوم و قرآنش باید بسته شود؟

مرادخانی با اعلام وضعیت موسسات مردمی در ایلام ادامه داد: در شهر ما با توجه به آمار موسسات 76 موسسه از سوی وزارت ارشاد  بوده است که در حال حاضر 32 موسسه بیشتر نیستیم   که اکثرا بسته شده اند یا در حال احتضار هستند.چند موسسه ای که فعالیت میکند از هزینه شخصی پرداخت کرده و موسسه آنچه که باید در نمی آورد.

وی از فاصله گرفتن مردم از قرآن به عنوان یکی دیگر از آسیب ها برشمرد و گفت:مردم از قرآن فاصله گرفته اند و توسل به قرآن و اهل بیت فراموش شده است. به قول فرمایش رهبری باید زمینه تدبر قرآن فراهم باشد در استان ما در زمینه تدبر خیلی کم کار می شود یا کسی کاردان این امر نداریم و یا کسی دعوت نمی شود.

مرادخانی در پایان بیان کرد: آشنا کردن مردم با این کتاب انسان ساز توسط تمامی ارگان ها و نهاد ها باید اتفاق بیافتد و هر کار فرهنگی نیاز به بودجه و تشویق دارد.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: