پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  مصاحبه, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٤:٣٠   1397/10/04 شماره خبر:  ٢٠٨٠٢
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
محمدی؛‌
تقلیل شدید بودجه قرآنی، ناامیدکننده و تاسف برانگیز است/ نگاه مسئولین با واقعیت های فرهنگی کشور مطابقت ندارد/ کم کاری مسئولین مربوطه و انفعال جامعه قرآنی دلیل کاهش بودجه
لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور صبح امروز توسط حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در حالی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که براساس آن علی رغم افزایش 42 درصدی مبلغ کل بودجه نسبت به سال 97، کاهش محسوس بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی شاهد هستیم.

تقلیل شدید بودجه قرآنی، ناامیدکننده  و تاسف برانگیز است/ نگاه مسئولین با واقعیت های فرهنگی کشور مطابقت ندارد/ کم کاری مسئولین  مربوطه  و انفعال  جامعه قرآنی دلیل کاهش بودجه

به گزارش اتقان؛ لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور صبح امروز توسط حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری در حالی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که براساس آن علی رغم افزایش 42 درصدی مبلغ کل بودجه نسبت به سال 97، کاهش محسوس بودجه صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی شاهد هستیم.

حسن محمدی، مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در گفت وگو با «اتقان»در واکنش به کاهش اعتبارات فعالیت های قرآنی در لایحه بودجه پیشنهادی سال 98 گفت: همانطور که مستحضرید در سال ۹۳ لایحه بودجه قرآنی به‌عنوان اولین لایحه دولت یازدهم با اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان به فعالیت‌های قرآنی برای تحقق اهداف در منشور توسعه فرهنگ قرآنی در مجلس به تصویب رسید که با تأخیر غیرقابل‌ توجیهی حدود ۴۷ درصد آن مبلغ در ۱۵ اسفندماه همان سال واریز گردید. بودجه قرآنی کشور در سال ۹۴ نیز تفاوت کمّی با سال‌های قبل از آن نداشت اما متأسفانه باز شاهد عدم واریز و تأخیر در پرداخت اعتبارات سال ۹۴ بودیم. در سال ۹۵ نیز با اختصاص تنها چند درصد از بودجه قرآنی، فعالیت های قرآنی ادامه پیدا کرد و در نهایت عدم تخصیص ریالی از بودجه سال 96 که متأسفانه موجب تضعیف شدید همه برنامه ریزی های قرآنی دستگاه ها و مؤسسات قرآنی گردید، این در حالی است که از بودجه 100 میلیاردی سال 97 نیز تاکنون که 10 ماه از سال می گذرد، تنها 20 میلیارد آن تحقق یافته است.

*تقلیل شدید بودجه قرآنی، ناامیدکننده  و تاسف برانگیز است

وی افزود: به هر حال روند تخصیص بودجه به فعالیت های قرآنی در سال های اخیر و  کاهش مستمر بودجه قرآنی کشور از کم کاری مسئولین و انفعال جامعه قرانی حکایت می کند.

محمدی نوع نگاه مسئولین و سیاست گذاران بودجه به قرآن کریم را دور از شان و جایگاه نظام اسلامی دانست و خاطرنشان کرد:  این امر نشان دهنده عدم وجود جایگاهی قابل قبول برای قرآن در سیاست ها و اولویت های مسئولین و دولت است و به هیچ وجه در شان و جایگاه نظام اسلامی ما نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه شاهدیم علی رغم افزایش قابل توجه  بودجه 98 نسبت به سال گذشته، بودجه قرآنی تقریبا به یک چهارم تقلیل پیدا کرده است و این امر جای تاسف دارد و بدیهی است، تنها قربانی این رویکرد جامعه قرآنی علی الخصوص مؤسسات مظلوم و مردمی قرآنی هستند هرچند آنان از پشتیبانی جدی مسئولین ناامید شده و هر یک با رویکردی مستقلانه به فعالیت های خود ادامه می دهند.

 

* نگاه مسئولین با واقعیت های فرهنگی کشور مطابقت ندارد

محمدی با تاکید براینکه بودجه پیشنهادی دولت  برای سال 98، به هیچ وجه با نگاه مقام معظم رهبری  به فعالیت های قرآنی به عنوان یک فعالیت راهبردی مطابقت ندارد، گفت: امروز ۷ سال از بیان خواسته رهبری درخصوص تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن می‌گذرد و واقعیت این است هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده و هیچ خروجی قابل قبولی احساس نمی‌شود.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور در بخش دیگری از این گفت و گو عنوان کرد: براساس برآوردهایی که در سال 90 صورت گرفته، تنها برای تحقق اهداف حفظ قرآن کریم در خوشبینانه ترین حالت،  سالی 1000 میلیارد تومان نیاز است، اما در کمال ناباوری شاهد کاهش مستمر سهم قرآن از بودجه کشور هستیم.

*کم کاری مسئولین  مربوطه  و انفعال  جامعه قرآنی دلیل کاهش بودجه

وی در پایان عنوان کرد: به نظر می رسد باید یک عزم عمومی و تحرک همگانی برای مطالبه  مناسب بودجه قرآنی ایجاد شود، و اگر به همین منوال ادامه پیدا کند و یک موج هماهنگ و گسترده نسبت به این اتفاق ناگوار صورت نگیرد، باید همچنان شاهد همین کاهش و تضعیف جایگاه قرآن در اعتبارات و سیاست های دولتی باشیم.

 

 

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: