پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٠٥ فروردين ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١١:٥٩   1397/04/17 شماره خبر:  ١٩٧٨٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
در نشست خبری «ارزیابی عملکرد اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور» عنوان شد؛
گزارشی از نحوه تخصیص اعتبار به اتحادیه های استانی، طرح های در انتظار ادغام و عملکرد یک ساله اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور
طی نشست خبری اتحادیه‌ تشکل‌های قرآن و عترت کشور به موضوعاتی چون جهش سهم مردمی از ۵ تا ۵۰ درصد در کمیته تخصیص اعتبارات، رونق بیمه فعالان قرآنی در سال ۹۷ و ... اشاره شد.

گزارشی از نحوه تخصیص اعتبار به اتحادیه های استانی، طرح های در انتظار ادغام و عملکرد یک ساله اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور 

 

به گزارش اتقان؛ نشست خبری ارزیابی عملکرد اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور امروز، ۱۷ تیرماه‌ با حضور حسن محمدی، مدیر‌عامل این اتحادیه و با تلاوت آیاتی از قرآن با موضوع بررسی فعالیت‌های اتحادیه در سال ۹۶ برگزار شد.

 

محمدی در ابتدا با اشاره به بحث ادغام اتحادیه‌ها اظهار کرد: در سال ۸۲ با برنامه‌ریزی ۱۴ مؤسسه قرآنی ثبت شده در کشور طرحی به نام تاسیس اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور، ارائه شد، اما به دلیل خلأهای قانونی، ثبت قانونی این اتحادیه، حدود دو سال زمان برد تا سرانجام پس از گذراندن تبصره واحد در شورای عالی انقلاب فرهنگی اتحادیه از سال ۸۴ فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد.

مدیرعامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور افزود: این اتحادیه توانسته منشأ خدمات بسیاری در حوزه‌های مختلف باشد و بعضاً نیز به اهداف و چشم‌اندازی‌های که ترسیم کرده بود تا حدودی دست پیدا کرد، در حالی که در سال ۸۸ یا ۸۹ اتحادیه دیگری با عنوان اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی توسط سازمان تبلیغات شکل گرفت که از همان ابتدای تأسیس این اتحادیه دغدغه اداره مؤسسات به صورت واحد و منسجم داشت.

وی خاطر نشان کرد: ما از همان سال ۸۸، ۸۹ خواستار ادغام و انسجام اتحادیه‌ها بودیم تا از تشتت و انشقاق در حوزه مردمی جلوگیری شود، به همین دلیل جلسات متعددی برگزار و برای این امر بسیار تلاش کردیم، اما اختلاف‌نظرهای اعضای اتحادیه‌ها و دیدگاه های متفاوت برخی مسئولان موجب شد که ادغام به سرانجام نرسد.

محمدی افزود: سرانجام با شکل‌گیری شورای توسعه فرهنگ قرآنی درخواست شکل‌گیری هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی در سال ۹۴ و ۹۵ محقق و  با توجه به وظیفه هیئت رسیدگی به امور موسسات فرهنگی قرآن و عترت به مسائل و مشکلات این تشکل‌های مردمی، از جمله صدور مجوز، نظارت بر مؤسسات، توزیع بودجه و ... به سرانجام رسید و فعالیت‌های مربوط به مؤسسات دارای استاندارد واحد شد.

وی  با تأکید بر اینکه پس از تشکیل هیئت رسیدگی، یکی از مسائل ادغام مورد بحث ادغام اتحادیه ها بود، عنوان کرد: سال ۹۶ فرایند ادغام استان‌ها براساس فرایند تعیین شده انجام شد، البته در این فرایند نیز با چالش‌های متعددی همراه بودیم که با وجود همه این فراز و فرودها اتحادیه‌های استانی شکل گرفت و سرانجام این فرایند تشکیل اتحادیه مدغم کشوری و مجمع عمومی آن است.

مدیر عامل اتحادیه تشکل های قرآن و عترت کشور، در خصوص ادغام اتحادیه های کشوری نیز گفت: تدوین اساس نامه اتحادیه کشوری، مهمترین اقدام بعدی طرفیت اتحادیه و همچنین هیئت رسیدگی بود که به لطف خداوند انجام شد، مرحله بعدی نیز بررسی و تصویب اساس نامه در شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.

وی در پایان این بخش گفت: پس از تصویب اساس نامه در شورای توسعه، حدود 2 ماه برای تشکیل مجمع و انتخاب اعضای هیئت مدیره مدغم کشوری  فرصت داریم و با پایان این فرآیند، این فرایند به سراغ ثبت قانونی آن خواهیم رفت.

«تشریح عملکرد اتحادیه در حوزه سیاست گذاری کلان»

مدیرعامل تشکل‌های قرآن و عترت کشور با باین اینکه فعالیت‌های اتحادیه به طور کل در دو حوزه خلاصه می‌شود، گفت: یکی از این فعالیت‌ها، فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی است که طی آن خدماتی را به صورت مستقیم به مؤسسات قرآنی ارائه می‌دهیم و دادیم که برخی به صورت ملموس و مشهور و برخی هم از این خدمات مالی و پشتیبانی در سال ۹۶ بوده است. همچنین حوزه دیگر فعالیت‌های این اتحادیه در بخش دخالت در تصمیم‌گیری‌های و حوزه‌های تصمیم‌سازی و حضور در کانون‌های سیاستگذاری قرآنی ـ فرهنگی به نفع مؤسسات مردم‌نهاد است. از جمله آن می‌توان به حضور فعال در تمامی جلسات شورای توسعه فرهنگ قرآنی به عنوان حراست از سهم مؤسسات قرآنی و حمایت از تشکل‌های مردمی ـ قرآنی اشاره کرد تا از این طریق به تقویت جایگاه مردمی ـ قرآنی برسیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های این اتحادیه در امور سیاستگذاری و تصمیم‌سازی اضافه کرد: همچنین من به‌عنوان نائب رئیس کمیته تخصیص اعتبارات قرآنی حضور فعال دارم و تلاشمان بر این است تا اعتبارات به دست مؤسسات قرآنی برسد. طی تلاش‌های انجام شده در سال ۹۶، ۵۰ درصد از اعتبار قرآنی کمیسیون‌ها به دست نهادهای مردمی برسد که این دستاورد مهمی بوده است. جهش سهم مردمی از ۵ درصد به ۵۰ درصد در سال ۹۶‌، ۹۷ دستاورد بزرگی بوده است که به حضور نمایندگان مردمی در کمیته تخصیص بوده است.


 

محمدی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به فعالیت های حوزه اجرایی و عملیاتی، نخستین بخش امور اجرایی اتحادیه  را امور روابط عمومی و رسلنه ای ذکر کرد و عنوان کرد: در حوزه اجرا بیش از ۱۲ نشست خبری در سال ۹۶ داشته‌ایم، همچنین حدود ۱۲ نسخه از خبرنامه تبلیغی ـ ترویجی اتقان چاپ و توزیع شد. از دیگر برنامه‌های مربوط به امور روابط عمومی و رسانه‌ای می‌توان به همکاری در جرای طرح ملی ۱۴۵۱ و ساماندهی مؤسسات برای حضور فعال در این طرح، اعزام دومین کاروان قرآنی نور مربوط به مراسم اربعین توسط اتحادیه، تشکیل دبیرخانه کارگروه قرآن کمیته فرهنگی ـ آموزشی اربعین اشاره کرد.

محمدی عنوان کرد: برپایی طرح بزرگترین جمع‌خوانی قرآن کریم در اربعین حسینی و همچنین اجرای آن طی امسال، همکاری با آستان قدس رضوی در زمینه برپایی دوره‌های تربیت مربی مهدها و همچنین مهدالرضاها و .. در سراسر کشور به ویژه در مناطق محروم، ساماندهی فضای مجازی اتحادیه و راه‌اندازی کانال‌هایی در تلگرام، اینستاگرام، گروه‌ امت قرآنی و دیگر پیام‌رسان‌های داخلی، همکاری با رادیو اربعین و تیهیه ویژه‌برنامه تفسیر و شرح سوره واقعه و برپایی بیش از ۳۵۰ محفل قرآنی و بیش از هزار برنامه در مدت یک هفته اربعین از دیگر برنامه‌هایی است که می‌توان آن را بیان کرد.

محمدی با اشاره به تعمل بین دستگاه‌ها برای فعالیت قرآنی اربعین، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم طی تعامل با دستگاه‌ها چون رسانه ملی و شواری توسعه فرهنگ قرآنی  برنامه‌های ‌متنوعی طی مراسم اربعین در شأن قرآن برپا کنیم. در نظر داریم که هزار و ۴۵۲ محفل قرآنی همراه با اجرای طرح ملی بشارت ۱۴۵۲ را برپا کنیم.


 

وی با تأکید بر شفاف‌سازی مالی اتحادیه و اعتبارات مالی سال ۹۶ اتحادیه، عنوان کرد: همچنین بالغ بر ۵۰۰ طرح قرآنی به اتحادیه ارسال شد که از بیش از ۲۰۰ طرح قرآنی تربیت مربی، روخوانی، روان‌خوانی و ... حمایت کردیم.

مدیرعامل اتحادیه‌های تشکل‌های قرآن و عترت کشور بیان کرد: در بخش اداری و مالی اعطای دو میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه بانک رسالت به بیش از ۲۰۰ فعال قرآنی که برکات خوبی در زمینه حل مشکلات مؤسسات داشته است. همچنین کمک بلاعوض ۶۰ میلیون تومانی به اتحادیه‌های مدغم استان‌ها جهت تجهیز دفاتر اتحادیه به گونه‌ای که به هر اتحادیه مدغم استان حدود ۱۰۰ میلیون ریال برای برپایی دوره‌های آموزشی مدیریت و توانمندسازی مدیران مؤسسات، شفاف‌سازی اعتبارات دریافتی به منظور اینکه ‌اتحادیه در راستای شفاف‌سازی هزینه‌کرد اعتبارات دریافتی و توزیع بودجه دستگاه‌ها و نهادهای عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی است نیز از دیگر فعالیت‌های این اتحادیه در سال ۹۶ بوده است.

وی با اشاره به عقد قرارداد با اتحادیه‌های مدغم استا‌ن‌ها در راستای برگزاری مجامع اتحادیه مدغم، خرید تجهیزات اداری دفاتر اتحادیه، ادامه داد: صدور پروانه عضویت سه ساله برای مؤسسات عضو با توجه به انقضای آن در سال ۹۶، پیگیری مطالبات مؤسسات از جمله بیمه فعالان قرآنی، بودجه و اعتبارات قرآنی ومعافیت‌های مالیاتی از دیگر مواردی است که می‌توان اشاره کرد.

 محمدی عنوان کرد: اتوماسیون اداری اتحادیه که مراحل آزمایشی آن در سال ۹۶ راه‌اندازی شد که امیدواریم بعد از ادغام این اتوماسیون به صورت ملی و در صورت موافقت اجرایی و عملیاتی شود تا شاهد حذف کاغذبازی و بروکراسی در سطح کشور باشیم.

وی ادامه داد: همچنین طرح ارزش‌گذاری، شناسایی و طبقه‌بندی مؤسسات با عنوان «میزان» در تهران به صورت پایلوت آغاز شد که فعلاً مسکوت نگه‌داشته شده است تا پس از ادغام اتحادیه کشوری این طرح تقدیم هیئت مدیره مدغم کشوری شود.

محمدی عنوان کرد: همچنین همکاری با نهادهای مختلف قرآنی چون قوه قضائیه، وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه قرآن و حدیث در حوزه‌های مختلف داشتیم.

وی در‌خصوص بیمه فعالان قرآنی تصریح کرد: اجرای بیمه فعالان قرآنی از سال ۸۹ برعهده اتحادیه قرار گرفت که تا سال ۱۳۹۲ بالغ بر هفت هزار نفر در این بیمه عضو شدد اما به دلایلی این تا سال گذشته به دو هزار نفر کاهش یافت و اما طی سال گذشته و امسال به دلیل اعتبارات خوبی که در بودجه برای این موضوع در نظر گرفته شده است جهش خوبی را در حوزه بیمه فعالان قرآنی خواهیم داشت.


 

 

وی در ادامه درخصوص اینکه چه زمانی اتحادیه مدغم کشوری به سرانجام می‌رسد، اظهار کرد: کلیات اساسنامه اتحادیه کشوری از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصویب شده است و به هیئت رسیدگی برای اعمال نظر پایانی و بحث درخصوص بند‌ها ارجاع شده است که پس از آن اعمال نظر سرانجام به هیئت رسیدگی برای تصویب نهایی ارجاع می‌شود که پس از تصمیم در بازه زمانی ۶۰ روزه، مجمع عمومی با حضور نمایندگان استانی تشکیل و سپس انتخابات اعضای هئیت مدیره کشوری انجام شود که اگر در جلسه بعدی شورای توسعه که اواخر تیرماه است این امر انجام شود امید است تا پایان شهریورماه نیز مجمع عمومی اتحادیه مدغم کشوری انجام شود. 

وی در بخش دیگری از این نشست در خصوص مشکل ثبت اتحادیه‌های استانی، اظهار کرد: دو استان بوشهر و اصفهان براساس رابطه‌ای که با مسئولان ثبت شرکت‌های استانشان داشتند توانستند این کار را سرعت بخشند چیزی که شاید در استان‌های دیگر نباشد لذا باید از طریق روال قانونی و هیئت رسیدگی این امر به سرعت انجام شود.

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور در رابطه با نحوه تخصیص۳۰ میلیون تومان به اتحادیه‌های قرآنی استان‌ها، اظهار کرد: اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان از سال ۹۶ باقی مانده بود که به سال ۹۷ منتقل شد و هشت میلیاردی تومان نیز به اعتبار سال ۹۷ اختصاص یافت که نصف آن یعنی چهار میلیارد تومان واریز شد. یعنی ۱۴ میلیارد تومان در حال حاضر تخصیص یافته است و چهار میلیارد تومان نیز به زودی تخصیص می‌یابد.

 وی ادامه داد: این در واقع فرآیند قانونی دارد که براساس مصوبات شورا باید درصدهایی به سه کمیسیون تبلیغ و ترویج، آموزشی و پژوهش داده شود و درصدی نیز به شورای قرآنی استان‌ها داده می‌شود که در خصوص همه آن در کمیته تخصیص صندوق توسعه فرهنگ قرآنی بحث و تبادل نظر شد و ۵۰ درصدی که عرض کردم در همین اعتبارات مصوب شده است و همه این کمیسیون‌ها باید حداقل ۵۰ درصد آن را به نهادهای مردمی و مؤسسات قرآنی اختصاص دهند که اتفاق مثبتی است.

 محممدی عنوان کرد: حدود یک میلیارد تومان نیز برای اتحادیه‌های استانی گرفته شده است که حدود ۳۰ میلیون تومان به اتحادیه‌های استانی به منظور حمایت از مؤسسات قرآنی ـ مردمی داده می‌شود البته این مستلزم طی کردن فرآیندی است که کمیسیون‌های سه گانه به شورا گزارش دهند و بعد از اخذ گزارش و تأیید آن، این اعتبار به کمیسیون‌ها اختصاص داده شود و از سوی کمیسیون‌ها این اتفاق رخ دهد.

 

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: