پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٣:٢٣   1397/10/19 شماره خبر:  ٢٠٩١٦
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
وضعیت نگران‌کننده بودجه قرآنی ۹۸/ مجلس با دولت رایزنی و خلاء بودجه‌های قرآنی را جبران کند
رئیس سابق فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: یکی از مهمترین مسائلی که به عنوان پدافند غیرعامل می‌توان از آن بهره گرفت و نباید از آن غافل شد، توجه به جایگاه قرآن کریم در جامعه و ترویج فرهنگ قرآنی در راستای پیشگیری و رفع آسیب‌های اجتماعی در کشور است.

 

وضعیت نگران‌کننده بودجه قرآنی ۹۸/ مجلس با دولت رایزنی و خلاء بودجه‌های قرآنی را جبران کند

 دکتر لاله افتخاری، رئیس سابق فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور، در گفت و گو با «اتقان» عنوان کرد: یکی از مهمترین مسائلی که به عنوان پدافند غیرعامل می‌توان از آن بهره گرفت و نباید از آن غافل شد، توجه به جایگاه قرآن کریم در جامعه و ترویج فرهنگ قرآنی در راستای پیشگیری و رفع آسیب‌های اجتماعی در کشور است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: باید مدیران و مسئولان درک کنند که اختصاص بودجه برای قرآن، در اصل سرمایه گذاری برای گسترش، برنامه ریزی و ارتقای نگرش در حوزه قران و عترت (ع) محسوب می‌شود.

این عضو هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور با اشاره به لزوم حمایت از فعالیت‌های قرآنی در نظام حمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: بنابراین دولت باید از پژوهش‌های میان رشته‌ای، فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی، هنری و کارآفرینی بر مبنای قرآن کریم، به خوبی حمایت کند، البته این حمایت نیازمند بودجه مکفی است.

 وی کاهش بی سابقه اعتبارات قرآنی در لایحه بودجه سال آینده را متأثر از وضعیت بحرانی اقتصاد کشور دانست و گفت: کاملاً متوجه مشکلات و دغدغه‌های اقتصادی دولت هستیم، به هر حال بخشی از تصمیمی که برای کاهش 70 درصدی بودجه قرآنی توسط دولت اخذ و به مجلس ارائه شده، تحت تأثیر اوضاع اقتصادی کشور است، اما از نمایندگان مجلس انتظار می‌رود، با پیگیری مستمر، این خلاء موجود در لایجه بودجه سال آینده را جبران کنند.

رئیس سابق فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش نمایندگان مجلس در تحقق اعتبارات و بودجه‌های درشان جامعه قرآنی عنوان کرد: در آن زمان، ما بعد از تصویب بودجه هرسال، بلافاصله پیگیری برای بودجه سال بعد، را آغاز می‌کردیم، در واقع، پیگیری مستمر نمایندگان مجلس، مکاتبات، ارزیابی‌ها و ارائه گزارش عملکرد به دولت، معاونت ریاست جمهوری، وزاری مربوطه و...علاوه بر لطف خدای متعال منجر به تصویب بی سابقه بودجه نیم درصدی به فعالیت‌های قرآنی شد.

وی افزود: اگرچه در همان سال ها نیز علی رغم تمام تلاش‌ها شاهد تخصیص تمام و کمال این بودجه‌ها نبودیم، اما رایزنی، متقاعدکردن و تبیین جایگاه قرآن برای مسئولین، از جمله مهمترین وظایف نمایندگان مجلس در جبران خلاء های موجود خواهد بود.

افتخاری در پایان گفت: امیدواریم این معضل فرهنگی که به مهجوریت بیشتر قرآن دامن می‌زند برطرف شده و حداقل توانسته باشیم دینی که بر گردنمان است را به نحو احسن ادا کرده باشیم.

گفتنی است، در سال 1390 برای اولین بار و در اقدامی بی سابقه بحث بودجه نیم درصدی با تلاش‌های فراوان جامعه قرآنی، مسئولین و متولیان امور قرآنی، مجلس و دولت وقت، تصویب و طی اختصاص نیم درصد از بودجه کشور به فعالیت‌های قرآنی را شاهد بودیم.

اما این بودجه در سال‌های مختلف با فراز و نشیب‌های مختلفی روبرو بود و سال به سال کمتر تصویب شد تا اینکه در سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۲۷ میلیارد تومان تقدیم مجلس شد.

سهم قرآن که در سال ۹۳ دویست میلیارد بود که با پیگیری‌های انجام شده تنها در حدود کمتر از نصف این مبلغ آن هم در اسفندماه واریز شد، در سال ۹۴ تفاوتی نکرد و ما کمتر از واریزی سال ۹۳ شاهد دریافت اعتبارات بودیم.

در سال ۹۵ متأسفانه فقط چند درصد اعتبارات قرآنی را تخصیص یافت و در سال ۹۶ هم عدم تخصیص هر گونه اعتباری، موجب تضعیف فعالیت‌های قرآنی را فراهم آورد.

در بودجه سال ۹۷ نیز اعتبارات صندوق مشارکت توسعه قرآنی ۴۰ میلیارد تومان برآورد شده بود که رایزنی‌های فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی این بودجه به ۱۰۰ میلیارد افزایش یافت گرچه از این مقدار نیز تنها ۲۳ درصد آن در سال جای اختصاص پیدا کرده است. متن کامل لایحه بودجه ۹۸ در حالی منتشر شد که در آن سهم صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی تنها ۲۷ میلیارد تومان اعلام شد و نسبت به اعتبارات سال جاری ۷۳ درصد کاهش داشته است.

 

 
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1397/10/22 12:48
0
0
سلام خواهش می کنیم نگذارید قرآن بیش ازین مهجور بماند بودجه لازم را اختصاص دهید
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: