پایگاه خبری اتقان -  قرآنی، فرهنگی، اجتماعی
فارسی
العربی
English
 » 
دوشنبه ٠٥ فروردين ١٣٩٨  -  
گروه های خبری
اخبار قرآنیاجتماعیاخبار حوزه
گزارش
مصاحبه
مقاله
گزارش تصویری
ورود به پورتال "اتقان"
ورود به سیستم
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
گروه خبر:  اخبار برگزیده روز , خبر ویژه اخبار قرآنی, صفحه اصلی اخبار قرآنی, اخبار ویژه سایت اتقان ١٣:١٦   1397/02/18 شماره خبر:  ١٩٣٢٩
نسخه چاپي ارسال به دوست
 
محمدزاده خبر داد:
پخش ۱۸۷ عنوان برنامه از شبکه‌های مختلف طی ماه رمضان/ «رمضان؛ ماه قرآن»؛ شعار سیما
مدیر شبکه قرآن و دبیر شورای معارف سیما از پخش ۱۸۷ عنوان برنامه از شبکه‌های مختلف طی ماه مبارک رمضان خبر داد.

پخش ۱۸۷ عنوان برنامه از شبکه‌های مختلف طی ماه رمضان/ «رمضان؛ ماه قرآن»؛ شعار سیما

به گزارش اتقان؛ نشست خبری محمد حسین محمد زاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما و دبیر شورای معارف سیما در رابطه با برنامه‌های مختلف شبکه‌های سیما به ویژه شبکه قرآن و معارف در ماه مبارک رمضان از ساعت ۱۰ صبح امروز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه در محل سالن جلسات شبکه قرآن برگزار شد.

در ابتدای این نشست و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط بهروز یاریگل، پیشکسوت قرآنی کشور، محمد حسین محمد زاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما طی سخنانی ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان و آرزوی توفیق برای تمامی ملت ایران در بهره گیری از فضای معنوی و روحانی این ماه مبارک اظهار کرد: سیمای جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۷ و ماه مبارک رمضان با حضور موثرتری از فضای قرآنی و معارفی به استقبال این ماه مبارک می‌رود.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به اینکه حضور و عطر قرآن در ماه مبارک رمضان و در قاب سیما بیشتر و پررنگ‌تر خواهد بود افزود: از چند روز مانده به ماه مبارک رمضان شبکه‌های مختلف سیما همراه با مخاطبان از طریق ایجاد فضای مربوط به آغاز ماه مبارک به استقبال ماه مهمانی خدا می‌رود.

دبیر شورای معارف سیما با بیان اینکه در جلسات مختلف سیاستگذاری برخی از مسئولان قرآنی و حتی کارشناسان مختلف پیشنهاد نام‌گذاری یک روز به نام روز قرآن را داشتند گفت: اگر چه این بحث قابل بررسی و رسیدگی است اما مسئله مهمی که در این جلسات به ویژه در شورای معارف سیما و نیز شورای اندیشه ورزی شبکه قرآن مطرح شد این بود که خود ما مبارک رمضان منصوب به قرآن بوده و ظرفیت بزرگی در این زمینه است.

محمد زاده ادامه داد: طی جلسات مختلفی که جهت ماه مبارک رمضان تدارک دیده شد بنا براین شد تا سه عنوان برای هر دهه از ماه مبارک رمضان انتخاب شود که این عناوین به ترتیب برای ۱۰ روز اول ماه مبارک قرآن و انسان، برای ۱۰ روز دوم ماه رمضان قرآن و عترت و برای ده روز سوم ماه ضیافت الله قرآن و رحمت نامگذاری شد.

وی با بیان اینکه شعار سیما در ماه مبارک رمضان «رمضان؛ ماه قرآن» است افزود: با توجه به اینکه تمامی نهادهای قرآنی طی سال جاری یک شعار عملیاتی در رابطه با قرآن کریم دارند و آن شعار نیز برپایی نهضت همگانی حفظ جز ۳۰ قرآن کریم است بنا بر این شد برای هر روز از ماه رمضان آیه مرتبطی را از جز ۳۰ طبق سه عنوان در نظر گرفته شده برای هر دهه از ماه مبارک ارائه کنیم.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما اظهار کرد: طی برنامه ریزی انجام شده در ۱۰ روز اول ماه رمضان ۱۰ آیه از جز سی در رابطه با انسان و ویژگی‌های آن، در ۱۰ روز دوم آیات مربوط به اهل بیت (ع) و در ۱۰ روز سوم ماه ضیافت الله آیات مربوط به قرآن و رحمت و عنایت الهی در نظر گرفته شده است.

دبیر شورای معارف سیما افزود: امیدواریم این ارتباطی که از طریق برنامه‌های مختلف قرانی بین مخاطبان سیما و آموزه‌های قرآنی برقرار می‌شود موجب تغییر رفتار ایشان به رفتار قرآنی و یا ارتقاء سطح رفتار قرآنی ایشان منجر شود و اثر مثبتی در ایجاد زندگی قرآنی در میان جامعه داشته باشد.

محمد زاده تصریح کرد: نقطه تلاقی دیگر مباحث قرآنی تلویزیون ارتباط قرآنی با سریال‌های مختلف ماه رمضان است که براساس آن آیه مناسب در رابطه با محور محتوای سریال انتخاب شده و در اختیار تهیه کننده قرار خواهد گرفت که در تیتراژ سریال از ان استفاده شود و مخاطبان بتوانند از این طریق با یکی از آیات نورانی قرآن کریم ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: یکی از کارهای بسیار خوبی طی چند سال گذشته و با حمایت رسانه‌ای سیما انجام شده است مراسم باشکوه و ترتیل خوانی در امکان مقدس شهرهای مختلفی همچون مشهد، قم، شیراز، تهران، اصفهان و سایر اماکن مقدس کشور است که امسال نیز با برنامه ریزی‌های انجام شده سعی شده است که این مراسم باشکوه در ساعت‌های مختلف به صمع و نظر بینندگان برسد.

محمد زاده با اشاره به اینکه ۹ شبکه تلویزیونی مراسم ترتیل خوانی را پخش خواهند کرد ادامه داد: تعداد ۱۲ بخش ترتیل خوانی از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود که برخی شبکه‌ها دو بخش ترتیل خوانی و شبکه قرآن و معارف سیما نیز سه بخش ترتیل خوانی را در جدول پخش برنامه‌های خود قرار داده‌اند.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در ادامه با بیان اینکه در اولین روز از ماه مبارک رمضان مراسم باشکوه دیدار جامعه قرآنی با رهبر معظم انقلاب اسلامی به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف پخش می‌شود گفت: در رابطه با پخش بیانات مراجع اعظام تقلید بنا بر این شد که طبق برنامه ریزی انجام شده بیانات مراجع اعظام تقلید قبل از پخش سریال‌های ماه رمضان پخش شود که به این ترتیب بیانات آیت‌الله‌العظمی مکارم شیرازی با موضوع دعای مکارم‌الاخلاق امام سجاد (ع) قبل از سریال شبکه سه و سخنان آیت‌الله‌العظمی سبحانی در رابطه با یکی از سوره‌های جز ۳۰ قرآن قبل از پخش سریال شبکه یک سیما پخش شود.

وی ادامه داد: براساس جلساتی که با مدیران شبکه‌های مختلف برگزار شد تمامی شبکه‌های تلویزیونی با ظرفیتی بالا به استقبال ماه مبارک رمضان رفته و با تعداد قابل توجهی از عناوین برنامه‌های جدید در فضاهای مختلف اجتماعی، معارفی و عمومی طی ماه مبارک رمضان در خدمت مردم عزیز ایران اسلامی قرار می‌دهند.

دبیر شورای معارف سیما تصریح کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده شبکه یک با ۱۰ عنوان برنامه شبکه دو با ۱۸ عنوان برنامه شبکه سه با ۲۶ عنوان برنامه شبکه چهار با ۱۲ عنوان، شبکه پنج با هشت عنوان برنامه، شبکه آموزش با ۲۶ عنوان برنامه، شبکه جام جم با ۶ عنوان شبکه کودک با ۲۹ عنوان برنامه، شبکه سلامت با ۱۰ عنوان برنامه، شبکه امید با ۱۱ عنوان برنامه، شبکه افق با ۹ عنوان و شبکه قرآن و معارف با ۲۲ عنوان برنامه به ارائه خدمات در ماه مبارک رمضان می‌پردازند.

محمدزاده در ادامه در رابطه با برنامه‌های ویژه شبکه قرآن و معارف سیما در ماه مبارک رمضان نیز گفت: ۱۶ ساعت برنامه جدید که در مجموع و در کل ماه مبارک رمضان شامل ۴۸۰ ساعت تولید برنامه جدید است این شبکه در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه سخنان خود در این زمینه اظهار کرد: روزانه ۲۲ برنامه شامل ۱۱ برنامه تولیدی و ۱۱ برنامه زنده از شبکه قرآن در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد که بخش‌های بعدی جدول پخش شبکه نیز شامل گلچینی از بهترین برنامه‌های تامینی ماه رمضان همراه با برنامه‌های جدید و تولیدی شبکه به علاقمندان ارائه می‌شود. که روزانه شامل سه ساعت گلچین از برنامه‌های مرتبط با ماه رمضان می‌شود.

دبیر شورای معارف سیما تصریح کرد: برنامه‌های جدید و تولیدی شبکه شامل برنامه‌هایی نظیر شمسه که برنامه‌ای آموزشی و حول محور جزء ۳۰ است، برنامه بشارت، مسابقه اسراء با موضوع مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان، دو مستند با با عناوین سعادتمندان (با موضوع معرفی اهل قرآن و بزرگان دین) و مواهب شامل تصاویری زیبا از طبیعت به همراه آیات مربوطه، برنامه پرسمان ویژه ماه مبارک رمضان، سخنرانی آیت‌الله ناصری و پخش بخش‌های متنوع کارشناسی همراه با کارشناسان مجرب قرآن از جمله برنامه‌های مختلف شبکه قرآن و معارف سیما در ما مبارک رمضان خواهد بود.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما ادامه داد: همچنین، پخش مراسم باشکوه ترتیل‌خوانی در سه بخش از حرم امامزاده هلال بن علی (ع) آران و بیدگل (ساعت ۴: ۳۰)، حرم مطهر رضوی (ساعت ۱۰: ۳۰) و حرم امام راحل (ره) (ساعت ۱۶) از جمله برنامه‌های دیگر این شبکه قرآنی در ایام ماه رمضان است.

محمدزاده افزود: برنامه دیگری که در برنامه رسانه‌ای و فضای عمومی جهت ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده که البته در مناسبت‌ها و ایام دیگری نیز نظیر اربعین حسینی و با نام عطر اربعین پخش شده است، برنامه عطر رمضان است که مربوط به فضاسازی مختلف قرآنی در این ایام است که شامل برنامه‌های مختلفی نظیر سر زدن به نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و ... می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ویژه سحر شبکه قرآن و معارف سیما برنامه خلوت انس است که از چند روز پیش از آغاز ماه مبارک رمضان آغاز خواهد شد، اظهار کرد: همچنین، در ارتباط با پخش برنامه‌های مناجات‌خوانی اماکن متبرکه مانند حرم رضوی،حرم حضرت فاطمه معصومه (س)، مسجد جمکران و ... نیز برنامه‌ای با فضای معنوی در نظر گرفته شده که به طور مشخص از ساعت ۲۴ تا ساعت ۲ بامداد به سمع و نظر علاقه‌مندان خواهد رسید.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به پخش برنامه رصد در ایام ماه مبارک رمضان نیز گفت: جهت اینکه بسیاری از افراد قادر به حضور در مراسم شب قدر و یا مشاهده آن از شبکه‌های مختلف در ساعت معین نیستند، شبکه قرآن و معارف سیما این برنامه‌های قرآنی در شب‌های قدر مانند قرآن به سر گرفتن و ادعیه ویژه این ایام نورانی را طی شب‌های قدر دو بار پخش خواهد کرد.

محمدزاده با اشاره به پوشش بسیار مناسب و مؤثر شبکه قرآن از نمایشگاه بین‌لمللی قرآن کریم امسال که از روز چهارم ماه رمضان آغاز شده و به مدت پانزده روز نیز در محل مصلای تهران برگزار می‌شود، افزود: طی ماه مبارک رمضان امسال سعی خواهد شد در مناسبت‌های مختلف، از تصاویر زنده و مناسب اماکن مقدس مربوط به مناسبت‌ها در اختیار شبکه‌های مختلف جهت ارائه به علاقه‌مندان و مخاطبان قرار داده شود.

وی در پایان با بیان اینکه در زمینه نغمات، ابتهال، تلاوت و تواشیح نیز کارهای جدی صورت گرفته که در اختیار شبکه قرآن و سایر شبکه‌های مختلف سیما قرار داده خواهد شد، گفت: همچنین، تعداد ۱۸۷ عنوان برنامه جدید و ویژه ماه مبارک رمضان از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود. برنامه تفسیر سوره مبارکه حمد امام خمینی (ره) نیز که امسال مراسم سالگرد ایشان در ایام ماه مبارک رمضان قرار دارد،‌ در ایام رحلت امام راحل (ره) پخش خواهد شد.

منبع: ایکنا

 
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: