پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
چهارشنبه ٠١ خرداد ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  گزارش, اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ٠٩:٤٧   1397/09/12 شماره خبر:  ٢٠٦٤٣
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
اتقان گزارش می دهد؛
ادغامی که از مسیر منحرف شد
با انتخاب هیئت مدیره جدید اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، فصل جدیدی در فعالیت های این نهاد مردمی رقم خواهد خورد و بدین ترتیب فعالیت اتحادیه‌های استانی تشکل‌های قرآن و عترت به زودی از سر گرفته خواهد شد و شاهد حضور پررنگ شخصیت‌های باسبقه و پرتوان قرآنی در سطح اول استان‌ها به ویژه در شرایط حساس فرهنگی و اقتصادی امروز کشور خواهیم بود.

 

ادغامی که از مسیر منحرف شد

به گزارش اتقان؛ در سال 1375 و پس از تصمیم نظام جمهوری اسلامی برای ورود مردم به امور اجرایی در حوزه فرهنگ، ضوابط تأسیس مؤسسات فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، متعاقب این مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی امر صدور مجوز برای مؤسسات فرهنگی و به‌خصوص قرآنی شد، این آیین‌نامه سبب شد تا مؤسسات قرآنی پا به عرصه بگذارند و برای دریافت مجوز به وزارت ارشاد مراجعه کنند، بدین ترتیب در سال 79 هسته‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد به نام کمیته قرآن که به رصد مسائل مختلف قرآنی جهت توسعه فرهنگ قرآنی می‌پرداخت، یکی از مواردی که در این شورا مورد بررسی قرار می‌گرفت توسعه مشارکت‌های مردمی در امر مؤسسات فرهنگی و سیاست‌های توسعه فرهنگ قرآنی بود، در جلسات متعددی که با دعوت از مدیران مؤسسات قرآنی مختلف در این شورا برگزار می‌شد، بر تشکیل ساختار واحد کشوری برای توسعه حضور مردم تأکید و پس از بحث‌ها و نشست‌های مختلف تشکیل اتحادیه که یکی از پیشنهادات بود تصویب شد، در زمان تأسیس این اتحادیه حدود 14 موسسه بزرگ و سرشناس قرآنی در کشور وجود داشت، بدین ترتیب اساس‌نامه‌ای با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان تبلیغات تصویب و در جریان اجرای حقوقی قرار گرفت، در سال 82 شورای عالی انقلاب فرهنگی به آیین‌نامه تأسیس مؤسسات الحاقیه ای افزود که طبق آن اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت که متشکل از اعضای حقوقی بود بتواند به‌صورت قانونی ثبت شود، این اتفاق در سال‌های 83-82 صورت گرفت و اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت با اهداف زیر تشکیل شد:

 

1-                  توسعه مشارکت‌های مردمی در امر ترویج فرهنگ قرآنی

2-                  توسعه تعامل مؤسسات با نهادها و دستگاه‌های تصمیم‌گیری حوزه فرهنگ

3-                  تعامل و مشارکت مؤسسات در بهره‌وری از تجربیات یکدیگر

 

اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور هم‌اکنون با بیش از 850 موسسه عضو با به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همچنین اتحادیه مؤسسات قرآنی مردمی کشور در سال 1388 توسط سازمان تبلیغات اسلامی از طریق مجمع عمومی مؤسسات کشور تأسیس شد و از طریق 31 اتحادیه استانی در سطح کشور در بخش‌های ساماندهی، آموزش، تبلیغ و ترویج و پژوهش، فعالیت‌های مختلفی را با حمایت سازمان دارالقرآن الکریم انجام می‌دهد.

فلسفه وجودی اتحادیه‌ها برای وحدت بخشی تعاملات بین حوزه مردمی با دستگاه‌های دولتی و حاکمیت در حوزه قرآن بود و هر دو اتحادیه با این هدف تشکیل شدند، اما باگذشت حدود 9 سال از تأسیس دومین اتحادیه،  شاهد موازی کاری، تشتت و تعدد در سیاست‌گذاری، تصمیم‌گیری و ارائه خدمات به فعالیت‌های مردمی هستیم.

از همین رو در سال 90 و پیرو جلسات و تعاملاتی که میان این دو نهاد مردمی صورت گرفت، پیشنهاد ادغام دو اتحادیه مطرح و هر دو اتحادیه جهت وحدت بخشی و هماهنگی فعالیت‌های مردمی با دولت و حاکمیت تصمیم گرفتند، چراکه این اختلاف و تعدد نمایندگی مؤسسات در بسیاری موارد سبب بروز مشکلات عدیده‌ای ازجمله در حوزه تخصیص بودجه به مؤسسات، در حوزه تعامل مؤسسات با دولت، سردرگمی مسئولین از عدم وجود مسئول واحد شده و به مؤسسات و فعالیت‌های قرآنی آسیب وارد کرده است؛ بنابراین در حالی که اعضای هیئت‌مدیره هر دو اتحادیه و نیز مسئولین وزارت ارشاد و نیز سازمان تبلیغات به اصل مبحث ادغام دو اتحادیه و ضرورت وحدت بخشی به این کانال ارتباطی میان حوزه مردمی و نهادهای حاکمیتی معتقد بودند، سرانجام شورای توسعه به صورت ضمنی با تدوین پیش نویس یک اساس نامه، درخواست دو اتحادیه مبنی بر ادغام را مورد تایید قرار داد.

البته اساس نامه اتحادیه مدغم هنوز هم به تایید اعضا نرسیده است.

از حدود یک سال و نیم پیش، برای به نتیجه رسیدن بحث ادغام، عزم جدی ایجاد و پس از برپایی سلسله جلسات متعددی با حضور اعضای این دو اتحادیه و نیز مسئولین ارشاد و سازمان تبلیغات، همچنین مسئولین شورای توسعه فرهنگ قرآنی در راستای تصمیم گیری در مورد روند ادغام اتحادیه ها و نحوه اجرای فرآیند ادغام؛ سرانجام مقرر شد، ادغام اتحادیه ها از استان ها آغاز و پس از شکل گیری اتحادیه واحد و مدغم در استان ها، مجمع عمومی اتحادیه کشوری تشکیل و اتحادیه مدغم در کشور نیز ایجاد شود.

بدین ترتیب، پس از تدوین اساس نامه اتحادیه های استانی در مرکز و ابلاغ آن به استان ها و تعیین جدول زمان بندی برپایی مجمع عمومی در هر استان، از ابتدای مرداد ماه سال 96، شاهد برپایی مجمع عمومی و انتخابات هیئت مدیره و بازرسی اتحادیه مدغم در همه استان های کشور بودیم.

انتخاباتی که به زعم بسیاری از موسسات قرآنی حاضر با تخلفات بسیاری در استان ها همراه بود که البته در آن زمان به سبب پرهیز از تفرقه و اختلاف افکنی، به صورت گستده بازگو نشد.

یکی دیگر از اتفاقات صورت گرفته در استان ها، فیلتر کردن و عدم ثبت نام از موسسات ارشاد دارای موافقت اصولی بود در برخی استان ها که باعث حذف بسیاری از موسسات عضو ارشاد بود. این موضوع نیز یکی از بزرگترین چالش های اتحادیه مدغم در استان ها بود که ان بار نیز به دلیل جلوگیری از اختلاف افکنی، تنها در جلسات هیئت رسیدگی و جهت جلوگیری از تکرار این اتفاقات، در حضور مسئولین مطرح و با بی توجهی مسئولین هیئت رسیدگی مواجه شد.

پس از تشکیل اتحادیه مدغم در هر 32 استان، همگان انتظار رشد و جهشی چشم گیر را در فعالیت های قرآنی استان ها داشتند، اما متاسفانه علی رغم گذشت یک سال از ادغام در استان ها، نه تنها رشد و فعالیت خاصی در استان ها صورت نگرفت، بلکه شاهد رکود و عقب گرد در برخی استان ها بوده ایم.

یکی از مهمترین دلایل این رکود و کندی فعالیت های قرآنی در استان ها و تخلفات صورت گرفته در بسیاری از استان ها به گفته بسیاری از فعالان قرآنی، وابستگی اتحادیه مدغم شکل گرفته به دستگاه ها و نهاد دولتی و حاکمیتی بود که از همان ابتدای طرح موضوع ادغام مورد توجه مسئولین اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور بود و متاسفانه در مدت یک سال اخیر در موارد مختلف در استان ها زیر پا گذاشته  و نقض شده است.

درجه اهمیت این موضوع به قدری بود که در نهایت اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور که پیشتاز موضوع ادغام و داعیه دار این اتفاق در کشور بود، سرانجام در راستای جلوگیری از آسیب به بدنه فعالیت های مستقل مردمی، در چهاردهمین مجمع عمومی خود که با حضور بیش از 300 نماینده موسسات قرآنی از سراسر کشور، در مشهد مقدس برپا شد، با رای بیش از 95 درصد اعضای حاضر در این مجمع، به انصراف و «خروج از روند ادغام اتحادیه ها» رای داد.

در ادامه این گزارش، نظرات برخی از صاحب نظران و نخبگان قرآنی را در خصوص ادغام اتحادیه های قرآنی تقدیم حضورتان می کنیم:

«وجود دو دیدگاه مختلف وابسته و مستقل؛ عامل اصلی انصراف اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور از روند ادغام»

سیدعلی سرابی، رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل های قرآن وعترت کشور در این خصوص خاطرنشان کرد: ما درگذشته تصور می‌کردیم دو اتحادیه هستیم با دیدگاه‌های یکسان که تنها در ساختار و تشکیلات متفاوت هستیم، به همین علت تلاش کردیم، موازی کاری‌ها را از بین ببریم، اما امروز یقین پیدا کردیم که در دیدگاه و طرز فکر نیز متفاوت هستیم، دیدگاهی که یک اتحادیه و تشکیلات مردمی را وابسته به یک دستگاه می‌داند و حتی حداقلی‌ترین حقوق یک موسسه مردمی را برای خود قائل نیست، نمی‌تواند زمینه ادغام خود را با یک تشکیلات کاملاً مستقل فراهم کند، چراکه در این شرایط، جریان مستقل و مردمی (اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت) حذف می‌شود.

وی افزود: متأسفانه ما در بحث ها شاهدیم که دوستان حق حاکمیت را فوق آنچه باید باشد تلقی می‌کنند، به حدی که حتی در اساس‌نامه اتحادیه مدغم هم دستگاه های ناظر را دخالت داده و برایش جایگاهی ممتاز، با اختیارات ویژه در نظر می گیرند، درحالی‌که این امر باعث سلب استقلال و تضعیف  عملکرد یک تشکیلات مردمی می شود.

ادغام اتحادیه‌های استانی؛ بار کجی که به منزل نرسید

سلیمی، از فعالان قرآنی استان کرمانشاه و دارنده بالاترین رای ماخوذه در انتخابات هیئت مدیره اتحادیه مدغم کرمانشاه، اولین مانع ادغام اتحادیه‌های قرآنی را دخالت دستگاه‌های ناظر و به‌ویژه هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی عنوان و تصریح کرد: دریک سال اخیر این دخالت‌ها در استان کرمانشاه تا حدی ادامه داشت که متأسفانه شاهد حذف خادمان قرآنی باسابقه استان در کمال بی‌انصافی بودیم. مسئولین هیئت رسیدگی با صدور ابلاغیه‌های سلیقه‌ای، هر بار با روشی متفاوت سعی در دخالت در امور داشتند.

وی افزود: به‌عنوان‌مثال، در ابلاغیه‌ای که به اسم بنده و خانم ژاله حیدری از کردستان، صادر و سند آن‌هم موجود است، ذکرشده بود که این دو نفر بدون هیچ پیش‌شرطی می‌توانند در انتخابات هیئت‌مدیره استان‌ها شرکت کنند. اما بعدازاینکه ما بالاترین رأی را داستان کسب کردیم، ابلاغیه جدیدی در لغو ابلاغیه قبلی صادر شد. بنابراین هرروز به نحوی شاهد دخالت‌های مکرر و بی‌مورد دولتی‌ها به‌خصوص اعمال‌نظرهای سلیقه‌ای سازمان دارالقرآن در این امر بودیم که باعث شد، اتفاقی که از آن به‌عنوان یک امر فرخنده و خجسته در تحکیم روابط جامعه قرآنی، یاد می‌شد، متأسفانه از هم گسست.

«وابستگی اتحادیه مدغم، موسسات را به انفعال می کشاند»

لیلا پرویزی، مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت معراج بیرجند ادغام دو اتحادیه را عاملی برای رفع دوگانگی در جامعه قرآنی و مؤثر بر فعالیت‌های قرآنی قلمداد و عنوان کرد: البته این اثرگذاری مشروط بر شفاف‌سازی و صادقانه عمل کردن دو اتحادیه است.

وی افزود: دغدغه مند بودن اتحادیه و ید واحد شدن بدون دخالت ارگان‌های دولتی کمک شایانی به حل مشکلات مؤسسات قرآنی می‌کرد که متأسفانه ما شاهد آن نبودیم.

پرویزی شرایط فعلی را وضعیت مطلوبی برای ادغام دو اتحادیه ندانست و تصریح کرد: متأسفانه در ایام برپایی مجامع عمومی اتحادیه‌های استانی، آنچه مشخص شد دخالت بعضی ارگان ها دولتی در این امر بود.

این فعال قرآنی تصریح کرد: به‌طورکلی واضح است ادغامی مثمر ثمر خواهد بود که مستقل، پویا، پیگیر مطالبات مؤسسات و بدون تسلط ارگان‌های دولتی باشد، اما متأسفانه آنچه شاهد بودیم، سیاسی‌کاری و تسلط بعضی ارگان ها در اتحادیه‌های مدغم بود که نه‌تنها اتحادیه را به وابستگی و انفعال می‌کشاند، بلکه موجب نا امیدی موسسات می شود.

وی در توضیح این امر، عنوان کرد: در مدت یک سال گذشته، متأسفانه ما شاهد اعمال اهرم زور نیز از طرف برخی ارگان‌ها بودیم که همین امر از وابستگی اتحادیه مدغم به برخی دستگاه‌های حکایت دارد.

مدیرعامل موسسه معراج بیرجند همچنین افزود: ما از ادغام وزارتخانه‌های دولتی ترقی و پیشرفتی را شاهد نبودیم به همین منوال ادغام اتحادیه‌ها هم بعید است، منفعتی عاید مؤسسات قرآنی شود.

«ادغام نیمه دولتی معنا ندارد»

لیلا صندوقی، مدیرعامل موسسه اعجاز القرآن کرمانشاه نیز با اشاره به این موضوع عنوان کرد: تحقق اهداف اتحادیه مدغم، دارای الزاماتی است که از جمله مهمترین آن‌ها حفظ استقلال و عدم وابستگی به نهادها و دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی است، در واقع شیوه تأسیس اتحادیه برپایه امورات غیردولتی و کاملاً مردمی می‌باشد.

صندوقی خاطرنشان کرد: در رکن اول تأسیس یک نهاد مردمی، برعدم دخالت دستگاه‌های حاکمیتی در تأسیس و اداره آن نهاد مردمی تاکید شده است. نهادهای حاکمیتی تنها در زمینه مشارکت در حسن اجرای امور می‌توانند مشارکت کنند، با این اوصاف در اتحادیه مدغم و هیئت مؤسس اتحادیه مدغم افراد انتصابی حضور دارند که برخی از آنان از نیروهای دولتی هستند.

این فعال قرآنی با اشاره به وجود اشکالات و ایرادات قانونی مختلف در مزکز، خاطرنشان کرد: اتحادیه مدغمی که کارمند سازمان تبلیغات دبیر آن باشد و حتی بر تشکیل اتحادیه‌های استانی نیز مکررآ دستور صادر و ابلاغ کند، به هیچ وجه مردمی نیست و نخواهد بود.

وی در پایان با اشاره به مشکلات اتحادیه مدغم استان کرمانشاه، گفت: قطعاً در استان‌ها هم شاهد این مشکلات هستیم، به عنوان مثال بی توجهی به حدنصاب آراء حداکثری کاندیدا نفر اول و اشکال در ثبت اتحادیه استان با توجه به اینکه اولین صورت جلسه مجمع و افراد منتخب به ثبت معرفی نگردیدند و با اعضای علی البدل ثبت شده که این نیز خلاف غیر دولتی می‌باشد که بایستی حضور علی البدل در آگهی تعغیرات لحاظ می‌گردید.

حال با وجود تصمیم اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، مبنی بر «انصراف از روند ادغام دو اتحادیه» و شبهه ای که ممکن است در این خصوص در ذهن برخی موسسات قرآنی ایجاد شده باشد، ذکر این نکته ضروری است که در مجمع عمومی مرداد ماه اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، اعضاء با اجماع(حدود 95 درصد آراء حاضرین) تصمیم به انصراف از ادامه روند ادغام گرفتند  و با رای بیش از 95 درصد حاضرین در مجمع، انصراف از ادغام اتحادیه‌ها تصویب و در دستور کار اتحادیه قرار گرفت.

«مجمع عمومی اتحادیه تنها رکن تصمیم گیرنده در رابطه با ادغام است»

حسین شائیلوزاده، از فعالان قرآنی استان البرز، در این خصوص تصریح کرد: چون اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور و اتحادیه مؤسسات مردمی سازمان تبلیغات هر دو نهاد قرانی ثبت‌شده هستند، تنها در صورتی می‌توانند منحل و ادغام شوند که مجموع عمومی این اتحادیه‌ها در این خصوص تصمیم‌گیری کنند، در غیر این صورت هر نهاد دیگری در صورت تصمیم‌گیری در این مورد باید نقطه نظرات مؤسسات را احصا و بر این اساس نتیجه‌گیری کند.

وی تأکید کرد: مسئولین هم‌بارها و بارها به این نکته اذعان داشتند که ادغام باید بر اساس خواست هر دو اتحادیه باشد، اما اکنون‌که خواست اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت انصراف از این روند است و در مجمع عمومی این اتحادیه هم به ثبت رسیده است، به لحاظ قانونی، الزامی در این خصوص وجود ندارد.

«هیچ الزام قانونی برای ادغام اتحادیه‌ها وجود ندارد»

سرابی بابیان اینکه هیچ الزام قانونی برای موضوع ادغام وجود ندارد، گفت: اتحادیه یک تشکیلات قانونی است با یک شخصیت حقوقی مستقل و برای ادغام این تشکیلات در تشکیلات دیگری، هیچ رکنی به‌جز مجمع عمومی خود این اتحادیه نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند. در ادغام دو تشکیلات مردمی که جایگاه حقوقی و قانونی مستقل دارند، قطعاً ملاک اصلی، تشخیص خود اعضاست و اینکه شورای توسعه بخواهد به ساختاری الزام کند، قطعاً غیرحقوقی است، اگرچه دوستان در سازمان دارالقرآن تمایل به انجام این ادغام دارند، اما قطعاً الزامی وجود ندارد.

وی افزود: ما حتی ادغام دو اتحادیه و اساس‌نامه اتحادیه مدغم را در شورای توسعه تدوین نهایی نکردیم و هیچ مصوبه‌ای مبنی بر ادغام دو اتحادیه وجود ندارد.

«آینده اتحادیه های قرآنی »

سید علی سرابی، در این خصوص خاطرنشان کرد: بعد از مجمع عمومی و اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها از روند ادغام، به لحاظ قانونی، یکی از دو رکن اصلی ادغام، از این روند خارج شده، بنابراین اتحادیه مؤسسات قرآنی و هیچ دستگاه دیگری نمی‌تواند جایگزین اتحادیه تشکل‌ها در این موضوع شود، ضمن اینکه بر اساس مصوبه شوراس توسعه، امر ادغام به هیئت موسسی که مرکب از هیئت مدیره دو اتحادیه است سپرده شد، بنابراین اگر هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌ها در هیئت مؤسس اتحادیه مدغم حضور داشته باشد، تشکیل اتحادیه مدغم قانونی است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور تاکید کرد: هر اقدام دیگری که خارج از این چارچوب در راستای ادغام اتحادیه‌ها صورت بگیرد، غیر قانونی و حتی از طرف اتحادیه تشکل‌ها قابل پیگیری است.

وی افزود: پیش از اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها از ادغام؛ و زمانی که بنا بود ادغامی اتفاق بیفتد، هیئت رسیدگی با فشار بعضی از اعضاء، کمیته‌ای را جهت پیگیری ادغام تشکیل دادند که شالوده اصلی آن نمایندگان هیئت مؤسس مذکور، یعنی 3 نماینده از اتحادیه تشکل‌ها و 3 نماینده از اتحادیه مؤسسات قرآنی بودند و البته با اصرار برخی اعضا، 3 نفر هم به نمایندگی از معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه، تشکیل می‌دادند. برای این امر مقدماتی هم فراهم شد، اما با اعلام انصراف اتحادیه تشکل‌ها، فلسفه وجودی این کمیته نیز از بین رفته است، چراکه در جلسات این کمیته نه نمایندگان اتحادیه تشکل‌ها حضور دارند و نه نماینده وزارت ارشاد.

سرابی خاطرنشان کرد: بنابراین مصوبات این کمیته نیز دیگر وجاهت قانونی ندارد، ضمن اینکه حق پیگیری و شکایت اتحادیه تشکل‌ها به مراجع قانونی در این خصوص محفوظ است، چراکه یک تشکل مستقل ثبت شده را نمی‌توان به نیایت از آن و در غیاب آن، منحل و یا ادغام کرد.

«آینده روشنی نمی توان برای ادغام متصور بود»

سلیمی با اشاره به آینده ادغام اتحادیه ها عنوان کرد: تا زمانی که دخالت‌های دولتی‌ها در این امر ادامه داشته و سازمان دارالقرآن به تلاش‌های خود برای در دست گرفتن همه اختیارات به‌صورت یک‌جانبه، ادامه دهد، نمی‌توان برای ادغام آینده روشنی متصور بود.

«گردهمایی موسسات برای آغازی دوباره»

بنابر نکاتی که از نظر گذشت و طبق نظرسنجی های صورت گرفته از موسسات عضو اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، مجمع عمومی فوق العاده اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور جهت انتخاب اعضای هیئت مدیره و هیئت بازرسی جدید اتحادیه، در تاریخ  24 و 25 آبان ماه  در جوار بارگاه ملکوتی حضرت سلطان علی بن موسی الرضا(ع) برگزار شد. بدین ترتیب و با انتخاب هیئت مدیره جدید متشکل از حسن محمدی، سیدعلی سرابی، لاله افتخاری، محمدرضا داودآبادی فراهانی،  پیمان سلیمی، سید محمد موجانی، محمدرضا پورمعین، حبیب اله عزیزی، زهرا زندی، سیدروح اله طاهری، محمدرضا پیرزاد به عنوان عضو اصلی و علی فرهادی نیا، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی حسن زاده، حجت الاسلام و المسلمین منصور برزگر به عنوان عضو علی البدل هیئت مدیره و قاسم جهان آرا، یداله مشهور، سعید ملکوتیان به عنوان عضو اصلی هیئت بازرسی و زهرا کنعانی به عنوان عضو علی البدل هیئت بازرسی فصل جدیدی در فعالیت های این نهاد مردمی رقم خواهد خورد و بدین ترتیب فعالیت اتحادیه‌های استانی تشکل‌های قرآن و عترت به زودی از سر گرفته خواهد شد و شاهد حضور پررنگ شخصیت‌های باسبقه و پرتوان قرآنی در سطح اول استان‌ها به ویژه در شرایط حساس فرهنگی و اقتصادی امروز کشور خواهیم بود.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: